REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Natalia Zawadzka

Adwokat

Specjalizacje:
Prawo własności przemysłowej
Prawo sportowe
Prawo Internetu i nowych technologii
Prawo gospodarcze
Prawo cywilne
Prawo autorskie i ochrona baz danych
Ochrona danych osobowych

W swojej praktyce zajmuje się przede wszystkim obsługą przedsiębiorców i organizacji. Specjalizuje się w prawie nowych technologii i e-commerce, bliskie są jej zagadnienia ochrony dóbr osobistych, własności intelektualnej i prawa prasowego. W codziennej pracy zajmuje się także szeroko pojętym prawem cywilnym i korporacyjnym. Posiada również bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych i wiedzę z zakresu prawa procesowego (zarówno cywilnego, jak i karnego).

Praktykę adwokacką łączy ze stałym poszerzaniem wiedzy teoretycznej. Odbywa studia doktoranckie w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego, zajmuje się badaniami nad katalogiem praw człowieka w społeczeństwie informacyjnym.
Była stypendystką programu Sokrates/ Erasmus na Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze (Niemcy).

Z wyróżnieniem zdała państwowy egzamin adwokacki. W 2013 roku została wpisana na listę adwokatów przy Izbie Adwokackiej w Łodzi, jest członkiem Komisji Doskonalenia Zawodowego Izby Adwokackiej w Łodzi.

Jest autorką publikacji z zakresu ochrony praw człowieka oraz prawa nowych technologii i prelegentką na konferencjach dotyczących tej tematyki.

Włada językami angielskim i niemieckim.

Kontakt:e-mail: natalia.zawadzka@lubasziwspolnicy.pl

26 marca 2019 roku internauci interesujący się tematyką ochrony praw autorskich i wolnością wypowiedzi ponownie wstrzymali oddech – Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję w sprawie dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Przyjęty tekst musi być jeszcze formalnie zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej, co powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej miała być odpowiedzią na nierzadki problem kontynuacji działalności gospodarczej w przypadku śmierci prowadzącej ją osoby fizycznej. Dotychczas przedsiębiorstwo po śmierci jego właściciela faktycznie przestawało istnieć, co wiązało się z dużymi kłopotami dla jego pracowników i kontrahentów. W związku z powyższym wprowadzono instytucję tzw. zarządu sukcesyjnego.

REKLAMA

Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego (m.in. przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), jak i Konstytucją (art. 54). Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar.
W związku z trwającymi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracami nad zmianą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie milknie debata na temat opłaty reprograficznej, nazywanej popularnie (choć błędnie) „podatkiem od smartfonów i tabletów”.

REKLAMA

Korzystanie z usług chmurowych może wiązać się z ryzykiem i obawą o bezpieczeństwo przechowywanych w chmurze danych. Najlepszych praktyk w zakresie przetwarzania danych w chmurze dostarczały dotychczas standardy takie jak Cloud Security Alliance Security Guidance (Wytyczne bezpieczeństwa dla krytycznych obszarów w Cloud Computing), Cloud Control Matrix (CCM) czy choćby tzw. „Dekalog Chmuroluba”.
Coraz bardziej popularna staje się instalacja inteligentnych liczników do pomiaru zużycia prądu, wody czy gazu. Jedną z ich podstawowych funkcji jest zdalny odczyt tego zużycia, a następnie przekazanie danych do usługodawcy.
Pozorna anonimowość Internetu powoduje, że wypowiedzi wielu użytkowników są dalekie od oględnych. Niektóre internetowe komentarze są do tego stopnia nieprzyjemne, że ich adresaci mogą poczuć się dotknięci i zdecydować się na podjęcie kroków prawnych przeciwko „hejterom”. Ochrona czci może w praktyce odbywać się dwutorowo – na płaszczyźnie prawa cywilnego lub też na płaszczyźnie prawa karnego.
Ustawa o prawach konsumenta nakłada na przedsiębiorców obowiązek udzielenia konsumentom szeregu informacji – zarówno w przypadku sprzedaży „tradycyjnej” – w sklepie stacjonarnym, jak i w przypadku sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas organizowanej przez sprzedającego wycieczki) oraz sprzedaży na odległość (np. w sklepie internetowym lub przez telefon).

REKLAMA