reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego zawiera odrębne regulacje odnoszące się do postępowania z zakresu prawa pracy. Uprzywilejowują one pracownika, uznawanego ze stronę słabszą w sporach z pracodawcą. Kodeks przewiduje szereg uproszczeń, o których warto pamiętać wytaczając powództwo przeciwko swojemu pracodawcy.

Sprawy z zakresu prawa pracy

Do spraw z zakresu prawa pracy zaliczamy:

  • sprawy o roszczenia ze stosunku pracy lub z nimi związane;
  • sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy;
  • o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy;
  • o odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytuły wypadków przy pracy i chorób zawodowych;

Forma pozwu

Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy. Pismo takie powinno być sporządzone w odpowiedniej formie i zawierać m.in. oznaczenie sądu, stron, określenie żądania, uzasadnienie oraz podpis.

Pozew może być sporządzony na piśmie i złożony w biurze podawczym właściwego sądu, bądź przesłany pocztą. Kodeks wprowadził również możliwość wniesienia pozwu ( i późniejszych pism przygotowawczych) przez pracownika w formie ustnej (jedynie jeżeli nie jest on reprezentowany przez radcę prawnego lub adwokata) do protokołu w sekretariacie sądu.

Należy również pamiętać o możliwości wniesienia pozwu na formularzu uproszczonym, gdy roszczenie pracownika wynika z umowy i jednocześnie nie przekracza 10 tyś złotych.

Właściwość sądu

Kolejny przywilej pracownika dotyczy wyboru sądu, w którym ma toczyć się postępowanie. Pozew możemy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, lub w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

O właściwości sądu decyduje też ranga sprawy, sądu okręgowe zajmują się sprawami o prawa niemajątkowe i majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tyś. zł. Natomiast do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia, jak również sprawy dotyczące rozwiązania stosunku pracy, kar porządkowych i świadectwa pracy.

Koszty sądowe

Zdecydowana większość pozwów przeciwko pracodawcom jest również zwolniona z opłat. Wyjątki stanowią sprawy odwoławcze( np. wniesienie apelacji od wyroku) i sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 tyś. zł.

Podstawa prawna: art.459-476 kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy.
Pracownik, występujący w roli powoda, chcąc zainicjować postępowanie sądowe musi złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama