reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego zawiera odrębne regulacje odnoszące się do postępowania z zakresu prawa pracy. Uprzywilejowują one pracownika, uznawanego ze stronę słabszą w sporach z pracodawcą. Kodeks przewiduje szereg uproszczeń, o których warto pamiętać wytaczając powództwo przeciwko swojemu pracodawcy.

Sprawy z zakresu prawa pracy

Do spraw z zakresu prawa pracy zaliczamy:

  • sprawy o roszczenia ze stosunku pracy lub z nimi związane;
  • sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy;
  • o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy;
  • o odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytuły wypadków przy pracy i chorób zawodowych;

Forma pozwu

Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy. Pismo takie powinno być sporządzone w odpowiedniej formie i zawierać m.in. oznaczenie sądu, stron, określenie żądania, uzasadnienie oraz podpis.

Pozew może być sporządzony na piśmie i złożony w biurze podawczym właściwego sądu, bądź przesłany pocztą. Kodeks wprowadził również możliwość wniesienia pozwu ( i późniejszych pism przygotowawczych) przez pracownika w formie ustnej (jedynie jeżeli nie jest on reprezentowany przez radcę prawnego lub adwokata) do protokołu w sekretariacie sądu.

Należy również pamiętać o możliwości wniesienia pozwu na formularzu uproszczonym, gdy roszczenie pracownika wynika z umowy i jednocześnie nie przekracza 10 tyś złotych.

Właściwość sądu

Kolejny przywilej pracownika dotyczy wyboru sądu, w którym ma toczyć się postępowanie. Pozew możemy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, lub w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

O właściwości sądu decyduje też ranga sprawy, sądu okręgowe zajmują się sprawami o prawa niemajątkowe i majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tyś. zł. Natomiast do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia, jak również sprawy dotyczące rozwiązania stosunku pracy, kar porządkowych i świadectwa pracy.

Koszty sądowe

Zdecydowana większość pozwów przeciwko pracodawcom jest również zwolniona z opłat. Wyjątki stanowią sprawy odwoławcze( np. wniesienie apelacji od wyroku) i sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 tyś. zł.

Podstawa prawna: art.459-476 kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy.
Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama