REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracy, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyrządzenie szkody przez pracodawcę


Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

Pierwsza pomoc w pracy

Przedstawiamy najważniejsze zasady pierwszej pomocy. Może się ona okazać przydatna, w pracy. Mimo, że o pierwszej pomocy nie myślimy na co dzień, może ona uratować życie nam lub naszym współpracownikom.

Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego zawiera odrębne regulacje odnoszące się do postępowania z zakresu prawa pracy. Uprzywilejowują one pracownika, uznawanego ze stronę słabszą w sporach z pracodawcą. Kodeks przewiduje szereg uproszczeń, o których warto pamiętać wytaczając powództwo przeciwko swojemu pracodawcy.

Wymagania BHP w Norwegii

Jak w każdym kraju, tak samo w Norwegii istnieją przepisy BHP dotyczące środowiska pracy. Ich przestrzeganie jest podstawowym obowiązkiem pracownika, ale także pracodawcy.

REKLAMA

Czy każdy pracownik w Irlandii musi przejść szkolenie BHP (safe pass)


Safe Pass to nic innego jak jednodniowe szkolenie BHP dla pracowników. Bez takiego szkolenia nie można zacząć pracy i często jest ono finansowane przez pracodawcę.

Prawa pracownicze w Niemczech


Przed wyjazdem do pracy w Niemczech warto znać swoje podstawowe prawa pracownicze. Do ich przestrzegania są bowiem zobowiązani wszyscy pracodawcy.

Prawa pracownika w Wielkiej Brytanii


Przed wyjazdem do pracy w Wielkiej Brytanii warto znać swoje podstawowe prawa pracownicze. Do ich przestrzegania są bowiem zobowiązani wszyscy pracodawcy.

OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym w tym pracowników.

REKLAMA

Szkolenie okresowe z bezpieczeństwa i higieny pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi przejść szkolenie nie tylko przed dopuszczeniem do pracy, ale także co jakiś określony czas.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Rok 2009 stoi pod znakiem zmian w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozszerzeniu uległ katalog obowiązków pracodawcy. Podkreślono tym dobitniej, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników ponosi przede wszystkim pracodawca.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Zostałem przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądu. Słyszałem, że za czas kiedy nie miałem pracy przysługuje mi także wynagrodzenie. Czy to prawda? Czy jeśli w tym czasie byłem zatrudniony w innej firmie to także mi się należy to wynagrodzenie?

Czy pracodawca może podsłuchiwać rozmowy pracownika

Pracuję w dziale marketingu dużej firmy. Ostatnio pracodawca poinformował nas, że nasze rozmowy będą podsłuchiwane w związku ze zbyt dużymi rachunkami telefonicznymi. Czy jest dopuszczalne prawnie aby pracodawca używał podsłuchu?

Jak ustalić wynagrodzenie młodocianego?

Chciałbym zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego w zakładzie stolarskim. W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia?

Jak ustalić regulamin pracy

Jestem właścicielem małej firmy. Część pracowników zwróciła mi uwagę że powinien być w zakładzie pracy regulamin. Czy muszę wydać taki regulamin pracy i w jakim trybie? Czy powinienem porozumieć się z pracownikami w tej kwestii?

Jakiej ochronie podlegają pracownicy niepełnosprawni?

Chciałbym zatrudnić osobę niepełnosprawną. Czy osobie takiej przysługują jakieś dodatkowe uprawnienia?

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Czy jest jakaś kara dla pracodawcy, który notorycznie łamie prawa pracowników np. spóźnia się z wypłatami, źle je oblicza, wykorzystuje pracowników do pracy ponad normy?

Czy muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Jestem małym pracodawca i przestraszyły mnie ostatnie zmiany z zakresu bhp. Czy to prawda, że muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej.

Co należy się za szkolenie poza godzinami pracy?

Jestem pracodawcą. Chcę przeprowadzić szkolenie bhp dla moich pracowników. Część godzin szkolenia przypada na godziny poza pracą. Czy muszę zwracać pracownikom za nadgodziny?

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

Czy mogę pozbyć się urlopu?

Czy mogę „sprzedać” urlop? U obecnego pracodawcy jestem zatrudniony od 7 lat. W tym roku nie chciałbym brać urlopu. Nie mam ochoty nigdzie wyjeżdżać a siedzieć w domu, zwłaszcza od śmieci żony, nie lubię. Czy mogę zatem nie brać urlopu i normalnie przychodzić do pracy a w zamian za to dostać dodatkowe pieniądze? 

Czy każdy pracownik ma prawo do urlopu na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym. Wymiar urlopu na żądanie to 4 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Czy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy?

Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego.

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi

Prawo do przerwy jest uprawnieniem pracowniczym. Przysługuje ono pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Kodeks pracy przewiduje pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca, niektóre przerwy jest zmuszony ofiarować pracownikom. Zmuszają go do tego przepisy. Niekiedy może sam decydować o udzieleniu czasu przerwy.

Jakie są obowiązki pracodawcy wobec telepracownika

Pracodawca ma wobec zatrudnionego telepracownika zarówno prawa jak i obowiązki. Przede wszystkim musi pamiętać, że telepracownik nie może mieć gorszych warunków niż inni zatrudnieni przez pracodawcę pracownicy.

Odszkodowanie a podstawa nie wydania świadectwa pracy w terminie

Dwa miesiące temu zwolniłem się z pracy. Chciałem podjąć nową pracę, więc poproszono mnie o  przedstawienie świadectwa pracy, ale były pracodawca robił mi na złość i przedłużał termin jego wydania, przez co straciłem szansę zatrudnienia. Czy istnieje jakaś sankcja za takie zachowanie pracodawcy?

Dodatkowe badania lekarskie

Z powodu choroby, byłem nieobecny w pracy ponad miesiąc. Pracodawca w związku z tym skierował mnie na badania lekarskie. Czy postąpił słusznie. 

Co robić, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia?

Zdarzają się niestety przypadki, kiedy pracodawca nie płaci pracownikom wynagrodzenia. Jest to bardzo przykre dla pracownika, który zostaje często bez środków do życia. Sytuacja taka może się odmienić i to dla pracodawcy niewypłacania wynagrodzenia będzie przykra. Sprawdź, jak walczyć z pracodawcą, który nie wypłaca wynagrodzenia.

Kto może odbierać wynagrodzenie pracownika?

Wynagrodzenie pracownik znajduje się pod ochroną. Oznacza to, że pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Jednak może zdecydować, komu będzie ono wypłacane.

Jak określić wynagrodzenie pracownika?

Wysokości wynagrodzenia powinna być ustalana tak, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu. Powinno także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia pracownikom?

Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi w określonym terminie. Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być stały i z góry określony.

Na jakie odprawy i w jakiej wysokości może liczyć pracownik od pracodawcy?

Wszystkie odprawy jakie uzyskuje pracodawca od pracownika mają na celu rekompensatę. Rekompensuje się utratę pracy lub śmierć rodzinie pracownika. 

Kto nie musi odbyć szkolenia BHP?

Pracowałam w księgowości i mam aktualne szkolenie bhp. Aktualnie zmieniam pracę. Będę pracowała w nowej firmie ale nadal jako księgowa – czy muszę jeszcze raz odbyć szkolenie bhp?

Jakie wynagrodzenie za powstrzymanie się od pracy?

W naszym zakładzie pracy doszło do sytuacji zagrożenia, która spowodowała powstrzymanie się pracowników od wykonywania pracy. Na jakie wynagrodzenie możemy liczyć?

Czy mam prawo do opuszczenie zakładu pracy?

Czy w razie zagrożenia można samodzielnie opuścić miejsce pracy, czy należy zawiadomić pracodawcę?

Zgłoszenie wypadku przy pracy i w drodze do pracy

Obowiązek zgłoszenia wypadku przy pracy ma każdy pracownik, który zauważył takie zdarzenie w zakładzie pracy. Ggłoszenie wypadku powinno być dokonane w formie pisemnej. 

Jakie wynagrodzenie przysługuje mi za przestój?

Ostatnio zabrakło prądu w naszym zakładzie pracy. Nie mogłem pracować, wszystkie urządzenia potrzebne mi do pracy nie działały. Czy mam prawo do wynagrodzenia za ten dzień? 

Co powinno zawierać skierowanie na badania lekarskie?

Prowadzę małą firmę. Dobrze mi idzie i chcę zacząć zatrudniać pracowników. Wiem, że przed zatrudnieniem muszę skierować pracownika na badania lekarskie. Co powinno zawierać takie skierowanie na badania?

Kto płaci za badania lekarskie?

Pracodawca skierował mnie na badania okresowe. Mam pytanie, kto ponosi koszty takiego badania ja, czy pracodawca?  

Czy można wyegzekwować premię?

Pracuję w dużej księgarni. W umowie o pracę jest zapis, że mam prawo do premii regulaminowej, ale nie jest napisane na jakich warunkach. Znalazłam w regulaminie, że mam prawo do miesięcznej premii w wysokości 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego w razie uzyskania pewnego pułapu sprzedaży. Pracuję już od roku i kilka razy uzyskałam ten pułap. Ale na moje żądanie wypłaty premii pracodawca powiedział, że ta premia jest uznaniowa i mi jej nie przyznaje. Czy mogę jakoś wyegzekwować te pieniądze?

Czy nie mam prawa do przerwy?

Z tego co słyszałem pracownika ma prawo do przerw, jeśli cały czas pracuje przed komputerem. U nas tego nie ma. Mamy łączenie pracy przy komputerze z różnymi innymi pracami w zamian za te przerwy, czy jest to zgodne z prawem?

Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?

Jestem pracownikiem, za niedługo kończy mi się ważność badań lekarskich. Powinnam dostać skierowanie na badania okresowe od pracodawcy? Czy może powinnam sama wystąpić z takim wnioskiem?

Czy mogę liczyć na zadośćuczynienie?

Uległem wypadki w pracy. Otrzymane świadczenia powypadkowe nie wystarczają, aby pokryć wszystkie wydatki na leczenie. Czy mogę dochodzić odszkodowania od mojego pracodawcy na drodze sądowej.

Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Co tak naprawdę oznacza obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Warto sprawdzić.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wodę pitną dla pracowników?

Jestem przedsiębiorcą – zatrudniam kilku pracowników, dla których kupuję wodę do picia. Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na tę wodę?

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło

Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę?

Wypadek w domu telepracownika

Przepisy regulujące telepracę weszły ponad roku temu. Już pojawiają się problemy z właściwą ich interpretacją. Jednym z nich jest możliwość wystąpienia wypadku w pracy w domu telepracownika.

Kiedy przysługuje dzień wolny za oddanie krwi?

Honorowi krwiodawcy mogą liczyć na szczególne przywileje. Jednym z przywilejów jest prawo do zwolnienia od pracy na czas oddawania krwi w stacji krwiodawstwa lub w czasie akcji pobierania krwi.

Obowiązki pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co to jednak oznacza w praktyce?

Na jakie zwolnienia od pracy może liczyć pracownik?

Pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, bądź określonym w umowie o pracę. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy.  

Jakie warunki pracy należy zapewnić pracownikowi?

Zapewnienie odpowiednich pomieszczeń pracy jest jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy. Pomieszczenia powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

REKLAMA