REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

 


 Absolwent prawniczych jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył Specjalność Międzywydziałową Psychologia Komunikacji Społecznej na UMCS w Lublinie oraz Policealne studium dla dorosłych w Lublinie uzyskując tytuł technik ekonomista. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, profil humanistyczny.


 


Doświadczenie zawodowe zdobywał działając w Stowarzyszeniu Erasmus Student Network Polska będąc członkiem, a następnie koordynatorem Grupy Prawnej Stowarzyszenia ESN Polska. Następnie pełnił funkcję Przewodniczący Komisji Rewizyjnej w/w Stowarzyszenia.


 


Ponadto praktyki odbywał w kancelariach adwokackich w Lublinie, Krakowie i Rzeszowie. Zaś z działalnością sądu zapoznawał się w sądach w Rzeszowie i w Lublinie. Odbył specjalistyczne szkolenie z zakresu doradztwa ds. pozyskiwania funduszy europejskich oraz z formalno-prawnych aspektów zatrudniania w non-governmental organization

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.
Ubezpieczenie NWW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, pozwalającym na uzyskanie ubezpieczenia w przypadku zaistnienia szkody spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. Swoim zasięgiem obejmuje różnego rodzaju podmioty, a więc zarówno członków rodziny, jak i pracowników zatrudnionych u przedsiębiorcy, a także kierowców i pasażerów pojazdów mechanicznych. Jak jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają wysokość szkód w przypadkach tak niewymiernych jak wymienione powyżej? Otóż istnieje kilka możliwości.

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?
W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

REKLAMA

Komornik wykonuje swoje zadania osobiście, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach prawa. Dlatego też, jeżeli czynności będą wykonywane przez inny podmiot, np. pełnomocnika komornika, przedsiębiorca ma prawo interweniować.Co wolno, a czego nie wolno komornikowi - czytaj w dalszej części artykułu.
Każdy z nas narażony jest na wypadki. Aby uchronić się od szkodliwych następstw tych zdarzeń zawieramy różnego rodzaju umowy ubezpieczenia. Warto jednak dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju ubezpieczenie zawieramy i z czym będzie wiązać się zawarcie umowy ubezpieczeniowej.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą funkcjonuje obok innych podmiotów. Zawierając z nimi różnego rodzaju umowy, staje się wierzycielem lub dłużnikiem. Może więc mieć miejsce sytuacja, gdy będąc wierzycielem zdecyduje się na przelew swojej wierzytelności, czyli cesję. W wyniku tej czynności prawnej uzyska od firmy skupującej długi i wierzytelności swoją należność, zaś owa firma wejdzie w jego miejsce, jako wierzyciel. Umowa przelewu wierzytelności jest umową w wyniku której mają miejsce rozliczenia pieniężne. Te z kolei podlegają co do zasady opodatkowaniu. Warto więc przyjrzeć cię umowie cesji wierzytelności pod kątem podatkowym.
Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji, w której przedsiębiorca będzie miał trudności z płynnością finansową, a tym samym z wykonywaniem swoich bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o udzielenie pomocy w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego może, jeszcze przed zakończeniem postępowania, wnioskować o zabezpieczenie jego roszczenia.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością zaistnienia sytuacji niewypłacalności kontrahenta i koniecznością wystąpienia o ochronę swoich roszczeń do sądu. Jeżeli dodatkowo istnieje obawa, że zasądzone roszczenie nie będzie mogło mimo wszystko zostać spełnione z powodu zaistnienia określonych okoliczności, przedsiębiorca może wnioskować przed sądem o udzielenie zabezpieczenia.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że wierzyciel wystąpi do sądu w celu ochrony swojego roszczenia. Oprócz tego może on żądać zabezpieczenia roszczenia.
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z ewentualnością wystąpienia kontrahenta do sadu. Oprócz tego ma on możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swojego roszczenia. Zabezpieczenia można żądać w przypadku, gdy widoki na uregulowanie zasądzonej należności nie są najlepsze. Może mieć ono różną postać. Wśród prawem dopuszczonych form jest zajęcie wartości pieniężnych znajdujących się na koncie bankowym lub zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W ramach dochodzenia sowich roszczeń przed sądem, przedsiębiorca może również wnioskować o ich zabezpieczenie, jeżeli istnieje obawa, że bez tego zabezpieczenia zasądzone roszczenie może zostać niewykonane lub znacznie utrudnione.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się nie tylko z możliwością osiągania zysków, ale również z utratą płynności finansowej i niemożliwością regulacji swoich zobowiązań. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego przepisy przewidują możliwość wnioskowania o zabezpieczenie roszczenia.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że nieuczciwy kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Przedsiębiorca ma jednak oparcie w przepisach prawa, które umożliwiają mu wystąpienie do sądu w celu dochodzenia swojej należności. Jeżeli miałaby miejsce sytuacja, w której przedsiębiorca obawia się, że zasądzone świadczenie nie zostanie wykonane z racji np. wyzbywania się majątku przed dłużnika, może on wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może spotkać się z sytuacją, w której nieuczciwy kontrahent zawrze z nim umowę, a następnie nie spełni swojego zobowiązania. W takich wypadkach, gdy pomimo wezwań, kontrahent nie wykazuje żadnych chęci roszczenia, przedsiębiorca może wystąpić do sądu. Jeżeli dodatkowo obawia się, że dłużnik wykonuje czynności, które mają na celu ukrycie majątku lub wykazanie, że nie jest w stanie spełnić świadczenia, może domagać się zabezpieczenia roszczenia.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji uprawniony wierzyciel może domagać się realizacji swojego roszczenia przed sądem. Oprócz tego może również domagać się zabezpieczenia swojego roszczenia wnosząc odrębny wniosek.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może znaleźć się w sytuacji, w której kontrahent, zobowiązany do określonego świadczenia w ramach zawartej umowy, nie wykona swojego obowiązku. Przedsiębiorca może wówczas zwrócić się o pomoc do sądu, który rozpatrzy sprawę, a jeżeli uzna roszczenie za zasadne, nakaże dłużnikowi je wykonać. Jeżeli w trakcie postępowania, a nawet przed jego rozpoczęciem zaistnieją okoliczności, z których będzie wynikać, że dłużnik wykonuje czynności zmierzające do niewykonania zobowiązania, powód może domagać się zabezpieczenia.
Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z ewentualnością zaistnienia sytuacji, w której konieczne będzie wystąpienie do sądu lub sądu polubownego. Przepisy dają przedsiębiorcy w takich wypadkach możliwość ubiegania się o zabezpieczenie jego roszczeń.
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem zaistnienia problemów z płynnością finansową i niemożnością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. Przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością wystąpienia kontrahenta do sądu w celu ochrony swoich roszczeń. Kontrahent ma również możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swoich roszczeń, jeżeli ma wątpliwości, czy zasądzone roszczenie zostanie wykonane.

REKLAMA