REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2020 poz. 23

ZARZĄDZENIE NR 23/20
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

z dnia 23 września 2020 r.

w sprawie obowiązków funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego w przypadku wyjazdu za granicę w celach prywatnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2019 poz. 1921 i 2020 ) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa:

1) przypadki, w których nie jest wymagane, aby funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "funkcjonariuszem," uzyskał zezwolenie na wyjazd za granicę poza obszar Unii Europejskiej, zwane dalej "zezwoleniem";

2) obowiązki funkcjonariusza wyjeżdżającego za granicę w celach prywatnych oraz powracającego z zagranicy.

§ 2.

Obowiązek uzyskania zezwolenia Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", nie dotyczy wyjazdu do państw wymienionych w załączniku nr 1.

§ 3.

1. Dyrektor Departamentu Ochrony CBA, w uzgodnieniu z dyrektorem Departamentu Analiz CBA, przedstawia Szefowi CBA wykaz państw, w stosunku do których zaleca się szczególną ostrożność przy wydawaniu zezwolenia. Przy sporządzaniu wykazu uwzględnia się w szczególności:

1) zagrożenia wynikające z objęcia terytorium państwa ewentualnego pobytu lub przejazdu wojną, konfliktami zbrojnymi lub brakiem możliwości ochrony interesów polskich obywateli przez polskie placówki dyplomatyczne;

2) bezpośrednie zagrożenia ze strony ugrupowań terrorystycznych lub grup przestępczych;

3) wzmożoną aktywność obcych służb specjalnych wobec polskich obywateli;

4) ewentualne zalecenia ministra właściwego do spraw zagranicznych lub innych organów państwowych, dotyczące wstrzymania albo ograniczenia wyjazdów obywateli polskich do określonych państw lub regionów.

2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, Dyrektor Departamentu Ochrony CBA przedstawia corocznie do dnia 31 marca i aktualizuje każdorazowo w przypadkach szczególnie uzasadniających możliwość wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa wyjeżdżających funkcjonariuszy.

§ 4.

Przy udzielaniu zezwolenia uwzględnia się okoliczności wskazane w § 3 ust. 1, a ponadto:

1) dostęp funkcjonariusza do informacji niejawnych, w szczególności informacji niejawnych o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa;

2) związek pomiędzy realizowanymi zadaniami służbowymi, a zagrożeniami występującym w państwie ewentualnego pobytu;

3) stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę;

4) analizę zagrożeń przedstawioną przez dyrektora Departamentu Ochrony CBA.

§ 5.

1. Wniosek o udzielenie zezwolenia funkcjonariusz składa z uwzględnieniem drogi służbowej do Szefa CBA, za pośrednictwem Biura Kadr i Szkolenia CBA, w terminie co najmniej 5 dni przed planowanym wyjazdem, chyba że krótszy termin jest uzasadniony szczególnie ważnymi okolicznościami.

2. Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia CBA przedstawia Szefowi CBA wniosek, o którym mowa w ust. 1, wraz ze sporządzoną w tym celu przez Departament Ochrony CBA analizą możliwych zagrożeń, na jakie może zostać narażony funkcjonariusz występujący o udzielenie zezwolenia w związku z wyjazdem za granicę.

3. Niepoinformowanie funkcjonariusza o odmowie udzielenia zezwolenia do końca dnia poprzedzającego dzień wyjazdu za granicę, uważa się za jego udzielenie.

4. Wzór wniosku określa załącznik nr 2.

§ 6.

W przypadku odmowy udzielenia zezwolenia, funkcjonariuszowi przysługuje prawo złożenia do Szefa CBA wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Podjęte przez Szefa CBA rozstrzygnięcie jest ostateczne.

§ 7.

1. Funkcjonariusz informuje o planowanym wyjeździe za granicę we wniosku o udzielenie urlopu, wskazując miejsce pobytu oraz termin wyjazdu, a w przypadku gdy nie wnioskuje o urlop lub gdy w chwili składania wniosku nie planował wyjazdu za granicę, najpóźniej przed opuszczeniem kraju.

2. Funkcjonariusz niezwłocznie informuje bezpośredniego przełożonego o powrocie do kraju.

3. Funkcjonariusz składa informację o pobycie za granicą do kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego, w postaci notatki służbowej, nie później niż po upływie 2 tygodni od powrotu do kraju.

4. Wzór notatki służbowej, o której mowa w ust. 3, określa załącznik nr 3.

§ 8.

1. W przypadku zaistnienia w trakcie wyjazdu za granicę zdarzeń nadzwyczajnych, w szczególności przeszukania podczas przekraczania granicy, zatrzymania paszportu, stwierdzenia tajnej obserwacji, chęci nawiązania kontaktów mogących mieć związek z pełnioną służbą, w których uczestniczył funkcjonariusz lub osoby mu towarzyszące - funkcjonariusz jest obowiązany sporządzić niezwłocznie po powrocie z zagranicy notatkę służbową, w której należy umieścić informacje o wyżej wymienionych zdarzeniach.

2. Funkcjonariusz składa notatkę, o której mowa w ust. 1, do kierownika jednostki organizacyjnej w której pełni służbę.

3. Kierownik jednostki organizacyjnej przedkłada Szefowi CBA do wiadomości notatkę, o której mowa w ust. 1, a jej kopię do Biura Kontroli i Spraw Wewnętrznych CBA.

§ 9.

Funkcjonariusz powracający z zagranicy, w przypadku podejrzenia lub rozpoznania u niego zakażenia, choroby zakaźnej lub identyfikacji biologicznych czynników chorobotwórczych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.1)), jak również kontaktu z taką osobą jest obowiązany poinformować o tym fakcie bezpośredniego przełożonego.

§ 10.

Traci moc zarządzenie nr 21/13 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie obowiązków funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego w przypadku wyjazdu za granicę w celach prywatnych (Dz. Urz. CBA poz. 27 oraz z 2020 r. poz. 10 i 15).

§ 11.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Andrzej Stróżny


1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. i poz. 1495 oraz z 2020 r. poz. 28, 322, 374, 567 i 875).

Załącznik 1. [Wykaz państw, wobec których nie jest wymagane uzyskanie przez funkcjonariusza zezwolenia na wyjazd za granicę poza obszar Unii Europejskiej:]

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 23/20
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 23 września 2020 r.

Wykaz państw, wobec których nie jest wymagane uzyskanie przez funkcjonariusza zezwolenia na wyjazd za granicę poza obszar Unii Europejskiej:

1) Księstwo Andory;

2) Republika Islandii;

3) Księstwo Liechtensteinu;

4) Księstwo Monako;

5) Królestwo Norwegii;

6) Republika San Marino;

7) Konfederacja Szwajcarska;

8) Państwo Watykańskie;

9) Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


Załącznik 2. [WZÓR - WNIOSEK]

Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 23/20
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 23 września 2020 r.

WZÓR - WNIOSEK



Załącznik 3. [WZÓR - NOTATKA SŁUŻBOWA]

Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 23/20
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 23 września 2020 r.

WZÓR - NOTATKA SŁUŻBOWA


Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-09-28
  • Data wejścia w życie: 2020-09-29
  • Data obowiązywania: 2020-09-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA