Tomasz Kowalski
Dołącz do grona ekspertów
Co trzecie dziecko nie wyjeżdża na ferie czy wakacje. Dla wielu rodzin jest to zbyt duży wydatek. Tymczasem nawet krótki wyjazd to dla dziecka szansa na zdystansowanie się od codziennych problemów i relaks.
Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]
26.02.2025
Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.
REKLAMA
ZUS przypomina o obowiązku rozliczenia dodatkowych przychodów przez osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, mimo że nie osiągnęły wieku emerytalnego, a w zeszłym roku dorabiały do swojego świadczenia. Termin mija 28 lutego 2025 r.
Uchwała SN: Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe nauczycieli. Reakcje związkowców. Komunikat MEN
26.02.2025
Praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu określoną w Karcie Nauczyciela to godziny nadliczbowe w rozumieniu Kodeksu pracy – uznał 26 lutego 2025 r. w uchwale Sąd Najwyższy. Płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym.
REKLAMA
Pracodawca może polecić pracownikowi pełnienie poza godzinami pracy dyżuru w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Czy pracownikowi przysługuje rekompensata za dyżur?
Nieprawidłowe ustalenie podstawy naliczenia nagrody jubileuszowej to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez samorządy. Zdarzają się też przypadki nieterminowych wypłat tych nagród – wynika z wystąpień pokontrolnych opublikowanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe.
Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności to obowiązek osób mających styczność z małoletnimi. Czy taki obowiązek mają rodzice, którzy organizują festyn czy zabawę i przychodzą z dzieckiem na to wydarzenie? Czy zmienią się zasady okazywania zaświadczeń przez zaproszonych na zajęcia w szkole gości, podlegających weryfikacji ze względu na wykonywanie swoich ustawowych obowiązków?
Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński. Nastąpi to 19 marca 2025 r. Nadchodząca zmiana przepisów sprawia, że niezbędna jest zmiana niektórych rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy. Nowe przepisy oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.
W 2024 r. lekarze wystawili prawie 9,5 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. To niemal o połowę więcej niż w 2023 r. Zwolnienie lekarskie z kodem C najczęściej otrzymywały osoby w wieku 40-44 lat.
ZUS wysyła emerytom wnioski EPD-21 o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30000 zł
25.02.2025
Wraz z PIT-em za rok 2024 ZUS wysłał do emerytów i rencistów formularz wniosku EPD-21. To grupa ponad 460 tys. klientów, którym podatek był naliczany w ZUS tylko od tzw. trzynastej i czternastej emerytury. Złożenie wniosku sprawi, że trzynastka i czternastka będą wyższe „na rękę”.
Matura 2025 – najważniejsze informacje
24.02.2025
Coraz bliżej do egzaminu dojrzałości. W 2025 r. matura w terminie głównym potrwa od 5 do 24 maja. Świadectwo dojrzałości będzie można odebrać 8 lipca 2024 r.
W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Prawie 1,2 mln jest objętych ubezpieczeniami społecznymi
24.02.2025
Prawie 1,2 mln cudzoziemców objętych jest w Polsce ubezpieczeniami społecznymi. Z tej liczby niemal 800 tys. obcokrajowców pochodzi z Ukrainy. Prawie 700 tys. cudzoziemców pracuje na podstawie umowy o pracę.
Komu przysługuje renta rodzinna w 2025 r.
24.02.2025
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłej osoby, która w miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta rodzinna przysługuje także po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania renty wdowiej.
Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.
300 plus na obniżenie kosztów życia codziennego. Waloryzacja. Kiedy można złożyć wniosek?
21.02.2025
Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym świadczenie łagodzące koszty życia codziennego związane z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową. Wysokość ryczałtu energetycznego zostanie zwaloryzowana od 1 marca 2025 r.
W 2025 r. pracownicy otrzymają wyższe świadczenie urlopowe. W zależności od kategorii pracowników świadczenie to przysługuje w wysokości od 363,12 zł do 3631,20 zł.
Wiadomo już, ile wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2025 r. Prezes GUS wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r. Łatwo zgadnąć, że odpis i zwiększenia są dużo wyższe niż w zeszłym roku.
W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.
Rada ds. reformy edukacji: Trzy etapy edukacyjne w podstawie programowej dla szkoły podstawowej
20.02.2025
Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji rekomenduje w nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej podział na trzy etapy edukacyjne: klasy I–III, klasy IV–VI i klasy VII–VIII. Rada przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.
W 2025 r. egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 13 maja. W tym roku czas przeznaczony na poszczególne egzaminy zostanie wydłużony.