REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aplikacja, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej - zmiany 2021

Osoby, których działalność gospodarcza nie przetrwała pandemii, będą mogły starać się o środki na założenie innej. Resort rozwoju, pracy i technologii przekazał PAP, że rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.

Szczepienia na COVID-19 dla pracowników żłobków i przedszkoli

Szczepienia na COVID-19 dla pracowników żłobków i przedszkoli odbędą się w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ferie 2021 bez zakazu wychodzenia z domu dla dzieci?

Czy podczas ferii w 2021 r. obowiązuje zakaz wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży bez opieki dorosłych w godz. 8-16? Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianie.

Sprawozdawczość finansowa w dobie COVID-19

Waga sprawozdawczości finansowej nieustannie rośnie. Inwestorzy oraz rynek oczekują bieżącej informacji finansowej, która jest wiarygodna, kompletna i dostarczona w możliwie najszybszym terminie. Taka informacja finansowa powinna rzetelnie przedstawiać skutki wszystkich istotnych zdarzeń, które wydarzyły się w danym roku obrotowym. Do takich zdarzeń z pewnością można zaliczyć wybuch pandemii SARS-CoV-2. Wpłynęła ona istotnie na światowe rynki, destabilizując wiele biznesów, ale równocześnie ucząc pokory oraz wymuszając niestandardowe działania kadry kierowniczej wielu firm, będące reakcją na zmianę popytu i podaży, jak również logistyki na rynkach światowych.

REKLAMA

Szczepienia i testy na COVID-19 dla nauczycieli

Szczepienia na koronawirusa i testy dla nauczycieli rozpoczną się już w styczniu. Nauczyciele są w tzw. I grupie szczepień.

Badania na obecność koronawirusa dla nauczycieli

Badania dla nauczycieli na COVID-19 mogą odbyć się przed powrotem uczniów do szkół. Ministerstwo Edukacji przygotowało 6 wariantów dotyczących powrotu do szkół po feriach.

Tarcza regionalna dla samorządów najbardziej dotkniętych restrykcjami w związku z COVID-19

"Tarcza regionalna" to nowe wsparcie zapowiedziane na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd zamierza przeznaczyć do 1 mld zł dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające.

Praca zdalna urzędów przedłużona do 17 stycznia 2021 r.

Praca zdalna urzędów zostaje przedłużona do 17 stycznia 2021 r. Znamy już treść rozporządzenia, które wprowadza nowe ograniczenia oraz przedłuża dotychczasowe w związku z pandemią koronawirusa.

REKLAMA

Ferie w 2021 r. – najważniejsze informacje

Ferie w 2021 roku będą inne niż dotychczas ze względu na epidemię COVID-19. Dlaczego ferie odbędą się w jednym terminie, czy będzie można wyjechać, jak spędzić ferie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

Kolejność szczepień na koronawirusa

Kolejność szczepień na koronawirusa jest już znana. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19 pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie a więc m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia czy pracowników domów pomocy społecznej. W etapie I ze szczepień skorzystają m.in. służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

W pierwszej kolejności do szkół mają wrócić uczniowie klas I-III

Powrót do szkół uczniów klas I-III szkoły podstawowej to obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Miałoby się to odbyć 18 stycznia 2021 r.

Koronawirus: jak kształtują się trendy konsumenckie?

Trendy konsumenckie w pandemii. W drugiej fali Polacy wydają więcej i wybierają droższe produkty. Dodatkowo widać różnice pomiędzy poszczególnymi aglomeracjami.

Wstępna data powrotu uczniów do szkół

Wstępna data powrotu uczniów do szkół jest już znana. Kiedy i które klasy będą się uczyć stacjonarnie?

Koronawirus. Przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia 2021 r.?

Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali koronawirusa - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rozporządzenie zwalniające z VAT szczepionki na Covid-19

Zwolnienie z VAT szczepionek na Covid-19 i testów diagnostycznych na SARS-CoV-2 - taki skutek będzie miało wejście w życie rozporządzenia, którego projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zwolnienie będzie obowiązywało do 31 grudnia 2022 r.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w czasie pandemii?

Ceny mieszkań rosną, a eksperci oczekiwali ich spadku w czasie epidemii koronawirusa. Z takim paradoksem mamy do czynienia niemal na całym świecie. W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. W Polsce epidemia wyhamowała wzrosty cen mieszkań.

Ulgi w transporcie dla ozdrowieńców oddających osocze

Ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym dla tzw. ozdrowieńców, którzy oddali krew lub osocze w leczeniu zakażonych na koronawirusa przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. Projekt wprowadza rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie m.in. branży ciepłowniczej, lotniczej.

Fundusz Inwestycji Lokalnych - 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia

Fundusz Inwestycji Lokalnych to rządowe bezzwrotne wsparcie, które zostanie przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji przeznaczenie na ten cel 12 miliardów złotych.

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021 to zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur. Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

5 wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia 2021 r.

Nauka w szkołach - jak będzie wyglądać po 17 stycznia 2021 r.? Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa pięć wariantów nauki po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół.

Co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny w każdej gminie

Od piątku podmioty lecznice mogą się zgłaszać do udziału w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Rząd szacuje, że w całym kraju powstanie 8 tys. punktów szczepień.

Opodatkowanie pracowników transgranicznych pracujących zdalnie - porozumienie Polska-Niemcy

W listopadzie 2020 r. Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie pandemii COVID-19. Porozumienie wprowadza fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, że ze względu na działania anty-covidowe podjęte przez Polskę i Niemcy - pracę wykonywaną w domu (tj. w państwie rezydencji) przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę gdyby nie podjęto działań antykryzysowych.

Koronawirus. Co ze szkołami po feriach zimowych?

Szkoły pracują zdalnie do 3 stycznia 2021 r., następnie od 4 do 17 stycznia 2021 r. zaplanowane są ferie zimowe. Czy po feriach uczniowie wrócą do szkół?

Mateusz Morawiecki: szczepionka jest skutecznym mechanizmem ochrony miejsc pracy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już teraz przygotowujemy się do największego w historii Polski wyzwania logistycznego, jakim jest program masowych, dobrowolnych szczepień na COVID-19.

Trwa nabór wniosków do Szybkiej Ścieżki „Koronawirusy”

Szybka Ścieżka "Koronawirusy" ogłosiła nabór do 3 rundy konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia br. Do rozdania jest jeszcze 50 mln złotych.

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

Przesiewowe testy na koronawirusa dla nauczycieli z trzech województw

Minister zdrowia zapowiedział, że w połowie stycznia, przed zakończeniem ferii zimowych chce zrobić testy na koronawirusa nauczycielom z trzech regionów.

Zamknięcie szkół. Świetlice i zerówki - zasady działania

Nauczanie zdalne zostało przedłużone do 3 stycznia 2021 r. Opieka nad najmłodszymi uczniami to bardzo duży problem dla pracujących rodziców. Jak działają świetlice oraz zerówki szkolne?

Top: 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o mPrawie Jazdy

5 grudnia kierowcy mogą zostawić prawo jazdy w domu. Jak będą weryfikowane ich uprawnienia i co daje mPrawo Jazdy? Sprawdź w naszym materiale.

Nauczanie zdalne. Zaległości uczniów trudne do nadrobienia

Koronawirus spowodował zamknięcie szkół. Jakie konsekwencje niesie za sobą ta decyzja? Szczególnie dzieci z mniej zamożnych domów mogą mieć duże zaległości w nauce.

Koronawirus. Urzędnicy bez nagród i innych bonusów

Przez oszczędności w budżecie urzędnicy rządowi nie będą mieli wypłacanych nagród oraz innych bonusów do końca roku, np. dodatku zadaniowego lub za nadgodziny. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na zakup szczepionek i walkę z pandemią.

Domowa Opieka Medyczna dla chorych na COVID-19 - zasady

Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów chorych na COVID-19, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare. Czym jest i jak działa Program Domowej Opieki Medycznej? Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna? Jakie korzyści mają pacjenci z Domowej Opieki Medycznej?

Praca zdalna w urzędach – do kiedy, ograniczenia działalności urzędów

Praca zdalna urzędników administracji publicznej została przedłużona. Ma to związek z wejściem Polski od 28 listopada w tzw. etap odpowiedzialności pandemii koronawirusa. Do kiedy potrwa praca zdalna w urzędach? Jakie obostrzenia obowiązują w urzędach? Co z obsługą interesantów?

Kwoty dofinansowań dla artystów z Funduszu Wsparcia Kultury zostały obniżone

Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego, biorąc pod uwagę argumenty, które padały podczas dyskusji wokół Funduszu Wsparcia Kultury zdecydowało o obniżeniu kwot wsparcia dla artystów.

Nauka zdalna do 3 stycznia 2021 r. - wyjątki

Zamknięcie szkół zostało przedłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 30 listopada 2020 r. możliwe jednak będzie prowadzenie niektórych zajęć stacjonarnie.

Nauczanie zdalne - warunki i czas pracy nauczycieli

Ile godzin pracują nauczyciele w domu? Sami zainteresowani twierdzą, że więcej niż prowadząc zajęcia w szkole. Samorządowcy powątpiewają.

Home office, obsługa klienta - jak zarządzać firmą w obliczu covid-19?

Jak zarządzać pracującymi w trybie home office i jak chronić pracujących w zespołach lub obsługujących klientów? Dziś przedsiębiorcy stoją przed wieloma wyzwaniami chcąc utrzymać ciągłość produkcji i zatrudnienia w firmie. Jak to zrobić? Więcej w poniższym tekście.

Koronawirus. Zmiana wytycznych dla przedszkoli i żłobków

GIS zaktualizował wytyczne sanitarne w dla przedszkoli i żłobków. Zamieszczono w nich zapisy dotyczące osób przebywających na kwarantannie.

Koronawirus. Nie trzeba przedłużać legitymacji studenckich i doktoranckich

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta oraz legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne bez konieczności potwierdzania ich ważności w uczelni.

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

Koronawirus. Obostrzenia od 28 listopada 2020 r. - 100 dni solidarności

Rząd przedstawił nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Pierwszy etap - etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada. Jakie zasady i będą obowiązywały w poszczególnych etapach?

Koronawirus. Nowe etapy obostrzeń od 28 listopada - zasady, terminarz

Rząd przedstawił nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Możliwe do wdrożenia są 3 etapy - etap odpowiedzialności, etap stabilizacji oraz kwarantanna narodowa. Sprawdź zebrane w tabeli zasady oraz terminy obostrzeń.

Koronawirus. Rząd przedłużył zamknięcie szkół, ferie 2021 w jednym terminie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie nauki zdalnej do Świąt Bożego Narodzenia. Podał także jeden termin ferii zimowych dla uczniów z całego kraju.

Wiosenny lockdown kosztował 140 mld zł

Blokada polskiej gospodarki na wiosnę kosztowała nas 140 mld zł. Jesienne zamknięcia niektórych branż nie są do końca zrozumiałe - podkreśla Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

Większość dyrektorów finansowych w Europie spodziewa się wzrostu zysków w ciągu roku

Połowa dyrektorów finansowych w Europie deklaruje większy optymizm odnośnie do perspektywy finansowej przedsiębiorstw, które reprezentują. W marcu odpowiedziało tak zaledwie 10 proc. ankietowanych. Jednocześnie, jak wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte, zaledwie co trzeci CFO spodziewa się spadku dochodów, podczas gdy na początku pandemii takie obawy miało aż 60 proc. respondentów.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy nie dla medyków

Do 29 listopada szkoły są zamknięte. Dzieciom medyków zapewniona jest jednak opieka w placówkach. Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę, że korzystając z niej dzieci nie realizują programu i nie uczą się zdalnie jak pozostałe. Ich rodzice nie mają również prawa do zasiłku opiekuńczego.

Koronawirus. Wojewoda może wysłać lekarza na specjalizację daleko od miejsca zamieszkania

Minister zdrowia zmienił rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Według nowych przepisów w okresie zagrożenia epidemicznego wojewoda może skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego tam gdzie występuje szczególne zapotrzebowanie na lekarzy. Budzi to sprzeciw środowiska lekarskiego.

Koronawirus: rośnie poziom niepokoju na rynku

O 30 pp. wzrósł w ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa. Opracowany przez Deloitte indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc. i jest najwyższy na świecie.

REKLAMA