REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana praw jazdy w 2024 r. Kto musi wymienić dokument? I co z bezterminowymi prawami jazdy?

Prawo jazdy stanowi potwierdzenie uprawnień do kierowania. To zatem dokument niezwykle ważny. Kto w 2024 r. musi wymienić prawo jazdy? I czy w 2024 r. wreszcie zlikwidowane zostaną bezterminowe prawa jazdy? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Zgłoszenie zakupu samochodu. Kierowcom powoli kończy się czas... A podwójne kary czekają

Nieco ponad dwa tygodnie. Dokładnie tyle czasu pozostało kierowcom na skorzystanie ze zgłoszenia zakupu samochodu. Później ta procedura zniknie. Zostaną za to kary. Zostaną i co gorsze będą podwojone. Kierowcy powinni się zatem spieszyć.

Spadek – i co dalej? 5 wskazówek dla spadkobierców

Kiedy zakończą się uroczystości i przeminie smutek związany ze śmiercią bliskiej osoby, spadkobiercy powinni podjąć się uporządkowania spraw spadkowych. Warto działać możliwe niezwłocznie, ponieważ od daty śmierci biegną istotne terminy, których niedotrzymanie może mieć negatywne skutki dla spadkobierców. 

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu?

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu? To pytanie o tyle zasadnicze, że 4 września 2022 roku karta pojazdu została wykasowana z polskich przepisów.

REKLAMA

Numer boczny radiowozu. Co oznacza?

Numer boczny radiowozu to litera i trzy cyfry. Jaką informację przekazuje takie oznaczenie? To postanowiliśmy sprawdzić dziś.

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.

Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r.

Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r. Na czym konkretnie będą polegać te zmiany? Już opowiadamy.

REKLAMA

Prawo jazdy, kody ograniczeń. Masz je w swoim dokumencie?

Prawo jazdy, kody ograniczeń, czyli numerowe oznaczenia wskazujące czego kierowca nie może, a co musi. Oto pełna lista.

Prawo jazdy. Kod na okulary. Gdzie go szukać?

Prawo jazdy. Kod na okulary. Czy istnieje coś takiego, a jak tak, to co właściwie oznacza? Postanowiliśmy to dziś sprawdzić.

Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu?

Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu? To sytuacja dość paradoksalna, bo i OC, i przegląd są obowiązkowe. A więc? Poszukajmy odpowiedzi.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

Od kiedy brak nalepki na szybie?

Od kiedy brak nalepki na szybie? Ustawodawca coraz głośniej mówi o wrześniu 2022 roku.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic: od kiedy, na czym będzie polegać i co oznacza dla kierowców? Oto najważniejsze informacje.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę. Czyli czy kierowca może się udać w podróż zagraniczną w sytuacji, w której ma miękki dowód?

Dowód rejestracyjny za granicą. Czy jest konieczny?

Dowód rejestracyjny za granicą. Czy skoro w Polsce nie trzeba go wozić, za granicą też nie jest konieczny? Niestety tak. Inaczej mandat!

Rezygnacja z egzaminu na prawo jazdy. Czy jest możliwa?

Rezygnacja z egzaminu na prawo jazdy: na czym polega, jak zrezygnować żeby nie stracić opłaty egzaminacyjnej i jakie konsekwencje oznacza?

Koszt uzbrojenia samochodu na taxi 2020 r.

Koszt uzbrojenia samochodu na taxi w 2020 roku to...? Czyli dziś sprawdzimy ile trzeba zainwestować, aby móc zająć się przewozem osób w mieście.

Jak zostać kierowcą taxi? Jest parę wymogów...

Jak zostać kierowcą taxi? Podstawą do wykonywania zawodu kierowcy taksówki jest licencja wydawana przez urząd miasta. O czym jeszcze pamiętać?

Odwołanie od egzaminu na prawo jazdy. Jak wygląda?

Odwołanie od egzaminu na prawo jazdy: jak powinno wyglądać i gdzie się je składa? Dziś wyjaśnimy najważniejsze kwestie.

Ile kosztuje licencja taxi?

Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

Ile czasu jest ważny numer PKK?

Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

Jak założyć PKK przez internet?

Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów

Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów jest możliwa? To postanowiliśmy sprawdzić. Jaka jest odpowiedź? To zależy od kilku czynników.

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą. Czyli formalności należy dopełnić po złomowaniu za granicą auta zarejestrowanego w Polsce.

Rejestracja pojazdu zabytkowego

Rejestracja pojazdu zabytkowego jest w Polsce trudna? Nie do końca. Pod warunkiem, że kierowca przygotuje pakiet wszystkich dokumentów.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: w jakich przypadkach występuje i na czym polega? To opiszemy w dzisiejszym materiale.

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Osoba, która uzyskała uprawnienia, może to skontrolować bezpłatnie w internecie. Co należy zrobić?

Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? To w zasadzie niezwykle proste. Wystarczą podstawowe informacje i telefon z dostępem do sieci.

Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku wywozu z kraju

Wyrejestrowanie w przypadku wywozu pojazdu z kraju: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży: czy jest możliwe, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

Rejestracja samochodu przez salon

Rejestracja samochodu przez salon: czy dealer ma prawo zarejestrować samochód za klienta? A jak tak, to jak powinno to wyglądać?

Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne?

Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne? I czy takie oznaczenia są nadal legalne? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Małe tablice rejestracyjne: indywidualne numery możliwe?

Małe tablice rejestracyjne: indywidualne dobrane numery są możliwe w ich przypadku? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy - oto lista, którą powinien znać każdy kierowca kupujący importowane auto.

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie została usankcjonowana na mocy nowych przepisów. Co musisz wiedzieć?

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić?

Jesteś właścicielem samochodu używanego, ale nie widniejesz w dokumentach pojazdu? To na szczęście nie oznacza, że auta takiego nie możesz sprzedać. Nie musisz go przerejestrowywać, ale powinieneś pamiętać o jednej rzeczy. Jakiej? Już odpowiadamy.

Bezterminowe prawo jazdy: do kiedy trzeba je wymienić?

Kiedyś standardem było bezterminowe prawo jazdy. To zniknęło jednak na dobre w roku 2011. Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają stary dokument? I jak wygląda procedura wymiany? O tym wszystkim w naszym materiale.

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków w programie "Czyste powietrze" - wzór zaświadczenia o dochodzie

Do opiniowania trafiło rozporządzenie ministra klimatu, które określa wzór żądania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny oraz wzoru tego zaświadczenia. Ma to przyspieszyć rozpatrywanie wniosków m.in. w "Czystym powietrzu".

Jakie formalności czekają nas przy zakupie nowego mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera nie jest procesem ani skomplikowanym ani ryzykownym, którego przeciętny Kowalski miałby pod jakimkolwiek względem obawiać się ponad miarę. Pod warunkiem jednak starannego przemyślenia, przygotowania i pozyskania odpowiedniej wiedzy, zarówno w kwestii własnych możliwości i preferencji, jak i przedmiotu samej inwestycji.

REKLAMA