REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowy Serwis Prawny

Dołącz do grona ekspertów
Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Serwis jest prowadzony przez ekspertów zZespołu Prawa Samorządowego Kancelarii Ślązak, Zapiór iWspólnicy. Ideą serwisu jest zapewnienie wiedzy orazrozwiązań zzakresu regulacji prawnych określających ich funkcjonowanie iorganizacji przydatnych zarządzaniu jednostkami samorządowymi.

Naszym celem jest dzielenie się aktualną wiedzą orazwskazywanie korzystnych rozwiązań wzakresie bieżącej działalności. Będziemy również komentować ioceniać jak przyszłe zmiany wregulacjach mogą wpływać naplanowanie iorganizowanie jednostek samorządu terytorialnego.
samorzadowyserwis.pl

Czy choroba pełnomocnika strony może stanowić podstawę do przywrócenia terminu do złożenia odwołania? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., uznał, iż stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.
Czy rada gminy może stanowić przepisy karne w aktach prawa miejscowego? Co z regulaminami korzystania z obiektów użyteczności publicznej zawierającymi zakazy i nakazy określonego zachowania się osób?

REKLAMA

Czy zamawiający może całkowicie wyłączyć możliwość powierzenia realizacji części zamówienia podwykonawcom? Czy każda z części zamówienia może zostać uznana za kluczową?
Fakt wprowadzenia drugiego kryterium obok najniższej ceny, powoduje, iż wykonawcy oferują możliwie jak najdłuższy okres gwarancji, aby uzyskać chociaż niewielką przewagę nad innym wykonawcami, którzy prawdopodobnie zaoferują krótszy okres gwarancji, ale za to niższą cenę realizacji zamówienia. Powstał jednak problem, jaki okres gwarancji może tak naprawdę zaoferować wykonawca, aby był on możliwy przez niego do spełnienia. Co w przypadku, gdy wykonawca zaoferuje dla przykładu stuletni okres gwarancji?

REKLAMA

W jaki sposób skutecznie wykonawca winien udowodnić korzystania z zasobów osób trzecich?
Zwrot: „wyjątkowa sytuacja” ma charakter zwrotu niedookreślonego oraz bardzo ocennego. Dla każdego bowiem wyjątkowa sytuacja może znaczyć coś innego. W jaki sposób interpretować zatem to pojęcie?
Organ egzekucyjny nie bada zasadności wystawienia tytułu wykonawczego, nawet jeżeli sam go sam wystawił. Jest to rozwiązanie bardzo mało intuicyjne. Dlatego też często strony popełniają błąd i starają się podnosić argumenty merytoryczne na etapie postępowania egzekucyjnego.
Odwołanie od decyzji administracyjnej nie jest obarczone żadnymi wymogami formalnymi za wyjątkiem złożenia go w przypisanym terminie. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla strony postępowania administracyjnego. Niestety powoduje szczególne problemy interpretacyjne dla organu administracyjnego, który musi ustalić, czy pismo wniesione przez stronę, można uznać za odwołanie.
Samo wysłanie przez stronę pisma do organu listem poleconym z zagranicznego urzędu pocztowego, nie skutkuje przyjęciem, że pismo to zostało złożone w organie. Skutek ten powstaje w momencie, gdy list ten jest przekazywany przez zagranicznego operatora pocztowego polskiemu.
Podstawą wznowienia jest popełnienie przestępstwa. Czy zawsze, gdy w toku postępowania administracyjnego dojdzie do popełnienia przestępstwa, możemy wnosić o wznowienie postępowania? Czy przestępstwo musi mieć istotny wpływ na wydanie decyzji?
Zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom. Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość.
Czy wykonawca może uzupełnić swoją ofertę, po upływie terminu do składania ofert? Jak powinien w takiej sytuacji postąpić zamawiający?
Czy handel monetami jest działalnością gospodarczą? Czy podlega on przepisom ustawy o VAT?
Czy wojewoda sprawuje nadzór nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy? Zakres takiego nadzoru nie wynika wprost z przepisów prawa.
Czy można przywrócić termin do dokonania czynności, jeżeli przyczyna uniemożliwiająca wykonanie tej czynności wystąpiła dopiero w ostatnim dniu terminu? Czy istnieje graniczny moment, w którym musi powstać okoliczność uniemożliwiająca wykonanie czynności, aby przywrócić stronie termin?
Jakim listem należy wysyłać pisma do organów administracyjnych? Co w sytuacji gdy strona wysłała pismo w przypisanym w terminie listem zwykłym a nie poleconym. Czy takie złożenie pisma można uznać za skuteczne, jeżeli organ zakwestionowałby terminowość złożenia tego pisma.
Skoro ta sama osoba odbiera stale przesyłki, to istnieje domniemanie, że ma do tego prawo. Przedsiębiorca nie może więc domagać się przywrócenia terminu na odwołanie z tego powodu, że odebrała ona pismo. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Umowa o roboty budowlane zawiera postanowienia dotyczące wysokości kar umownych z tytułu braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty. Wysokość kar umownych musi być w umowie obowiązkowo określona, nie została ona natomiast narzucona przez ustawodawcę.”
Złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.
Samo uczestniczenie wykonawcy w czynnościach związanych z przygotowaniem postępowania nie stanowi wystarczającej przesłanki wykluczenia takiego wykonawcy z postępowania. Konieczne jest stwierdzenie, że jego udział w postępowaniu powoduje utrudnienie uczciwej konkurencji.

REKLAMA