REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Król

prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c updof). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.
Ulga ta zniknęła w 2007 r. Można z niej jednak korzystać przez 20 lat aż do 31 grudnia 2027 r. Warunkiem nabycia prawa do ulgi było zaciągnięcie do końca 2006 r. kredytu na cele mieszkaniowe. Cele te wymieniał już nieobowiązujący art. 26b updof.

REKLAMA

Nie tak łatwo znaleźć w przepisach obowiązującą skalę podatkową. Ustawodawca umieścił je ostatnio w przepisach przejściowych do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu rozważa kupno samolotu. Samolot służyłby do skracania czasu podróży zarządu w sprawach spółki na trasach np. Wrocław - Warszawa, Wrocław - Trójmiasto. Jaką stawką amortyzować ten środek trwały? Jak ustalić wartość początkową?

REKLAMA

Pracodawca przeprowadził rekrutację pracowników w Warszawie. Kandydaci na pracowników zostali wytypowani spośród około 300 osób, które nadesłały swoje CV po publikacji ogłoszenia o pracę. Na rozmowę kwalifikacyjną i testy kwalifikacyjne (drugi etap rekrutacji) zostały zaproszone wybrane osoby. Osoby te przyjechały na kilka dni do Warszawy. Koszt noclegu opłacił pracodawca, rezerwując dla 15 osób miejsce w hotelu. Pracodawca zwrócił też koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną każdemu kandydatowi. Do pracy ostatecznie zostały przyjęte 4 osoby. Czy koszty noclegu i dojazdu do Warszawy są dla kandydatów przychodem? Czy pracodawca jako organizator rozmów kwalifikacyjnych ma pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?
Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?
Zarząd spółki akcyjnej X podpisał list intencyjny z właścicielami spółki z o.o. Y. Na jego mocy spółka akcyjna miała kupić wszystkie udziały w spółce z o.o. Po badaniu due diligence spółka akcyjna zerwała rozmowy o kupnie udziałów z uwagi na negatywny wynik badania. Koszt badania wyniósł 200 000 zł. Organy podatkowe negują tę kwotę jako koszty uzyskania przychodu spółki akcyjnej. Powodem jest niedojście do skutku przejęcia spółki z o.o. Czy racja jest po stronie urzędu skarbowego?
Transakcja zakupu środków trwałych została sfinansowana za pomocą akredytywy bankowej. Czy 80 000 zł zapłacone bankowi z tego tytułu jest od razu kosztem podatkowym, czy też powinno zostać doliczone do wartości początkowej środka trwałego i w ten sposób poddane amortyzacji?
Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?
W 2007 r. spółka jawna kupiła XIX-wieczną kamienicę wpisaną do rejestru zabytków. Ma zgodę konserwatora zabytków oraz architekta na dokonanie zmian przystosowujących nieruchomość na siedzibę firmy. W kamienicy mieścił się jeden z miejscowych urzędów. Nie ma w niej lokali mieszkalnych. Czy fakt wpisania kamienicy do rejestru zabytków ogranicza prawo do amortyzacji? Czy spółka może ustalić indywidualną stawkę amortyzacji?
Opłaty pobierane od emitentów i inwestorów na NewConnect są znacząco niższe w porównaniu z podstawowym rynkiem GPW, co wpływa na atrakcyjność tego rynku.
Ruszył nowy rynek NewConnect. To platforma giełdowa zorganizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie obok jej głównych parkietów. NewConnect  jest przeznaczony dla spółek we wczesnej fazie rozwoju. Pozyskają one tu kapitał taniej i łatwiej w porównaniu z podstawowym parkietem giełdy. Natomiast inwestorzy otrzymają możliwość nabycia akcji spółek przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu.
Mój urząd skarbowy podważył odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, której celem była tzw. „adopcja na odległość”. Czy słusznie?
Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.
Już od dłuższego czasu analitycy spodziewają się zatrzymania dynamicznego wzrostu akcji. Warto więc poznać kilka strategii pozwalających zmniejszyć ryzyko poniesienia strat w przypadku spadku notowań.
Na przełomie sierpnia i września br. ruszy nowy rynek NewConnect. To platforma giełdowa zorganizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie obok jej głównych parkietów. Na NewConnect będą notowane akcje spółek we wczesnej fazie rozwoju. Pozyskają one kapitał taniej i łatwiej w porównaniu z podstawowym parkietem giełdy. Natomiast inwestorzy otrzymają możliwość nabycia akcji spółek przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu.
Napiwki otrzymane przez pracowników, np. restauracji, kawiarni, hoteli, są przychodem podlegającym podatkowi dochodowemu. Są dwa możliwe warianty jego opodatkowania: jako przychodu ze stosunku pracy (art. 12 updof) lub jako przychodu z tzw. innych źródeł (art. 20 ust. 1 updof). Jeżeli napiwki są dla otrzymującego napiwek świadczeniem należnym, podlegają opodatkowaniu VAT (np. gdy figurują jako element ceny w menu restauracji).
Zamiast wypłaty dywidendy przez spółkę akcyjną akcjonariusze (osoby fizyczne) planują sprzedaż swoich akcji spółce w celu ich umorzenia. Zamiar wynika z tego, że każdy z akcjonariuszy ma do odliczenia straty ze sprzedaży w 2007 r. udziałów w spółce z o.o. Czy po zsumowaniu w PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji i strat ze sprzedaży udziałów podatnicy ostatecznie nie zapłacą 19-proc. podatku dochodowego?
Od 1 stycznia 2007 r. firmy rozpoczynające działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy mogą korzystać z amortyzacji jednorazowej. Pozwala ona na zaliczenie do kosztów niektórych wydatków inwestycyjnych w całości - często z pominięciem wieloletniego amortyzowania. Przed wykorzystaniem amortyzacji jednorazowej warto jednak obliczyć, czy jest ona opłacalna.
Od 1 lipca 2007 r. będą obowiązywały nowe zasady wydawania przez organy podatkowe interpretacji przepisów podatkowych. Wnioski złożone do 30 czerwca będą rozpoznane na dotychczasowych zasadach. Wniosek złożony od 1 lipca będzie już rozpoznany na nowych zasadach.

REKLAMA