REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja elektryczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP w przemyśle. „Poduszki powietrzne” na wypadek zwarcia łukowego w fabrykach

Według danych GUS w pierwszym półroczu 2022 r. w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych 27,9 tys. osób w Polsce. W przemyśle, szczególnie w branży produkcyjnej, wydobywczej czy petrochemicznej, ryzyko wystąpienia niebezpiecznego incydentu z udziałem pracowników jest wysokie. Nieodpowiednio chronione elementy instalacji elektrycznej i systemów dystrybucji energii narażone są na działanie czynników zewnętrznych, co może doprowadzić do spięcia, zwarcia łukowego, porażenia prądem, a nawet pożaru. 

Jak chronić dom, instalacje i urządzenia przed burzą?

Z danych Straży Pożarnej wynika, że z powodu wyładowań atmosferycznych zdarza się nawet ponad 400 pożarów domów w ciągu roku. Uderzenia pioruna często powodują też uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Prawdopodobieństwo trafienia wyładowania w dom nie jest wysokie, jednak przepięcia w instalacji mogą nastąpić nawet gdy piorun trafi obok budynku. Przed burzą nie ochroni więc sam piorunochron. O czym trzeba pamiętać?

Punkty ładowania samochodów elektrycznych a ceny mieszkań

Punkty ładowania samochodów elektrycznych a ceny mieszkań. Wzrost kosztu mocy przyłączeniowej w niewielkim stopniu wpłynie na cenę mieszkań. Przykładowo dla bloku ze stoma mieszkaniami i 50 punktami ładowania dla elektryków spowoduje, że cena jednego mieszkania zwiększy się o niewiele ponad 100 zł - podkreśla resort klimatu i środowiska.

Check engine: czy można jeździć?

Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

REKLAMA

Kontrolka silnika: co oznacza?

Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

CAN i FMS, czyli obecni bohaterowie z długą przeszłością (rozmowa z ekspertem)

Lata 80. to był czas motoryzacyjnych innowacji. To wtedy powstawała magistrala CAN i bramka FMS. Urządzenia, które dziś są podstawą cyfrowej rewolucji w transporcie. W naszym materiale rozmowa z Tomaszem Czyżem, ekspertem GBox z Grupy INELO.

Przycisk pod pedałem gazu. Do czego służy kickdown?

Czy w twoim aucie również pod pedałem gazu znajduje się wyraźnie wyczuwalny przycisk? To znaczy, że twoje auto zostało wyposażone w funkcję kickdown. Co ona daje w skrzyni automatycznej, a co w manualnej? Odpowiadamy.

REKLAMA

Objawy uszkodzonej cewki? Benzyna szczególnie narażona!

Cewki zapłonowe są bardzo ważnym elementem układu rozruchowego w samochodach wyposażonych w silnik benzynowy. Jakie są objawy ich uszkodzenia i ile może kosztować naprawa?

Dlaczego rozrusznik "nie kręci"?

Dlaczego rozrusznik po przekręceniu kluczyka „nie kręci”? Przyczyn może być wiele. Od rozładowania akumulatora aż po poważną usterkę rozrusznika. Jakie są pierwsze objawy zbliżającej się awarii i jaki są najczęstsze usterki rozrusznika?

Jak przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

Gdy temperatura otoczenia zaczyna gwałtownie spadać, w wielu autach zaczynają się problemy z uruchomieniem silnika. Wina najczęściej leży po stronie zużytego akumulatora. Jego wymiana nie jest szczególnie trudna, o ile pamięta się o kilku kluczowych zasadach. Oto praktyczny poradnik jak krok po kroku wymienić akumulator w samochodzie.

Po czym poznać, że akumulator niedługo przestanie działać?

Większość kierowców dowiaduje się o konieczności wymiany akumulatora dopiero podczas problemów z rozruchem samochodu. Czy są sposoby na to, by rozpoznać zbliżający się koniec okresu eksploatacji akumulatora zanim rozruch auta nie będzie możliwy?

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Co może spowodować awarię akumulatora?

Stosunkowo niewielu kierowców korzystających na co dzień z samochodu zastanawia się nad tym, czy nie eksploatują pojazdu w taki sposób, który znacznie skraca żywotność akumulatora. Podpowiadamy, co może spowodować awarię akumulatora.

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

W 2014 roku prawo energetyczne liczy na wejście w życie kilku ustaw, między innymi dotyczących korytarzy przesyłowych, gazu łupkowego, odnawialnych źródeł energii, turbin wiatrowych oraz inteligentnych liczników. Czy rzeczywiście te przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku? Co zmieni się w prawie energetycznym w 2014 roku?

Dodatek energetyczny w 2014 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne powstał tak zwany dodatek energetyczny przysługujący odbiorcy wrażliwemu, czyli takiemu, który już pobiera dodatek mieszkaniowy i zaliczany jest do osób najuboższych. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić aby otrzymać dodatek energetyczny? Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek i ile on wynosi?

Zasady bhp podczas montażu okablowania

Podczas montażu okablowania może dojść do porażenia prądem, w związku z tym należy przestrzegać przepisów BHP. Prawidłowo wykonane okablowanie daje nam pewność, że w trakcie jego użytkowania nie dojdzie do zwarcia i zapalenia się sieci. Sprawdź jakie zasady BHP obowiązują podczas montażu okablowania.

BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Na budowie bardzo ważne jest zachowywanie się zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy. Staje się to szczególnie istotne w trakcie korzystania z urządzeń i w trakcie montowania instalacji elektrycznych. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bo jedno porażenie prądem może skończyć się śmiercią któregoś z pracowników. W jaki sposób należy postępować podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych na budowie?

Jak płacić niższe rachunki za prąd zimą. Poradnik

Jak obniżyć rachunki za prąd w okresie zimowym. Po pierwsze należy gasić światło w domu podczas naszej nieobecności, a także wyłączać sprzęt rtv. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Rachunki za prąd możne obniżyć też zmieniając dostawcę energii elektrycznej.

Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Przeprowadzenie tras kablowych w domach jednorodzinnych nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto zdecydować się na profesjonalnie poprowadzoną trasę kablową już na etapie projektowania budynku. Koryta kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe druciane czy drabiny kablowe to rozwiązania dostępne praktycznie w każdym budynku. Zobacz, jak odpowiednio przeprowadzić trasy kablowe?

Gniazda natynkowe jako element aranżacji wnętrza

Czy gniazda natynkowe mogą by jednym z elementów aranżacji wnętrza? Okazuje się, że tak.

Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zmian w instalacjach w domu jednorodzinnym nie da się przeprowadzić na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu, a jeśli jest to możliwe, wówczas wiąże się z wysokimi kosztami. Kiedy wobec tego możemy przeprowadzić zmiany w instalacjach? Jakie zmiany będziemy w stanie wdrożyć na różnych etapach budowy?

Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Kominki elektryczne to wygodne i bezpieczne urządzenia. Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają też podłączenia do szybów wentylacyjnych. Pobór energii pobieramy przez kominki elektryczne jest bardzo niewielki, zazwyczaj wynosi od 60 do 400 W, czyli tyle co 2, 3 żarówki.

Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Jak zaprojektować układ gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach sprawnie i funkcjonalnie? Oczywiście, istnieje spora różnica pomiędzy kawalerką a domem jednorodzinnym, jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku łazienka zawsze zagrożona jest zachlapaniem, a gabinet wymaga zainstalowania łącza teleinformatycznego. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych pomieszczeń domowych wraz z zalecaną ilością wyposażenia w osprzęt elektryczny oraz rekomendowanymi rozwiązaniami.

10 sposobów, jak płacić niższe rachunki za prąd

Kiedy nadchodzą chłodne dni zaczynamy się dogrzewać, także elektrycznie. Niestety prąd jest dość drogi, jest to najdroższa możliwa opcja jeśli chodzi o ogrzewanie. Zobacz, co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Jak wybrać najlepsze świetlówki? Nie jest to takie proste, bo liczy się wiele parametrów. Na co zwrócić uwagę? Nasz prosty przewodnik poniżej.

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?


Pojawienie się na rynku technologii oświetleniowej LED spowodowało, że producenci zaczęli liczyć na ograniczenie energii zużywanej w celach oświetleniowych. Sprawdź, czy oświetlenie LED to na pewno dobre rozwiązanie.

Czym są prefabrykowane studnie kablowe?


Prefabrykowane studnie kablowe to chronione patentem innowacyjne rozwiązanie, które niedawno pojawiło się na polskim rynku. Prefabrykowane studnie kablowe, wykonane z elementów kompozytowych pochodzących z recyklingu, są lżejsze od tradycyjnych studni z betonu i łatwo je zainstalować.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Oszczędzanie energii przy oświetleniu LED

Oszczędzanie z roku na rok staje się coraz modniejsze. W zachowaniu tej mody na pewno pomogą nam żarówki LED, które coraz mocniej wypierają z rynku tradycyjne oświetlenie. Żarówki LED świecą mocniej niż tradycyjne oświetlenie, są ekologiczne, a przede wszystkim zużywają nawet do 10 razy mniej energii, co pozwoli nam kilkakrotnie zmniejszyć rachunki.

Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?


Każda instalacja powinna być systematycznie kontrolowana. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych awarii. A tym samym unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jej usunięciem bądź wymianą niesprawnych urządzeń. Jak temu zapobiec? Jak często dokonywać kontrolnych przeglądów?

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?


Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela. Przyczyniamy się także do ochrony środowiska, zużywamy mniej energii elektrycznej. Mniej zużytej energii oznacza mniej zużytych surowców do jej wytworzenia, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń gazami z elektrowni węglowych i mniej odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?


Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?


Odpowiedź na to pytanie mieści się w zakresie czynności, które bezpiecznie można wykonać samemu, jeśli posiadamy odpowiednie przyrządy pomiarowo detekcyjne oraz wiedzę, która zgodnie z prawem musi być poświadczoną uprawnieniami. Zapraszam na szkolenia SEP. Nie mogę brać odpowiedzialności za skutki poczynań domorosłych elektryków.

Jak wstępnie oszacować koszty wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu oraz domu jednorodzinnym?


Koszty wymiany instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu szacowane są poprzez ilość punktów tam umieszczonych, jak dana instalacja ma być prowadzona (od toru przeszkód), z jakiego materiału są wykonane ściany budynku (cegła, beton, pustak).

Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?


Na sam początek pamiętajmy, żeby najpierw wykonać instalację elektryczną na własne potrzeby, a następnie kolejne etapy wizażu ogrodu. Ciężko nam będzie później patrzeć, jak ktoś rujnuje nam ogród, by położyć kilka być może niezbędnych kabli dla oświetlenia np. ścieżki

Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?


Instalację elektryczną, która zasila system przeciwoblodzeniowy należy bezwzględnie zabezpieczyć wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Należy również ustawić tabliczki, iż pod nawierzchnią znajduje się instalacja pod napięciem!

Jakiej instalacji elektrycznej potrzebujemy w garażu i przy domowym warsztacie?


Co do instalacji w garażu musimy wziąć pod uwagę, jakie urządzenia będą w nim zainstalowane 1-fazowe czy 3-fazowe.

Czym jest pomiar RCD?

Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?


Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?


Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?


W domowych instalacjach elektrycznych coraz częściej spotkać można oba rodzaje zabezpieczeń, tj. bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe, które spełniają takie samo zadanie. Czy jednak oznacza to, że ich poprawne współdziałanie jest zawsze zapewnione?

Jak wybrać włączniki światła?

Wygoda w mieszkaniu to nie tylko komfortowa sofa czy odpowiednio duże łóżko, ale również tak małe elementy jak odpowiedni włącznik światła. Jaki włącznik światła wybrać aby był najbardziej ergonomiczny?

Jak odizolować instalację od przewodzącego środowiska łazienki?


Wszystkie kable dostępne w na rynku posiadają podwójną izolację, zewnętrzną na każdej żyle przewodu. Takie przewody mimo, że są wystarczająco bezpieczne, należy uważnie sprawdzać miejscach ich połączeń z oprzyrządowaniem, ponieważ właśnie w tych miejscach izolację musimy zdjąć. Przepisy dotyczące oprzyrządowania elektrycznego zobowiązują producentów do umieszczania informacji o stopniu ochrony przed dostępem wody i materiałów sypkich do pyłów włącznie. Jest to następujący skrócony zapis: IP oraz dwie cyfry np. IP 20 – dla używanych w środowisku suchym gniazdek elektrycznych oraz włączników.

Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym należy uważać korzystając z elektryczności. Woda przewidzi prąd elektryczny, a niewłaściwe korzystanie z elektryczności może być bardzo niebezpieczne. Woda w postaci pary wodnej osiada także na całym wyposażeniu łazienki, i jeśli urządzenia są „mokre” jest duże prawdopodobieństwo, że także przewodzą prąd elektryczny.

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.

REKLAMA