REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Drzewa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chcesz wyciąć drzewo na własnej działce? Spóźniłeś się i musisz poczekać do października. Terminy wycinki 2024.

Chcesz wyciąć drzewo na własnej działce? Spóźniłeś się i musisz poczekać do października. Kiedy można wycinać drzewa? Oto terminy dozwolone w 2024 roku. Zakaz wycinki drzew dotyczy okresu lęgowego w Polsce. Od kiedy do kiedy trwa?

QUIZ Niezwykłe drzewa świata. Znasz je? Spróbuj zdobyć 10/10

Na jakim szczycie rośnie słynna sosna? Gdzie znajduje się Dąb Bartek? Jakim gatunkiem drzewa jest Joshua Tree? Kolejna porcja ciekawostek już czeka. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy je znasz.

Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

REKLAMA

Jak sadzić tuje w ogrodzie? Co jest ważne?

Tuje są doskonałym elementem dekoracyjnym, który można umieścić w różnych miejscach w ogrodzie, takich jak na przykład w pobliżu altanek, tarasów lub oczek wodnych. Wymagają jednak odpowiednich warunków wzrostu. Należy również pamiętać o najlepszych terminach sadzenia tui.

Czy rozpoznasz drzewo po liściach? QUIZ dla małych i dużych

Zachwycają, dają cień i schronienie. Czasami mają szyszki, a niekiedy kwiaty. Rozpoznawanie drzew po liściach i igłach to doskonała zabawa!

Drzewo w zamian za zużyte opony. Posadzą w sumie 2872 sztuki!

Drzewo w zamian za zużyte opony? To jedna z akcji wymyślonych przez Oponeo.pl. Jako że inicjatywa powoli kończy się, nadszedł czas podsumowań.

Sadzenie drzew w zamian za emisję CO2. Oto pomysł LeasePlan

Sadzenie drzew w zamian za emisję CO2? W ten sposób LeasePlan, SKANSKA i Pfizer posadzili w sumie 100 tys. drzew.

REKLAMA

Volkswagen... sadzi lasy! Nie, to nie żart, a nowa akcja marki

Volkswagen uruchomił projekt kompensacji śladu węglowego samochodów testowych z parku dziennikarskiego. Marka posadzi w sumie ponad 8 ha lasów.

Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów.

Kto zapłaci za samochód zniszczony przez gałęzie?

Spadające gałęzie niszczą wiele zaparkowanych aut. Eksperci z firmy Ubea wyjaśniają, czy w takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie odszkodowania od właściciela posesji.

Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Osoby, które wycięły drzewa na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia mogą zapłacić nawet kilka milionów złotych. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Jak zatem starać się o wymagane pozwolenie?

Drzewo na działce a przepisy prawne

Wprowadzona w pośpiechu ustawa o lasach wywołała zamieszanie nie tylko wśród prywatnych właścicieli lasów, ale w dużej mierze pośród posiadaczy domów na częściowo zalesionych działkach.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach, przy których rosną drzewa?

Wzdłuż wielu polskich dróg nadal gęsto rosną drzewa, które przy ewentualnym błędzie kierowcy zwiększają ryzyko poważnych obrażeń czy śmierci u wśród uczestników wypadku. Powstał zatem nowy projekt mający na celu chronić nie tylko ludzi, ale i drzewa.

Drzewa obok drogi - jak poprawić bezpieczeństwo kierowcy?

Jeśli masz pomysł na ograniczenie skutków zderzenia pojazdu z rosnącymi przy drogach drzewami to weź udział w konkursie Buforstrada. Autorzy najlepszych koncepcji zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami, a ich pomysły zostaną wdrożone w życie.

Opieszałe postępowanie urzędników – jak sobie z nim radzić?

Wycinka drzew z terenu prywatnego. Na przykładzie orzecznictwa Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskiem (sygnatura akt II SAB Go 20/14) opieszałość i niedbałość ze strony urzędników nie musi być biernie tolerowana.

Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

Wybór i zakup roślin jest bardzo ważny, kiedy planujemy rozbudowę lub zagospodarowanie roślinami ogrodu. Planując ogród należy dobrze bardzo zaplanować nawet jego najmniejszy element. Sadząc drzewa i krzewy powinniśmy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. Zobacz poradnik, w jaki sposób możemy uzyskać te informacje od sprzedawcy?

Drzewa w ogrodzie. Gdzie nie sadzić drzew?

Sadząc drzewa powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, lecz także praktycznością. Gdzie nie należy sadzić drzew? Na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze drzewa ogrodowe

Do najpopularniejszych drzew owocowych zaliczamy Świdośliwice, Klon, Brzozę, Iglaki, Głóg, Magnolie i inne. Zobacz, które drzewa warto posadzić w ogrodzie.

Niestandardowe skrzydła drzwiowe o nietypowych wymiarach

Jakie drzwi zamontować w niedużym pomieszczeniu, aby nie tracić miejsca? Jakie drzwi zamontować w otworze, który przekracza 100 cm. Jednym z rozwiązać są drzwi przesuwne i dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach.

Najpopularniejsze jarzębiny ozdobne w ogrodzie – jarząb zwyczajny i jarząb pospolity

Jarzębiny są dobrym pomysłem na ozdobienie naszego ogrodu. Dzięki barwnym owocom, jesienią upiększą każdy krajobraz. Ich najpopularniejszymi odmianami jest jarząb zwyczajny i jarząb pospolity. Przeczytaj o najpopularniejszych jarzębinach ozdobnych w ogrodzie.

Jak przygotować miejsce do sadzenia drzew i krzewów?

Przygotowanie miejsca do sadzenia drzew i krzewów nie jest trudne. Należy odpowiednio dopasować typ rośliny do miejsca posadzenia oraz wziąć pod uwagę jej wcześniejsze przechowywanie w szkółce. Przeczytaj, jak przygotować miejsce do sadzenia drzew i krzewów.

Gdzie nie należy sadzić drzew i krzewów w ogrodzie?

Podczas sadzenia w ogrodzie drzew i krzewów należy pamiętać o jednym, bardzo ważnym czynniku. Jest nim miejsce sadzenia czyli odległość od ogrodzenia, domu czy granicy działki. Przeczytaj, gdzie nie należy sadzić drzew i krzewów w ogrodzie.

Jak przycinać winogrona?

Przycinanie winogron nie jest łatwe. Jednak należy co roku je przeprowadzać, żeby zapewnić roślinie zdrowy wzrost. Dodatkowo, odpowiednie przeprowadzone przycinanie zwiększy nasze plony. Przeczytaj, jak przycinać winogrona.

Przycinanie drzew owocowych – poradnik

Przycinanie drzew owocowych nie jest trudnym zadaniem. Dzięki niemu możemy nadać koronie drzewa owocowego odpowiedni kształt. Dodatkowo, zwiększymy jego owocowanie. Przeczytaj, jak przycinać drzewa owocowe.

Śliwy w ogrodzie – poradnik

Śliwy można z łatwością uprawiać na naszych działkach. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji. Mogą rosnąć za równo na wilgotnych jak i suchych stanowiskach oraz na każdym typie gleb. Przeczytaj, jak dbać o śliwy w ogrodzie.

Odmiany śliwy

Odmiany śliwy w naszym klimacie są różne. Wszystkie mają smaczne owoce i małe wymagania. Dodatkowo pielęgnacja śliwy nie jest uciążliwym zadaniem. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze odmiany śliwy.

Drzewa owocowe łatwe w uprawie

Drzewa owocowe łatwe w uprawie można posadzić w każdym sadzie. Staną się one ozdobą ogrodu podczas wiosny, natomiast latem i jesienią obrodzą pięknymi owocami. Przeczytaj, jakie są drzewa owocowe łatwe w uprawie.

Niskie drzewa ogrodowe – Dereń kousa, Klon ginnala, Głóg dwuszyjkowy i inne

Niskie drzewa ogrodowe nadadzą wiele uroku każdemu ogrodowi, zarówno temu małemu jak i dużemu. Urok małych drzew tkwi w małych i delikatnych kształtach oraz rozmiarach. Przeczytaj, jakie gatunki niskich drzew ogrodowych mogą stać się ozdobą Twojego ogrodu.

6 sposobów na udane plony z drzew owocowych

Plony z drzew owocowych są różne. W jednym sezonie drzewo wydaje duże i soczyste owoce, a w następnym nie rodzi żadnych. Żeby temu zapobiec przedstawiamy 6 sposobów na udane plony z drzew owocowych.

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami to drzewa, które kupujemy w szkółce. Drzewa z odkrytymi korzeniami nie posiadają bryły korzeniowej – stąd ta nazwa. Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada. Jak kupować drzewa z odkrytymi korzeniami? Jak je przygotować do sadzenia? I jak je prawidłowo posadzić?

Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe, które rosną w naszym ogrodzie czy sadzie wymagają stałej pielęgnacji. W listopadzie powinniśmy pamiętać o zebraniu przyschniętych owoców i zabezpieczeniu naszych drzew owocowych na zimę. Oprócz ochrony korzeni, nie zapomnijmy o ochronie pni. Bielenie pni drzew owocowych zapobiegnie pękaniu kory i tworzeniu się ran. Z kolei tworzenie się ran może wpływać na występowanie różnych chorób.

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

Miłorząb dwuklapowy – to niezwykłe drzewo potrafi żyć nawet do 2000 lat i jest nazywane żywą skamieliną. Jest oryginalne o każdej porze roku, a jego lecznicze właściwości są znane od wieków. Miłorzęby są odporne na choroby, szkodniki, zanieczyszczenie środowiska oraz na mróz i upały. Mogą rosnąć zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. W kulturach Japonii, Chin i Korei miłorząb jest świętym drzewem, opiekunem zdrowia, symbolem długowieczności i odporności na niesprzyjające warunki. Czy uprawa miłorzębu jest trudna?

Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne. Dostępne w sprzedaży różne gatunki drzew szczepionych na pniu umożliwiają wybór rośliny zarówno do ogrodu, zieleni miejskiej lub nawet do pojemnika, na niewielki balkon lub taras. Drzewa szczepione na pniu potrzebują minimum pielęgnacji aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd. O czym warto pamiętać?

Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?

Araukaria to drzewo o szerokich, ciekawych, kłujących igłach i charakterystycznym pokroju potrafi zachwycić każdego. Araukaria jest niewątpliwą atrakcją wśród drzew iglastych rosnących w ogrodach. Jednak ze względu na swoje pochodzenie może nie przetrzymać mroźnych zim. Czy Araukarię można posadzić w ogrodzie przydomowym?

Jak uprawiać katalpę?

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?

Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?

Czy wierzby należy przycinać?

Ozdobne odmiany wierzb potrzebują cięcia, aby ładnie się zagęszczały i wybarwiały kolorowe liście. Po posadzeniu wierzb, warto przynajmniej raz w sezonie przyciąć ich pędy. Szczepione na pniu drzewka wierzb będą budowały ładniejszą, zaokrągloną koronę, gdy nie zapomnimy o przycinaniu. Kiedy i jak często to robić?

Jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?

Kędzierzawość liści brzoskwini – jak unikać tej choroby?


Na przedwiośniu wielu amatorów uprawy drzewek owocowych zmaga się z chorobą grzybową, która powoduje deformacje liści brzoskwini. Aby zapobiec chorobie lub ograniczyć jej występowanie trzeba wykonać kilka zabiegów środkami grzybobójczymi w ściśle określonym czasie.

Najlepsze rośliny na stanowiska cieniste

Rośliny na miejsca cieniste. Czy możliwe jest by rośliny rosły w cienistych miejscach? Oczywiście! Należy jedynie odpowiednio dobrać gatunki roślin.

Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?


Osoby wrażliwe na intensywne, często nieprzyjemne zapachy roślin powinny unikać sadzenia niektórych gatunków w ogrodzie. Zapachy niemiłe dla ludzi często wabią owady, które zapylają kwiaty roślin. Drażniący może być zapach kwiatów lub liści drzew i krzewów ozdobnych. Jakie gatunki mogą rozczarować zapachem?

Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?


Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.

Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?

Bardzo duży wpływ na nastrój ogrodu mają zastosowane w nim barwy roślin – liści, kwiatów, owoców. Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu. Jak komponować barwy roślin w ogrodzie, by czuć się w nim komfortowo?

Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Często zdarza się, że nie możemy często podlewać ogrodu lub mamy szybko przesychającą glebę. Na szczęście jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi. Jakie roślin nadają się na suche gleby?

Które rośliny są łatwe w uprawie?


Wielu początkujących ogrodników chciałoby mieć ogród, który nie będzie sprawiał kłopotu. Nie każdy lubi spędzać godziny na pielęgnowaniu roślin. Czy można mieć ciekawe rośliny w ogrodzie i poświęcać im niewiele czasu? Można – wystarczy wybrać niekłopotliwe rośliny.

REKLAMA