REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2020 poz. 16

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)

z dnia 28 kwietnia 2020 r.

w sprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 2b oraz ust.4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1398) zarządza się, co następuje:

§ 1. 

1. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zwanym dalej "Ministerstwem", tworzy się Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwany dalej "Zespołem".

2. Zespół realizuje zadania, o których mowa w art. 12 ust. 2c ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.

3. Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym, właściwym w sprawach inicjowania i koordynowania działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego w dziale administracji rządowej - rozwój regionalny, kierowanym przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, zwanego dalej "Ministrem", oraz w razie wystąpienia zakłóceń w ciągłości funkcjonowania Ministerstwa.

§ 2. 

W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu - Dyrektor Generalny Ministerstwa;

2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu - dyrektor Biura Polityki Bezpieczeństwa;

3) członkowie Zespołu:

a) dyrektor Biura Administracyjnego,

b) dyrektor Biura Dyrektora Generalnego,

c) dyrektor Biura Komunikacji,

d) dyrektor Biura Ministra,

e) dyrektor Departamentu Informatyki,

f) dyrektor Departamentu Prawnego,

g) dyrektor Departamentu Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej:

4) Sekretarz Zespołu - wyznaczony pracownik komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

§ 3. 

W uzasadnionych przypadkach osoby wchodzące w skład Zespołu mogą wyznaczać do udziału w pracach Zespołu swoich przedstawicieli.

§ 4. 

Przewodniczący Zespołu może zapraszać do prac Zespołu, z głosem doradczym inne osoby, w szczególności dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa niewymienionych w § 2 pkt 3, przedstawicieli jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych oraz ekspertów zewnętrznych.

§ 5. 

1. Przewodniczący Zespołu kieruje pracami Zespołu.

2. Zespół obraduje na posiedzeniach, w minimum pięcioosobowym składzie, w tym z Przewodniczącym Zespołu lub Zastępcą Przewodniczącego Zespołu.

§ 6. 

1. Zespół obraduje na posiedzeniach zwyczajnych lub nadzwyczajnych.

2. Posiedzenia odbywają się w siedzibie Ministerstwa lub, w uzasadnionych przypadkach, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Tryb i zasady przeprowadzania posiedzeń z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość określają odrębne przepisy.

3. Przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia zwyczajne w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

4. Posiedzenia nadzwyczajne Przewodniczący Zespołu:

1) zwołuje w przypadku:

a) wprowadzenia trzeciego albo czwartego stopnia alarmowego, określonych na podstawie art. 15 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796),

b) wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa lub stanu nadzwyczajnego,

c) zaistnienia sytuacji kryzysowej w obszarze właściwości Ministra,

d) zaistnienia sytuacji kryzysowej w funkcjonowaniu Ministerstwa,

e) zakłóceń ciągłości działania kluczowych systemów teleinformatycznych w Ministerstwie;

2) może zwołać również w innych sytuacjach, w tym w przypadku:

a) wprowadzenia pierwszego albo drugiego stopnia alarmowego, określonych w art. 15 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych,

b) możliwości zaistnienia sytuacji kryzysowej w obszarze właściwości Ministra,

c) możliwości zaistnienia sytuacji kryzysowej w funkcjonowaniu Ministerstwa,

d) wymagającym natychmiastowej analizy i oceny zagrożenia oraz zapewnienia koordynacji działań związanych z potencjalną sytuacją kryzysową,

e) zorganizowania przez uprawniony organ ćwiczeń, treningów lub szkoleń.

5. Przewodniczący Zespołu na wniosek Ministra w każdym czasie zwołuje posiedzenie Zespołu.

6. W posiedzeniach, których przedmiotem są informacje niejawne, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742) mogą uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych.

§ 7. 

1. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy:

1) organizowanie pracy Zespołu;

2) zwoływanie posiedzeń Zespołu z własnej inicjatywy, na wniosek Zastępcy Przewodniczącego Zespołu, lub członków Zespołu;

3) zaproponowanie porządku obrad posiedzenia;

4) przedstawianie Zespołowi informacji i dokumentów dotyczących planowanych do rozpatrzenia spraw;

5) prowadzenie obrad Zespołu;

6) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

7) przedstawianie członkom kierownictwa Ministerstwa wniosków i propozycji w zakresie realizacji przedsięwzięć zapewniających zachowanie zdolności Ministerstwa do funkcjonowania w warunkach sytuacji kryzysowej oraz w razie wystąpienia zakłóceń w ciągłości jego funkcjonowania.

2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego Zespołu, a w przypadku nieobecności Zastępcy Przewodniczącego Zespołu - członek Zespołu, wyznaczony przez Przewodniczącego Zespołu.

3. Do zadań Sekretarza Zespołu należy:

1) organizowanie posiedzeń Zespołu, w tym powiadamianie członków Zespołu oraz osób zaproszonych o terminie, miejscu oraz przedmiocie posiedzenia Zespołu;

2) prowadzenie dokumentacji Zespołu, w tym sporządzanie protokołów z posiedzeń;

3) koordynowanie przygotowania informacji i dokumentów niezbędnych na potrzeby posiedzeń Zespołu;

4) koordynowanie rozpatrywania spraw w trybie obiegowym.

4. Do zadań członków Zespołu należy:

1) uczestniczenie w pracach Zespołu;

2) współudział w przygotowywaniu propozycji rozwiązań, opinii, wniosków w ramach realizacji zadań Zespołu;

3) niezwłoczne powiadomienie Przewodniczącego Zespołu oraz Zastępcy Przewodniczącego Zespołu o wystąpieniu zagrożenia lub sytuacji kryzysowej, w przypadku uzyskania takich informacji.

§ 8. 

1. Zespół podejmuje rozstrzygnięcia kolegialnie, w drodze uzgodnienia stanowisk.

2. Z posiedzenia Sekretarz Zespołu sporządza protokół, zawierający zestawienie podjętych rozstrzygnięć.

3. W przypadku zgłoszenia przez członka Zespołu albo dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa niewymienionego w § 2 pkt 3, zdania odrębnego od przyjętego rozstrzygnięcia, jest ono odnotowywane w protokole.

4. Przewodniczący Zespołu po posiedzeniu zatwierdza protokół i niezwłocznie przedstawia go Ministrowi.

5. Sekretarz Zespołu przekazuje kopię protokołu członkom Zespołu, osobom uczestniczącym w posiedzeniu oraz kierownikom jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, których dotyczą rozstrzygnięcia podjęte na posiedzeniu.

§ 9. 

1. Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy w trybie obiegowym.

2. Niezgłoszenie przez członka Zespołu uwag, w terminie wskazanym we wniosku, traktuje się jako akceptację przedłożonych dokumentów i propozycji rozstrzygnięć.

3. Zgłoszenie przez członka Zespołu zdania odrębnego jest równoznaczne z nieuzgodnieniem dokumentów i propozycji rozstrzygnięć w trybie obiegowym i skutkuje koniecznością rozpatrzenia sprawy na posiedzeniu.

4. Sekretarz Zespołu, niezwłocznie po zakończeniu trybu obiegowego, przedstawia członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 4 zestawienie przyjętych rozstrzygnięć oraz informację o zgłoszeniu zdania odrębnego, jeżeli miało to miejsce.

§ 10. 

Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa współdziałają z Zespołem i na wniosek Przewodniczącego Zespołu udzielają Zespołowi niezbędnego wsparcia w celu umożliwienia realizacji zadań Zespołu.

§ 11. 

1. Przewodniczący Zespołu może powoływać wśród członków Zespołu grupy zadaniowe. 2. Przewodniczący Zespołu powołując grupę zadaniową, uzgadnia z jej członkami zakres zadań i terminy ich wykonania.

§ 12. 

Obsługę Zespołu oraz grup zadaniowych w zakresie organizacyjno-technicznym oraz obiegu dokumentów niejawnych zapewnia komórka organizacyjna odpowiedzialna za realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

§ 13. 

Traci moc zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie utworzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (Dz. Urz. Min. Inw. i Roz. poz. 5).

§ 14. 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

MINISTER FUNDUSZY
I POLITYKI REGIONALNEJ

 

 

1) Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 2263).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-04-28
  • Data wejścia w życie: 2020-04-29
  • Data obowiązywania: 2022-11-30

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA