REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2008 nr 7 poz. 69

ZARZĄDZENIE NR 40
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)

z dnia 10 listopada 2008 r.

w sprawie utworzenia i nadania statutu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.2)) oraz art. 21 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.3)) i umowy z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zarządza się, co następuje:

§ 1.

Z dniem 11 listopada 2008 r. tworzy się instytucję kultury Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zwaną dalej "Muzeum".

§ 2.

Siedzibą Muzeum jest Sulejówek.

§ 3.

Przedmiotem działalności Muzeum jest:

1) przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym, oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowych, idei Rzeczypospolitej i budowy państwa;

2) przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji mającej na celu stworzenie kompleksu muzealnego, w zakresie wymienionym w Umowie z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zwanej dalej "Umową", stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia;

3) realizacja celów statutowych Muzeum określonych w Umowie.

§ 4.

1. Nadzór nad Muzeum sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, zwana dalej "Fundacją" jako druga strona Umowy w zakresie w niej określonym.

2. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i Fundacja zapewniają środki niezbędne do utrzymania i rozwoju Muzeum na zasadach i w zakresie określonych w Umowie.

§ 5.

Muzeum nadaje się statut stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

MINISTER KULTURY
I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Bogdan Zdrojewski

 

 

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2005 r. Nr 64, poz. 565 oraz z 2007 r. Nr 136, poz. 965.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874 , Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598, z 2005 r. Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111 oraz z 2006 r. Nr 227, poz. 1658.

Załącznik 1. [UMOWA W SPRAWIE UTWORZENIA I PROWADZENIA JAKO WSPÓLNEJ INSTYTUCJI KULTURY MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU]

Załącznik nr 1
do zarządzenia nr 40
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 10 listopada 2008 r.

UMOWA W SPRAWIE UTWORZENIA I PROWADZENIA JAKO WSPÓLNEJ INSTYTUCJI KULTURY MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

Zawarta w Warszawie w dniu 10 listopada 2008 r. pomiędzy:

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panem Bogdanem Zdrojewskim, zwanym dalej "Ministrem"

a

Fundacją Rodziny Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Sulejówku 05-070, ul. Oleandrów 5, wpisaną do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000143956, zwaną dalej "Fundacją", w imieniu której występują:

- Pani Jadwiga Jaraczewska - Pełnomocnik na podstawie pełnomocnictwa notarialnego Zarządu Fundacji z dnia 5 listopada 2008 r., stanowiącego załącznik nr 1 do Umowy,

- Pan Jacek Rusiecki - Członek Zarządu Fundacji,

- Pan Jerzy Świdrak - Członek Zarządu Fundacji.

Zważywszy, że:

- składając hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, twórcy wolnej Rzeczypospolitej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził w liście intencyjnym z dnia 11 września 2008 roku wolę przyczynienia się do utrwalenia jego zasług i wielkości, poprzez uczestnictwo we wspólnym przedsięwzięciu utworzenia w 90. rocznicę odzyskania niepodległości należnego mu muzeum;

- podstawowym statutowym celem Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, ustanowionej przez córki Józefa Piłsudskiego jest stworzenie miejsca pamięci związanego z jego życiem i działaniami

na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą", Strony postanawiają zawrzeć Umowę o następującej treści:

§ 1.

1. Minister i Fundacja, zwani dalej "Założycielami" lub "Stronami", postanawiają z dniem 11 listopada 2008 r. utworzyć i prowadzić jako wspólną instytucję kultury Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zwaną dalej "Muzeum". Organizatorem Muzeum jest Minister.

2. Muzeum będzie działać w oparciu o postanowienia obowiązujących przepisów prawa (w tym Ustawy), niniejszej umowy oraz Statutu Muzeum, zwanego dalej "Statutem".

3. Muzeum zostanie wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra.

§ 2.

1. Przedmiotem działalności Muzeum będzie:

1/ przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym, oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowych, idei Rzeczypospolitej i budowy państwa.

2/ przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji, której celem jest stworzenie na terenie "enklawy historycznej" w Sulejówku o powierzchni około 3,8 ha, usytuowanej w rejonie ulic Al. Marszałka Piłsudskiego, Oleandrów, Legionów, Ignacego Paderewskiego, kompleksu muzealnego, a obejmującą:

- zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowego budynku muzealnego o powierzchni użytkowej ok. 4.500-5.000 m2, w tym - z wystawą stałą o powierzchni ok. 1.300 m2;

- rewaloryzację i adaptację dla potrzeb kompleksu zabytkowych budynków "Willa Bzów" o pow. ok. 300 m2 i "Drewniak" o pow. ok. 227 m2;

- odtworzenie terenów zabytkowej "enklawy historycznej" w tym: rewitalizację lasu, stworzenie parku - ok. 1,0 ha, odtworzenie ogrodu - ok. 2,5 ha;

- odtworzenie oryginalnego wyposażenia i wystroju wnętrz "Dworku Milusin" oraz wykonanie w nim niezbędnych prac konserwatorskich.

2. Szczegółowy zakres działalności Muzeum określa Statut Muzeum, nadany przez Ministra w uzgodnieniu z Fundacją o treści zgodnej z projektem Statutu zawartym w załączniku nr 2 do Umowy, stanowiącym integralną część Umowy.

§ 3.

1. Strony zobowiązują się zapewnić utworzonej instytucji kultury środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności statutowej, w tym w szczególności środki na sfinansowanie kosztów administracyjnych, eksploatacyjnych, wynagrodzeń i pochodnych wynagrodzeń, w wymiarze i na zasadach określonych w niniejszym paragrafie.

2. Środki na finansowanie budowy Muzeum ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzić będą z dwóch źródeł:

- w miarę możliwości z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz uzależnione będą od posiadanych corocznie środków budżetowych,

- oraz z uchwalonego przez Radę Ministrów Wieloletniego Programu Rządowego, zwanego dalej "WPR".

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się zapewnić środki do sfinansowania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wynikających z harmonogramu, który z dokładną nazwą programu zostanie uchwalony odrębną uchwałą przez Radę Ministrów jako WPR. W harmonogramie określone zostaną również lata, na jakie zostanie uchwalony WPR wraz z kwotami przeznaczonymi na jego realizację w poszczególnych latach, cele merytoryczne Programu, jak również źródła jego finansowania. Ponadto wysokość środków przeznaczonych na realizację WPR zapisana będzie rokrocznie w ustawie budżetowej. Za stronę merytoryczną WPR, odpowiedzialne będzie Muzeum. Fundacja szacuje koszt powstania kompleksu muzealnego na kwotę 117.500.000 PLN (słownie: sto siedemnaście milionów pięćset tysięcy złotych).

3. Wysokość dofinansowania na każdy rok będzie każdorazowo uzgadniana przez Strony w formie aneksu do Umowy w oparciu o przedłożony przez Dyrektora Muzeum projekt planu finansowego w terminie umożliwiającym ujęcie środków finansowych przeznaczonych na działalność Muzeum w projektach budżetów Stron na rok następny, realizację tego planu i wywiązanie się przez Strony z obowiązków wynikających z przepisów regulujących finanse publiczne.

4. Strony postanawiają, że łączna dotacja dla Muzeum ze strony Ministra w roku 2008 wynosić będzie 50 tys. PLN.

5. Zaangażowanie środków przez Strony na potrzeby określone w ust. 1 niniejszego paragrafu wynosić będzie w 2009 r. odpowiednio:

1/ Minister - 1,5 mln PLN.

2/ Fundacja - 50 tys. PLN.

6. Strony mogą podwyższyć wysokość dotacji dla Muzeum w drodze aneksu do umowy. Wysokość dotacji każdej ze Stron w roku 2010 i w każdym kolejnym roku nie może być niższa niż wysokość dotacji za poprzedni rok.

7. Niezależnie od wniesionej dotacji, strony mogą wnosić dodatkowe środki w dowolnej wysokości. Wniesienie takiej kwoty przez jedną ze stron nie będzie rodzić po stronie pozostałych Stron podobnego obowiązku.

8. W przypadku braku przyjęcia budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego odnoszącego się do działalności którejkolwiek ze Stron, każda ze Stron, która nie posiada budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego na dany rok budżetowy, zobowiązana jest do czasu przyjęcia jej budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego do zapewnienia Muzeum finansowania na poziomie nie niższym, niż w poprzednim roku budżetowym.

9. Muzeum, jako wspólna instytucja kultury, może otrzymywać od Stron dodatkowe środki inwestycyjne i bieżące.

10. Muzeum zapewni w obiektach kompleksu muzealnego, miejsce na siedzibę Fundacji.

§ 4.

1. Fundacja zobowiązuje się, poza dotowaniem Muzeum, do:

1/ udostępnienia Muzeum zbiorów, wyszczególnionych w załączniku nr 3 do niniejszej Umowy, stanowiącym jej integralną część, przy czym w zakresie zbiorów stanowiących własność Fundacji zostaną one przekazane nieodpłatnie Muzeum na własność, zaś w zakresie pozostających w depozycie Fundacji zbiorów i pamiątek stanowiących własność Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego - udostępnienie nastąpi w drodze przekazania ich nieodpłatnie Muzeum w depozyt.

2/ wyposażenia Muzeum - w zakresie umożliwiającym prowadzenie przez Muzeum uzgodnionych przez Strony inwestycji zgodnie z wymogami Prawa budowlanego -w następujące nieruchomości, na których zostanie zrealizowany kompleks muzealny:

a) stanowiącą własność Fundacji nieruchomość o łącznej powierzchni 2,2336 ha (22.336 m2), składającą się z działek nr: 54/1, 54/2, 55, 57/3, opisaną w księdze wieczystej KW 80255 oraz stanowiącą współwłasność Fundacji i Jadwigi Jaraczewskiej nieruchomość o łącznej powierzchni 0,4143 ha (4.143 m2), składającą się z działek nr: 56/1, 56/2, 56/3, opisaną w księdze wieczystej KW 95352, przy czym Fundacja dysponuje prawem do rozporządzania całą nieruchomością opisaną w księdze wieczystej KW 95352 na podstawie pełnomocnictwa notarialnego z dnia 7 listopada 2008 r., stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszej Umowy.

b) część działki nr 57/1 w obrębie 31 o powierzchni około 9.483 m2 , z wyłączeniem fragmentu tej działki o powierzchni ok. 750 m2, usytuowanego u zbiegu ulic Al. J. Piłsudskiego i ul. Paderewskiego, na którym znajduje się obelisk ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz działkę nr 57/2 w obrębie 31 o powierzchni 2.129 m2 - nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem p.n. "Willa Bzów", wykorzystywanym obecnie na Przychodnię Miejską - stanowiących własność Miasta Sulejówek, do których Fundacji przysługuje prawo dzierżawy 30-letniej, tj. do roku 2037 na warunkach określonych w Umowie Dzierżawy z dnia 13.06. 2007 r., stanowiącej załącznik nr 5 do niniejszej Umowy, zwanej dalej "umową dzierżawy".

2. Fundacja przenosi nieodpłatnie na Muzeum, w zakresie jej przysługującym, autorskie prawa majątkowe do opracowań: "Analiza popytu dla Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku", "Badanie dotyczące zwyczajów związanych z odwiedzaniem muzeów", "Badanie ilościowe dotyczące atrakcyjności konceptu nowego muzeum" oraz "Założenia koncepcyjne do projektu architektonicznego kompleksu muzealnego".

3. W przypadku zbiorów oddanych Muzeum przez Fundację w depozyt, Muzeum zobowiązane będzie do użytkowania tych zbiorów w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo, dbając o ich zabezpieczenie, konserwowanie, bez prawa ich zbywania. Udostępnianie takich zbiorów innym podmiotom lub placówkom w jakiejkolwiek formie (wypożyczenie, dalszy depozyt) wymagać będzie uprzedniej zgody Fundacji i Ministra.

4. Wyposażenie Muzeum w nieruchomości gruntowe i budynkowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 będzie dokonane przez Fundację, poprzez:

a) nieodpłatne ustanowienie na rzecz Muzeum ograniczonego prawa rzeczowego w postaci użytkowania - w zakresie nieruchomości, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a;

b) oddania Muzeum - po uzyskaniu zgody Wydzierżawiającego tj. Miasta Sulejówek -nieruchomości, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b w poddzierżawę na czas trwania umowy dzierżawy, według czynszu poddzierżawy i innych opłat obciążających poddzierżawcę w wysokości odpowiadającej czynszowi i opłatom uiszczanym przez Fundację na mocy umowy dzierżawy lub dokonania za zgodą Wydzierżawiającego cesji umowy dzierżawy na Muzeum.

5. Po nabyciu przez Fundację, stosownie do postanowień umowy dzierżawy własności nieruchomości, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b., zostaną one przekazane Muzeum na zasadach określonych w ust. 4 lit. a. niniejszego paragrafu.

6. Udostępnienie Muzeum zbiorów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz wyposażenia Muzeum w nieruchomości, o których mowa w ust.1 pkt 2 nastąpi w terminie 6 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej Umowy.

§ 5.

Dyrektor Muzeum będzie powoływany i odwoływany przez Ministra po uzgodnieniu z Fundacją. Szczegółowy tryb powoływania i odwoływania Dyrektora i Zastępców Dyrektora określa Statut.

§ 6.

Minister jako organ rejestrowy pełnić będzie nadzór nad działalnością Muzeum, co nie narusza wynikających z Umowy i ze Statutu uprawnień Fundacji.

§ 7.

1. Z zastrzeżeniem art. 22 Ustawy, decyzję o likwidacji Muzeum podejmują Strony w drodze pisemnego porozumienia, po czym Minister wydaje akt o likwidacji Muzeum.

2. W razie likwidacji Muzeum jego mienie zostanie podzielone w następujący sposób:

a) zbiory, określone w załączniku nr 3 do Umowy, staną się własnością Fundacji, a w przypadku zbiorów będących uprzednio własnością Rodziny Józefa Piłsudskiego, tj. zbiorów o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 - staną się własnością członków Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego bądź ich spadkobierców,

b) Fundacja odzyska uprawnienia do budynków i nieruchomości, wniesionych do Muzeum na jego wyposażenie zgodnie z § 4,

c) na Fundację przejdą prawa do obiektów i wyposażenia wzniesionych (zakupionych) po zawarciu Umowy - pod warunkiem zwrotu Ministrowi przez Fundację środków w wysokości odpowiadającej wysokości nakładów inwestycyjnych Ministra na powyższe obiekty i wyposażenie Muzeum.

3. Zobowiązania i wierzytelności Muzeum przejmą Strony w stosunku odpowiadającym ich udziałowi w finansowaniu działalności Muzeum, przy czym odpowiedzialność za zobowiązania jest solidarna.

4. Wykaz zobowiązań i wierzytelności przejętych przez Strony zostanie sporządzony przez likwidatora i zatwierdzony przez Strony niezwłocznie po wykreśleniu Muzeum z rejestru instytucji kultury.

§ 8.

1. Niniejsza Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Może zostać wypowiedziana przez każdą ze Stron z zachowaniem jednorocznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku budżetowego. W takiej sytuacji do rozliczeń między Stronami odpowiednie zastosowanie znajdą zasady określone w § 7 ust. 2-4.

2. Wypowiedzenie niniejszej Umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 9.

1. Wszelkie zmiany niniejszej Umowy wymagają, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej w postaci aneksu.

2. Zmiany Statutu Muzeum wymagają zgodnej woli Stron.

§ 10.

Wszelkie spory wynikłe z niniejszej Umowy lub związane z jej realizacją będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy dla Ministra.

§ 11.

1. Umowa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

2. Umowa została sporządzona w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze Stron.

Załącznik 2. [STATUT MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU]

Załącznik nr 2
do zarządzenia nr 40
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 10 listopada 2008 r.

STATUT MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powołane w 90. rocznicę odzyskania niepodległości jako wyraz hołdu złożonego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, twórcy wolnej Rzeczypospolitej, dla utrwalenia jego zasług i wielkości, zwane dalej "Muzeum" działa na podstawie:

1) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą";

2) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o muzeach";

3) zarządzenia Nr 40 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie utworzenia i nadania statutu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;

4) umowy z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zawartej pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Rodziny Józefa Piłsudskiego, zwanej dalej "Umową";

5) niniejszego Statutu.

§ 2.

1. Założycielami Muzeum są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwany dalej "Ministrem" i Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, zwana dalej "Fundacją" zwani dalej "Założycielami". Organizatorem Muzeum jest Minister.

2. Muzeum jest wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Ministra i posiada osobowość prawną.

3. Siedzibą Muzeum jest Sulejówek, a terenem działania obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica.

4. Muzeum używa okrągłej pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę. W pieczęci może znaleźć się również symbol graficzny.

ROZDZIAŁ II

ZAKRES DZIAŁANIA MUZEUM

§ 3.

Celem działalności Muzeum jest:

1. Przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym, oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowych, idei Rzeczypospolitej i budowy państwa.

2. Cel ten będzie realizowany przez kontakt i dialog z odbiorcami, z uszanowaniem ich różnorodnej osobowości, a czasem odrębnego punktu widzenia. W ten sposób Muzeum powinno stać się stałym punktem odniesienia do postaci Józefa Piłsudskiego dla szerokich warstw społeczeństwa.

3. Dla realizacji celów statutowych Muzeum rozbuduje na zabytkowych terenach otaczających Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, kompleks muzealny.

§ 4.

1. Muzeum realizuje swoje cele w szczególności przez:

1) gromadzenie zabytków i wszelkich pamiątek materialnych i niematerialnych związanych z Józefem Piłsudskim i jego epoką,

2) nabywanie i uzupełnianie wyżej określonych pamiątek i zbiorów,

3) katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów,

4) przechowywanie zgromadzonych zbiorów w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo oraz w sposób umożliwiający dostęp do nich w celach naukowych,

5) zabezpieczanie i konserwację gromadzonych zbiorów,

6) użyczanie i przyjmowanie w depozyt zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulaminami,

7) umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów poprzez ich udostępnianie szerokiej publiczności, prowadzenie działalności wystawienniczej, w szczególności przez stworzenie stałej ekspozycji i organizowanie wystaw czasowych,

8) udostępnianie zbiorów dla celów edukacyjnych i naukowych,

9) prowadzenie działalności edukacyjnej,

10) inicjowanie zainteresowania historią i dziedzictwem narodowym - zwłaszcza okresem odzyskania niepodległości i kształtowania państwowości, upowszechnianie wartości, które przekazuje oraz wspieranie wszelkich działań w tym zakresie,

11) inspirowanie i prowadzenie działalności popularyzatorskiej oraz współpracę z instytucjami edukacyjnymi w zakresie objętym swoją działalnością

12) podejmowanie oraz inicjowanie prac badawczych dla ustalenia i weryfikacji prezentowanych przez Muzeum informacji,

13) ustanawianie stypendiów, nagród i wyróżnień;

14) organizowanie bądź współorganizowanie zjazdów, konferencji, seminariów, spotkań, uroczystości związanych z zakresem działalności w kraju i za granicą,

15) organizowanie bądź współorganizowanie koncertów, przedstawień, pokazów filmowych i multimedialnych,

16) prowadzenie biblioteki,

17) prowadzenie działalności wydawniczej w tym opracowywanie, publikowanie i rozpowszechnianie wydawnictw z zakresu swojej działalności,

18) zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji.

2. Muzeum może realizować swoje cele poprzez współpracę z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi, organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami pozarządowymi, mediami, a także innymi osobami i jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej.

ROZDZIAŁ III

ORGAN ZARZĄDZAJĄCY MUZEUM

§ 5.

1. Na czele Muzeum stoi Dyrektor.

2. Dyrektor zarządza całokształtem działalności Muzeum, reprezentuje je na zewnątrz, czuwa nad mieniem Muzeum i jest za nie odpowiedzialny.

3. Do zakresu działania Dyrektora należy w szczególności:

1) kierownictwo w sprawach działalności podstawowej i administracyjnej,

2) nadzór nad zbiorami i ich ewidencjonowaniem oraz nad majątkiem Muzeum,

3) reprezentowanie Muzeum na zewnątrz,

4) przedstawianie właściwym instytucjom i organizatorom planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków inwestycyjnych,

5) nadzór nad redakcją wydawnictw muzealnych,

6) wydawanie w obowiązującym trybie regulaminów i zarządzeń,

7) zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami Muzeum oraz podejmowanie decyzji wynikających ze stosunku pracy.

4. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister, po uzgodnieniu z Fundacją.

5. Wyłonienie kandydata na stanowisko Dyrektora następuje w drodze konkursu, z zastrzeżeniem postanowień ust.6.

6. Na pierwszego Dyrektora zostanie powołany przez Ministra kandydat wskazany przez Fundację, na okres trzech lat.

7. W sytuacji, gdy na stanowisku Dyrektora powstanie wakat przed upływem okresu, na który był powołany, obowiązki Dyrektora - do czasu powołania nowego, lecz nie dłużej niż przez okres trzech miesięcy - pełni jeden z dwóch zastępców Dyrektora, wskazany przez Ministra.

§ 6.

1. Dyrektor zarządza Muzeum przy pomocy nie więcej niż dwóch zastępców.

2. Zastępców Dyrektora powołuje i odwołuje Minister, na wniosek Dyrektora, po uzgodnieniu z Fundacją, spośród dwóch kandydatów wskazanych po jednym przez Ministra i Fundację.

§ 7.

1. Organizację wewnętrzną Muzeum oraz zakres zadań komórek organizacyjnych określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Zmiany Regulaminu Organizacyjnego dokonywane są w trybie określonym w ust. 1.

§ 8.

Do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum upoważniony jest Dyrektor samodzielnie, dwóch zastępców Dyrektora działających łącznie albo zastępca Dyrektora wraz z pełnomocnikiem działający łącznie.

ROZDZIAŁ IV

RADA MUZEUM

§ 9.

1. Przy Muzeum działa jako organ doradczy i opiniodawczy Rada Muzeum, zwana dalej "Radą", która składa się z 9 członków powoływanych na czteroletnią kadencję.

2. Członków Rady powołuje Minister zgodnie z ustawą o muzeach, przy czym Minister i Fundacja wskazują po trzech kandydatów, którzy wchodzą w skład Rady.

3. Kompetencje Rady określa art. 11 ustawy o muzeach.

§ 10.

1. Rada wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza.

2. Rada podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, przy udziale co najmniej połowy składu Rady.

3. Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym, zwołuje je przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek Dyrektora. Dyrektor może uczestniczyć w posiedzeniach Rady.

4. Szczegółowy tryb prac Rady określa uchwalony przez nią regulamin.

5. Obsługę kancelaryjno-biurową Rady zapewnia Muzeum.

ROZDZIAŁ V

KOLEGIA DORADCZE MUZEUM

§ 11.

1. Dyrektor może tworzyć kolegia doradcze o charakterze stałym lub dla realizacji konkretnego zadania.

2. Powołując kolegium Dyrektor określa przedmiot jego działania i liczbę członków kolegium, która nie może przekroczyć 7 osób.

3. W skład kolegium wchodzą osoby powołane przez Dyrektora spośród pracowników Muzeum lub spoza ich grona.

4. Kolegium formułuje opinie w kwestiach stanowiących przedmiot jego działania.

5. Uchwały kolegium podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.

6. Członkowie kolegium wybierają ze swego grona przewodniczącego.

7. Obsługę kancelaryjno-biurową kolegium zapewnia Muzeum.

ROZDZIAŁ VI

NADZÓR

§ 12.

Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister i Fundacja.

ROZDZIAŁ VII

GOSPODARKA FINANSOWA MUZEUM

§ 13.

1. Muzeum prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie.

2. Podstawą gospodarki finansowej jest plan działalności Muzeum z uwzględnieniem wysokości dotacji Założycieli oraz przychodów własnych Muzeum.

3. Majątek Muzeum może być wykorzystywany jedynie dla realizacji celów statutowych.

4. Środki niezbędne do prowadzenia działalności Muzeum zapewnia Minister oraz Fundacja w rybie określonym w Umowie.

5. Dyrektor zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, obligatoryjne jego zbadanie przez biegłego rewidenta i przedłożenie go do zatwierdzenia Ministrowi. Kopię zatwierdzonego sprawozdania Dyrektor przekazuje Fundacji.

ROZDZIAŁ VIII

DZIAŁALNOŚĆ DODATKOWA

§ 14.

1. W celu finansowania swej działalności Muzeum może prowadzić - jako dodatkową - działalność gospodarczą według zasad określonych w obowiązujących przepisach, o ile działalność ta nie spowoduje ograniczenia przedmiotu działalności Muzeum, określonego w § 3 i 4.

2. Działalność określona w ust.1 może być prowadzona w szczególności w zakresie:

1) sprzedaży publikacji, rozpowszechniania wydawnictw oraz sprzedaży pamiątek,

2) realizacji imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, konferencji i innych spotkań,

3) wynajmu pomieszczeń oraz sprzętu,

4) usług w zakresie małej gastronomii,

5) usług turystycznych.

3. Środki uzyskane z działalności gospodarczej mogą być wykorzystane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej Muzeum.

ROZDZIAŁ IX

POŁĄCZENIE, PODZIAŁ, LIKWIDACJA MUZEUM

§ 15.

Połączenia, podziału lub likwidacji Muzeum dokonują Minister i Fundacja na warunkach i w trybie przewidzianym w ustawie oraz w § 7 Umowy.

ROZDZIAŁ VIII

ZMIANA STATUTU MUZEUM

§ 16.

Zmiany Statutu dokonuje Minister w uzgodnieniu z Fundacją.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2008-11-30
  • Data wejścia w życie: 2008-11-10
  • Data obowiązywania: 2018-05-26

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA