REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych, prowadząca działalność w zakresie postępowań i doradztwa z zakresu podatków, składek ZUS, dotacji, karno-skarbowych, prawa pracy oraz zagadnień interdyscyplinarnych na styku tych dziedzin oraz prawa cywilnego i handlowego.

Kontakt: kancelaria.isp-modzelewski.pl

Zespół Kancelarii tworzą doświadczeni i profesjonalni prawnicy – doradcy podatkowi, radcyprawni oraz adwokaci.

Nasze doświadczenie, odzwierciedlone w prowadzeniu działalności od 1999 roku, zapewnia nam ugruntowaną pozycję na rynku usług prawniczych oraz zaufanie obsługiwanych Klientów.

W zakres usług świadczonych przez Kancelarię wchodzi w szczególności:

1. Bieżące doradztwo podatkowe, w tym udzielanie porad i opinii prawno‑podatkowych, w formie ustnej, pisemnej, telefonicznej oraz za pomocą poczty elektronicznej, orazsporządzanie analiz,

2. Obsługa postępowań kontrolnych, podatkowych i sądowoadministracyjnych wzakresie:

- podatku od towarów i usług,

- podatków dochodowych,

- podatku od nieruchomości,

- podatku akcyzowego.

3. Obsługa postępowań administracyjnych i sądowych w zakresie dotacji, transportu oraz ubezpieczeń społecznych,

4. Obsługa postępowań gospodarczych, cywilnych, karnych i karnych skarbowych, atakże spraw z zakresu prawa pracy,

5. Reprezentacja Klientów przed wszelkimi urzędami i władzami, sądamipowszechnymi, sądami administracyjnymi, Trybunałem Sprawiedliwości UE, Sądem Najwyższym, TrybunałemKonstytucyjnym orazsądami arbitrażowymi,

6. Sporządzanie pism procesowych, skarg, odwołań, apelacji, skarg kasacyjnych, atakżeskarg konstytucyjnych w prowadzonych przez Kancelarię sprawach,

7. Sporządzanie umów, uchwał, statutów, regulaminów i innych dokumentów,

8. Kompleksowa obsługa negocjacji z kontrahentami Klientów, jak też związkami zawodowymi.

Dnia 2 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał korzystny dla podatników akcyzy z tytułu sprzedaży oleju opałowego. Wszyscy ci, wobec których zastosowano polskie przepisy oceniane przez TS UE (art. 89 ustawy z 2008 r.) do 8 września 2016 r. mogli oni składać wnioski o wznowienie do organów, który wydały decyzję ostateczną. Do 8 listopada 2016 r. mogą to jeszcze zrobić w zakresie postępowania sądowego – do NSA lub WSA. Jest to ostatnia szansa, ale dotyczy ona już tylko tych podatników, którzy doszli w swojej sprawie do etapu sądu administracyjnego. Co którzy nie skarżyli decyzji dyrektorów izb celnych lub nawet organów I instancji, mają już zamkniętą drogę.
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r. absolutnie nie można przypisać przychodów ze sprzedaży gruntów pod zabudowę osobom nieprowadzącym w ogóle działalności gospodarczej ani też tym, które wprawdzie ją prowadziły, ale nie uwidoczniły gruntów w ewidencji (co robi się, nawet jeżeli nie można dokonać od nich odpisów). W obecnym natomiast stanie prawnym przypisanie podatnikom przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga od organów bezwzględnie wykazania zaistnienia wszystkich łącznie przesłanek prowadzenia działalności gospodarczej wskazanych w art. 5a pkt 6 updof. Wykazanie przy tym przez podatnika choćby jednej przesłanki negatywne z wskazanych w art. 5b powołanej ustawy, powoduje konieczność zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.

REKLAMA

Metoda obrotowa stosowania preproporcji, w przeciwieństwie do niewprowadzonej do ustawy o podatku od towarów i usług metody przychodowej, skupiać się musi na czynnej sferze działalności podatników, tj. wykonywanych czynnościach, aktywnościach stanowiących działalność gospodarczą, a nie na stronie biernej, czyli otrzymywanych z różnych tytułach przychodach. Te stanowią wyłącznie kategorię pomocniczą do zastosowania tej metody i nie można brać pod uwagę tych z nich, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy.
Akcyzą z pewnością są opodatkowane sprowadzane z zagranicy pojazdy towarowe o podwyższonym standardzie, tj. SUVy, luksusowe pick-upy, posiadające więcej niż jeden rząd siedzeń (lub przystosowane do ich łatwego zamontowania) i przeszkloną część ładunkową. Za to nieopodatkowane powinny być m.in.: typowe ciężarówki, autobusy, pojazdy specjalne i furgony nie posiadające przeszkolonej część ładunkowej.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości jest daniną, której znaczenie od lat rośnie. Przekonali się o tym szczególnie przedsiębiorcy, dla których obciążenie tym podatkiem systemowo jest większe: wyższe są stawki dla budynków i opodatkowaniu podlegają budowle. Opodatkowanie to mogło być wyłączone, jeżeli przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Dochowanie „należytej staranności” jako warunku odliczenia podatku naliczonego VAT jest ostatnio szczególnie popularnym zagadaniem, a to wobec ogromnej ilości postępowań kontrolnych i podatkowych w sprawie oszustw w tym podatku w związku z mechanizmem tzw. „karuzeli podatkowej”. Mechanizm ten polega na „wkręcaniu” uczciwych podatników przez oszustów do łańcucha transakcji obrotu zazwyczaj tym samym towarem. Towar w tych transakcjach zazwyczaj rzeczywiście występuje, tyle że na niektórych etapach obrotu (zarówno przed tym, na którym występuje wkręcany, jak i po). Niekiedy dochodzi do tego jeszcze dostawa wewnątrzwspólnotowa (WDT), której dokonuje uczciwy podatnik, a nabywca z innego kraju UE zazwyczaj jej zaprzecza lub znika.

REKLAMA