Kategorie
iPersonel

eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami

iPersonel to oprogramowanie kadrowo-płacowe, które wspomaga zarządzanie kadrami i naliczanie wynagrodzeń w firmach średniej wielkości oraz dużych – niezależnie od branży.

System wspiera takie obszary, jak: kadry, płace, czas pracy oraz komunikacja z pracownikami. iPersonel automatyzuje procesy, zwiększając efektywność działu HR i konkurencyjność firm.

Od ponad 10 lat projektujemy, wdrażamy i serwisujemy oprogramowanie dla biznesu. Nasi specjaliści czuwają nad tym, by tworzone przez nas oprogramowanie było zawsze zgodne z często zmieniającymi się przepisami, bezpieczne i oparte o najnowsze dostępne technologie. Dbamy również o to, by oprogramowanie zapewniało pozytywne doświadczenia użytkownikom. Dlatego iPersonel jest intuicyjny i prosty w obsłudze oraz szybki do wdrożenia nawet w największej i najbardziej wymagającej firmie.

Z iPersonel korzystają na potrzeby świadczonych przez siebie usług dwie firmy z Wielkiej Czwórki (EY i Deloitte), największa w Polsce sieć sklepów z elektroniką Media Expert i ponad 200 innych firm w Polsce.”

Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.
Cyfryzacja HR - czy to konieczność w 2021 r.? Z pewnością tak. Digitalizacja procesów w HR pozwala na sprawne zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym. Jakie konkretnie przynosi korzyści?
Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?
Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.
Zmiana formy prowadzenia dokumentacji pracowniczej powoduje wiele wątpliwości. Oto 9 najczęściej zadawanych pytań.
Ewidencja czasu pracy zawierająca nieprawidłowości może skutkować nałożeniem kary przez inspektora PIP. Jakie kary stosuje inspektor pracy?
System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?
System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?
System kadrowo-płacowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak prawidłowo dostosować system do wielkości firmy? Wybrać system z licencją czy wynajem? Ile kosztuje system kadrowo-płacowy?
Portal Pracownika to wsparcie działu HR w czasie pandemii. Do czego służy? Jakie korzyści przynosi działom HR?
System kadrowo-płacowy należy dostosować do PPK. Jak to zrobić? Jakie funkcjonalności powinien mieć?
Elektroniczne paski płacowe zawierają informacje o wynagrodzeniu, jego składnikach, a także potrąceniach. Pracodawca, przechowując dokumentację płacową pracowników, jest zobowiązany do ochrony danych osobowych jako ich administrator. Za złamanie zasad poufności danych grozi odpowiedzialność karna.