REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysław Dybała

Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Partner w Polish Advisory Group

Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu Strategii podatkowej na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Doradztwem podatkowym zajmuje się od ponad 6 lat, doświadczenie zawodowe zdobywając w międzynarodowych firmach doradztwa podatkowego: PricewaterhouseCoopers, Roedl & Partner oraz Mazars Audyt.

Specjalizuje się w zagadnieniach podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku od nieruchomości. Uczestniczył w licznych audytach podatkowych oraz przeglądach typu due diligence. Posiada również bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w toku kontroli i postępowań podatkowych. Z sukcesem reprezentował swoich klientów w postępowaniach mających na celu odzyskanie nienależnie zapłaconych podatków.

Jest autorem licznych publikacji prasowych (m.in. w Gazecie Prawnej i Rzeczpospolitej) oraz doświadczonym wykładowcą prowadzącym szkolenia m.in. w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego.

Świadczy usługi doradztwa podatkowego w języku polskim, angielskim i niemieckim.

ul. Bohaterów Monte-Cassino 4/3
32-600 Oświęcim
e-mail:pdybala@polishadvisory.com
tel: +48502-146-127
www.polishadvisory.com

Przez długi czas istniały wątpliwości dotyczące właściwego sposobu opłacania składek od kontraktów menadżerskich. Wydawało się, że ostatecznie spór został rozwiązany przez uchwałę Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt III UZP 2/15). Uchwała ta jedynie częściowo potwierdziła stanowisko prezentowane przez ZUS, który niestety nadal interpretuje przepisy sprzecznie z tezami uchwały.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wprowadzone zostały nowe przepisy, które wskazują, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić skutki wystawianych lub otrzymywanych faktur korygujących.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2015 r. dopuścił możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wartości bonów uprawniających do nabycia na ich podstawie artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych w punktach handlowych. Niezbędnym warunkiem dla zastosowania tego wyłączenia jest jednak, aby bony żywnościowe przyznawane były pracownikom uprawnionym na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy do otrzymania posiłków i napojów profilaktycznych.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w nieruchomościach niebędących ich własnością, stają często przed koniecznością poniesienia określonych nakładów na te nieruchomości. Konieczność poniesienia tego typu nakładów pojawia się zazwyczaj w momencie podjęcia działalności w nowej siedzibie, uruchomienia nowej placówki handlowej, otwarcia nowego oddziału lub filii, itd. W tego typu sytuacjach pojawia się pytanie, w jaki sposób poniesione nakłady powinny zostać potraktowane dla celów podatku dochodowego (CIT lub PIT)?

REKLAMA