REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Dołącz do grona ekspertów
Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Dr Roman Ziembiński jest prawnikiem specjalizującym się w restrukturyzacji przedsiębiorstw i ich finansowaniu.

W czasie jego wieloletniej praktyki, dr Ziembiński asystował i reprezentował przedsiębiorstwa w sporach gospodarczych oraz w sprawach restrukturyzacyjnych i upadłościowych, doradzał różnym przedsiębiorstwom w kwestiach dotyczących wszystkich etapów działalności gospodarczej.

Dr Ziembiński posiada również doświadczenie w takich dziedzinach prawa jak: wierzytelności, dłużnicy, transakcje handlowe na rynku nieruchomości komercyjnych, kredyty dla przedsiębiorstw i korporacji. Posiada doświadczenie w prowadzeniu doradztwa strategicznego oraz mediacji w sporach biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwami a Skarbem Państwa.

Doświadczenie dr Ziembińskiego pozwala wskazać jego klientom skuteczne rozwiązania w sytuacji kryzysu finansowego.

Jego celem jest znalezienie rozwiązań dla klientów, które pozwolą firmom unikać pułapek i problemów prawnych i ekonomicznych.

Dr Roman Ziembiński ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca doktorska została obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim na temat niemieckiego prawa gospodarczego.

Międzynarodowe doświadczenie zdobywał dzięki współpracy z partnerami Prawnikami oraz Finansistami z Państw zachodnich (Lichtenstein, Niemcy, Austria) realizując transakcje transgraniczne związane z inwestycjami. Był koordynatorem wielu projektów gospodarczych, zwłaszcza na rynku nieruchomości i doradztwa gospodarczego. Do jego klientów należą firmy z Niemiec, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Od 2010 prowadzi własną firmę prawniczą specjalizującą się w przeprowadzaniu restrukturyzacji, upadłości układowej oraz ochronie majątku dłużników. Od kilku lat dr Ziembiński świadczy usługi prawne we współpracy z najlepszymi prawnikami w kraju, specjalizującymi się w upadłościach przedsiębiorstw.

Biegle włada językiem niemieckim i angielskim.

dr n. prawnych Roman Ziembiński

tel. +48 502 428 066

rz@kancelaria-zip.pl

www.kancelaria-zip.pl

dr Ziembiński i Partnerzy Kancelaria Prawa Gospodarczego

Kancelaria posiada oddziały w miastach: Warszawa, Gdańsk, Poznań ,Wrocław, Katowice, Szczecin, Opole, Bydgoszcz i Zielona Góra

Kancelaria oferuje pomoc dla firm i spółek:

- z ryzykiem bankructwa w ciągu najbliższych miesięcy

- z dużymi zaległościamiw Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

- w trudnej sytuacji finansowej

- z niemożliwością prowadzenia działalności z powodu zajęcia kont bankowych
- obecne zobowiązania przekraczają wartość majątku
- z niedostosowaną do realiów formą prawną przedsiębiorstwa

W obecnym czasie, szczególnie zaś po wprowadzeniu upadłości konsumenckiej, zauważyć można pewne rozluźnienie uwagi związanej z ogłoszeniem upadłości lub restrukturyzacji przez zarząd spółki z o.o. Upadłość konsumencka stała się pewnym panaceum na kłopoty osobiste członków zarządu w razie kłopotów finansowych spółki.
Minęły pierwsze miesiące od dnia 1 stycznia 2016 roku, czyli od wejścia w życie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa ta stać się ma przewrotem w podejściu do spraw niewypłacalności przedsiębiorców w rozumieniu stosunku do nich samych, ich zawinionych i niezawinionych błędów oraz dania szansy, jakiej jeszcze w dotychczasowej polskiej legislacji nie było. Jakie są pierwsze uwagi dotyczące nowego prawa restrukturyzacyjnego?

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako organizm gospodarczy, jest bardzo popularną formą prawną wśród przedsiębiorców, inwestorów i osób chcących pomnożyć swój majątek. Założenie spółki z o.o. jest stosunkowo łatwe, choć wiedza potrzebna do prawidłowego ułożenia stosunków wewnątrz spółki jest niemała. Niestety wiedza na temat zakończenia jej działalności w przyszłości nie jest już tak powszechna. Sytuacje warunkujące zakończenie bytu prawnego spółki z o.o. mogą być wielorakie i trudne do przewidzenia.
Obowiązująca od początku 2016 r. ustawa Prawo restrukturyzacyjne uchyliła m.in. upadłość z możliwością zawarcia układu, przepisy o postępowaniu naprawczym oraz wprowadziła nowe regulacje co do zbiegu postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

REKLAMA

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery postępowania restrukturyzacyjne: postępowanie o zatwierdzenie układu; przyspieszone postępowanie układowe; postępowanie układowe; postępowanie sanacyjne. Celem wymienionych postępowań restrukturyzacyjnych jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością.
Zgodnie z racjonalnym przewidywaniem, rozpoczęcie egzekucji komorniczej i co zwykle bywa, zablokowanie kont firmowych, nie tylko utrudni dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, ale je wręcz uniemożliwi.
Zgodnie z Monitorem Sądowym i Gospodarczym liczba orzeczeń o upadłości firm we wrześniu tego roku wyniosła 45, co oznacza 30 procentowy spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca (64 orzeczenia o upadłości). We wrześniu ubiegłego roku orzeczeń o upadłości było 71, co oznacza, że ich liczba znacząco spada. Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w roku 2015 upadnie około 207 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, natomiast 547 spółek prawa handlowego w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy swoją działalność.
Jedną z podstawowych zasad we wszystkich spółkach jest zakres bezpośredniej odpowiedzialności osób na co dzień zarządzających spółką. W każdej umowie spółki organy spółki muszą być wyraźnie określone. Osoby prowadzące sprawy spółki są jednocześnie odpowiedzialne za sprawy spółki, a w przypadku niewłaściwego zarządu, w tym upadłości spółki, jedynie one mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności.
W obecnie obowiązującym prawie upadłościowym i naprawczym oraz w prawie restrukturyzacyjnym, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku, pozycja dłużnika jest słaba. Założeniem ustawodawców winna być troska o zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika, co z resztą uwypuklone jest w obydwu aktach prawnych.

REKLAMA