REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Enodo Advisors

Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu

Nasz zespół składający się z prawników i ekonomistów, zapewnia wysoko wyspecjalizowane doradztwo podatkowe. Eksperci Enodo posiadają kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w największych międzynarodowych firmach consultingowych i kancelariach prawnych. Szeroką wiedzę o podatkach łączymy z bogatą praktyką w zakresie sporów administracyjno-sądowych i compliance. W doradztwie podatkowym uwzględniamy specyfikę branżową.

Doradzamy: słuchamy, analizujemy, opiniujemy i rekomendujemy najlepsze rozwiązania dla efektywnego biznesu, dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych Klientów. Oceniamy poprawność i bezpieczeństwo podatkowe umów, inwestycji i wszelkich innych przedsięwzięć gospodarczych. Wspieramy naszych Klientów w compliance podatkowym (zgodność z prawem i należyta staranność), z sukcesem prowadzimy spory podatkowe. Pomagamy we wdrożeniach, rozliczeniach i planowaniu. Ograniczamy niebezpieczeństwo pomyłek i błędów interpretacyjnych, minimalizujemy ryzyko odpowiedzialności zarządów.

Jesteśmy doradcami biznesowymi i partnerami dla zarządów - zarówno dużych, międzynarodowych korporacji, jak i mniejszych, rozwijających się podmiotów z kraju. W naszej pracy stawiamy na budowanie relacji opartej na zaufaniu i odpowiedzialności. Doradztwo podatkowe traktujemy jako filar efektywnego i bezpiecznego biznesu. Cieszymy się zaufaniem naszych Klientów, zbudowanym na gruncie długofalowej współpracy oraz na zwieńczonych sukcesami projektach.

Wykorzystujemy doświadczenie w pracy dla klientów z wielu branż, takich jak:

- budownictwo

- infrastruktura kolejowa i drogowa

- transport i logistyka

- usługi medyczne

- branża energetyczna i paliwowa

- nieruchomości komercyjne i działalność deweloperska

- FMCG

- telekomunikacja

- wina i napoje alkoholowe

Wyznajemy zasadę: najpierw biznes, potem podatki. Świadczymy praktyczne doradztwo podatkowe. Jesteśmy członkami globalnej sieci Quantera Global, które od 2013 roku działa na międzynarodowym rynku Cen Transferowych.

Enodo Advisors

ul. Łowicka 62, 02-531 Warszawa

tel. 22 390 59 30

office@enodo.pl

www.enodo.pl

Enodo WHT

Enodo WDT

Ceny transferowe a COVID-19. W kolejnym artykule w cyklu poświęconego Rekomendacjom FCT, przedstawiamy wnioski dotyczące straty i alokacji nadzwyczajnych kosztów, a także traktowania wsparcia kryzysowego.
Ceny transferowe a COVID-19. Niniejszy artykuł jest pierwszą publikacją z serii mającej na celu przybliżenie rekomendacji Forum Cen Transferowych w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe polskich podatników, które zostały przyjęte podczas XIII Forum Cen Transferowych zorganizowanego 28 września 2021 r.

REKLAMA

Samochód zastępczy a podatki. W obecnych czasach powszechne jest wykorzystanie samochodów osobowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaliczanie związanych z tym wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy w przypadku korzystania przez przedsiębiorcę z zastępczego samochodu osobowego, takie odliczenie również jest możliwe. Sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy.
Prosta spółka akcyjna a podatki. Od kilkunastu dni przedsiębiorcy mogą korzystać z nowego typu spółki, która w zamyśle ustawodawcy ma uprościć zdobywanie finansowania dla kreatywnych przedsiębiorców. Działalność prostej spółki akcyjnej zasadniczo będzie opodatkowana analogicznie do innych spółek kapitałowych. Biorąc jednak pod uwagę różnice w konstrukcji tego wehikułu, pewne reguły opodatkowania będą swoiste dla prostej spółki akcyjnej – nie zawsze z korzyścią dla akcjonariuszy.

REKLAMA

Nie ma już wątpliwości, że neutralna podatkowo będzie operacja wniesienia udziałów lub akcji jednej spółki do innej spółki w zamian za udziały lub akcje tej ostatniej, jeśli w rezultacie wniesienia udziałów lub akcji spółka otrzymująca zyskuje większość praw głosu, nawet jeśli jest ma to miejsce w ramach kilku transakcji dokonanych w ciągu 6 miesięcy, a wnoszących jest więcej niż jeden.
Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.
Ceny transferowe. W celu zabezpieczenia przedsiębiorstwa i zarządu przed ryzykiem surowych kar w związku z niewywiązaniem się z obowiązków w zakresie cen transferowych za 2021 r., kluczowe znaczenie ma jak najszybsza identyfikacja transakcji jednorodnych. Chodzi o te, których wartość może przekroczyć na koniec roku 500 tys. zł netto. Konieczna jest też implementacja procedury badania rzeczywistego właściciela, np. w formie wprowadzenia odpowiednich zapisów do umów zawieranych z kontrahentami.
Wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych. W 2021 r. w związku z realizacją tzw. transakcji jednorodnej o wartości przekraczającej 500 tys. zł netto, po zakończeniu roku obrotowego konieczne będzie zbadanie, czy kontrahent nie dokonywał jakichkolwiek rozliczeń z podmiotem rajowym. Jeżeli tak – powstanie domniemanie nakazujące przyjęcie, że rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym. Wskutek domniemania przedsiębiorca wejdzie w reżim przepisów o cenach transferowych. Oznacza to konieczność wypełnienia szeregu obowiązków sprawozdawczych.
Transakcje z rajami podatkowymi. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla podatników CIT, PIT i spółek niebędącymi osobami prawnymi dla transakcji o wartości powyżej 500 tys. PLN dotyczy zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli w raju podatkowym.
Transakcje z rajami podatkowymi a ceny transferowe. Od pewnego czasu polski ustawodawca wyjątkowo chętnie wykorzystuje przepisy z zakresu cen transferowych do pobierania informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Obowiązki nakładane na polskich podatników w tym zakresie są coraz szersze i wymagają coraz większych nakładów administracyjnych. Jednocześnie, wprowadzane przepisy często są tworzone w sposób chaotyczny i nie zawsze uzasadniony.
24 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium (szkolenie online) poświęcone obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. przepisom rozszerzającym obowiązki z zakresu cen transferowych dla podmiotów niepowiązanych. Za brak dopełnienia należytej staranności i nowych obowiązków dokumentacyjnych odpowiadają osobiście członkowie zarządu! Webinarium poprowadzą Artur Klęsk, Partner w Enodo Advisors oraz Jakub Beym, Senior Associate w Enodo Advisors. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.
VAT od kar umownych. Żaden przepis Dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (ani też zresztą żaden przepis polskiej ustawy o VAT) nie reguluje bezpośrednio kwestii opodatkowania VAT kar umownych ani odszkodowań. Dlatego kluczową rolę odgrywa w tym przypadku orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.
Kary umowne w budownictwie - rozliczanie VAT. Realizacja projektów budowlanych nie zawsze przebiega zgodnie z złożeniami. Wpływ na to ma wiele czynników, z którymi muszą mierzyć się zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy. Rosnące ceny materiałów budowlanych lub ograniczony dostęp do nich, brak wykwalifikowanej kadry, opóźnienia podwykonawców czy też błędy w dokumentacji, to chleb powszedni przy realizacji kontraktów budowlanych. Jak ograniczyć zatem ryzyko prawno-podatkowe przy kontraktach budowlanych?
Kary umowne i odszkodowania w branży budowlanej - rozliczenie VAT. 10 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium (szkolenie online) poświęcone tematyce opodatkowania VAT-em kar umownych i odszkodowań w branży budowlanej. Zagadnienie to budzi wiele wątpliwości i praktycznych problemów, dlatego w trakcie spotkania zostaną omówione nie tylko aspekty prawne, ale przede wszystkim występujące w praktyce różne przypadki. Webinarium poprowadzą doświadczeni doradcy podatkowi: Piotr Litwin, Doradca Podatkowy, Partner w Enodo Advisors oraz Tomasz Kowalczyk, Doradca Podatkowy, Senior Manager w Enodo Advisors. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku przekształcania spółki handlowej w spółkę jawną informację CIT-15J może złożyć spółka przekształcana lub spółka jawna w terminie 14 dni – w zależności od tego, czy wspólnicy zmienią zasady podziału zysku.
Strategie podatkowe. W kontekście nieprecyzyjnych wymogów ustawowych odnośnie do treści Informacji o realizacji strategii podatkowej (dalej - Informacja o Strategii Podatkowej) pojawia się pytanie, czy strategie podatkowe publikowane przez podatników w Wielkiej Brytanii i Australii mogą posłużyć polskim podatnikom jako przykład.
Zakres informacji, które należy opublikować w ramach Informacji o Strategii Podatkowej nie obejmuje danych objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego. W związku z tym przedsiębiorcy stoją przed wyzwaniem takiego ułożenia mechanizmów selekcji informacji podlegających publikacji, aby z jednej strony nie narazić się na zarzut nienależytej realizacji obowiązku publikacji Informacji o Strategii Podatkowej, a z drugiej zapewnić możliwie największą ochronę informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.
Strategia podatkowa 2021. W 2021 roku na polskich przedsiębiorców nałożono nowe obowiązki sprawozdawcze. Jednym z nich jest posiadanie strategii podatkowej i publikowanie informacji o jej realizacji. Czym jest strategia podatkowa, jaki jest cel wprowadzonych regulacji i kto musi wywiązać się z nowych obowiązków? Co powinna zawierać informacja o zrealizowanej strategii? Jak ją opublikować? Co grozi za nieopublikowanie informacji?
W dniu 22 kwietnia 2021 r. o godz. 10:00 odbędzie się bezpłatne szkolenie on-line (webinarium) poświęcone sporządzaniu i publikowaniu informacji o realizowanej strategii podatkowej. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia br. nałożyły na dużych podatników obowiązek raportowania, i to już za ubiegły, tj. 2020 rok. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym szkoleniem.

REKLAMA