REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Igor Bąkowski

Radca prawny

Od ponad 10 lat specjalizuje się w obsłudze podmiotów działających na rynku nieruchomości przy obsłudze procesów inwestycyjnych i deweloperskich, negocjowaniu umów najmu nieruchomości, obsłudze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, reprywatyzacji nieruchomości, doradztwie z zakresu prawa spółek, prawa gospodarczego, prawa konkurencji i prawa reklamy.     Prowadził szereg szkoleń z zakresu prawa nieruchomości, prawa spółek, prawa farmaceutycznego, prawa handlowego i prawa konkurencji.   Ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował także na Erasmus University w Rotterdamie oraz Cambridge University.   Był wieloletnim redaktorem Przeglądu Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego (w tym redaktorem naczelnym).   Założyciel i prawnik zarządzający kancelarii Bąkowski Kancelaria Radcowska.   Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Prawa Konkurencji.   Posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim i francuskim.   Kontakt: e-mail: igor.bakowski@bakowski.net.pl tel.: +48 600 202 205 www: Bąkowski Kancelaria Radcowska www.bakowski.net.pl

 

Najważniejszymi organizacjami spółdzielczymi w Polsce są związki rewizyjne, czuwające nad działalnością spółdzielni. Istotne uprawnienia mają także główne ustawowe organy samorządu spółdzielczego – Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Kongres Spółdzielczości.
Po zmianach ustawy Prawo spółdzielcze w 2005 roku, członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator odpowiadają wobec spółdzielni bez ograniczeń za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółdzielni, chyba że nie ponosi winy. Ponoszą także odpowiedzialność karną za swoje działania.

REKLAMA

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.
Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych oparta jest o wieloletnie doświadczenia w zakresie spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i stanowi rozwinięcie uregulowań których korzenie sięgają do początku XX wieku.

REKLAMA

Statut zawiera ogół norm określających zasady funkcjonowania spółdzielni. Stanowi najważniejsze prawo wiążące spółdzielnię i jej członków, ma tym samym charakter umowy między stronami stosunku cywilnoprawnego.
Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.
W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.
Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.
Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.
Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.
30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

REKLAMA