REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

REKLAMA

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

REKLAMA

Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Tlen jako czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka musi być dostarczony w odpowiedniej ilości do pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Tlen jest dostarczany wraz ze świeżym powietrzem. Powietrze nie tylko doprowadza tlen, lecz także rozrzedza zanieczyszczone i zużyte powietrze, powodując zmniejszenie stężeń substancji szkodliwych. Dlatego warto poznać zasady doboru ilości powietrza higienicznego, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było zdrowe dla człowieka.

Instalacje odciągowe – co to takiego?

Instalacje odciągów miejscowych są często spotykane w przemyśle, rzadziej w instalacjach biurowych. Instalacje odciągowe pełnią ważną funkcję w wielu procesach technologicznych. Głównym zadaniem instalacji odciągowych jest ochrona człowieka przed zapyleniem oraz zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. Sprawdźmy po co zakładać instalacje odciągów miejscowych.

Jak wentylować obiekty wielko-kubaturowe?

Wentylacja obiektów wielko-kubaturowych takich jak galerie handlowe, hale magazynowe i inne jest zasadnicza dla kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych takich obiektów. Wentylacja stanowi nawet 30% nakładów inwestycyjnych, więc warto przemyśleć funkcje wentylacji oraz zoptymalizować dostarczanie powietrza do hali. Błędnie zaprojektowana instalacja wentylacyjna nie tylko nie będzie spełniać swojej roli, lecz także będzie generować zbędne koszty utrzymania i użytkowania.

Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?

Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dlatego warto już na etapie projektu wykonać analizę energetyczno-ekonomiczną aby wybrać najlepszy i najtańszy system ogrzewania w świetle wielu lat pracy obiektu. Poznajmy zatem metody ogrzewania tego typu obiektów wraz z krótką charakterystyką stosowanych metod.

Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Próba szczelności klimatyzacji jako ostatnia czynność przed rozruchem instalacji klimatyzacyjnej jest najważniejszym testem układu hydraulicznego. Napełnienie klimatyzatora oraz instalacji klimatyzacyjnej czynnikiem chłodniczym przy nieszczelnej instalacji może nieść za sobą zniszczenie urządzenia oraz zagrożenie życia ludzkiego. Próba szczelności jest zatem narzuconą prawnie czynnością, którą należy wykonać na każdej nowo uruchamianej oraz odnawianej instalacji klimatyzacyjnej.

Odzyskiwanie wody deszczowej

Wodę deszczową możemy wykorzystywać na różne sposoby. O odzysku wody deszczowej warto pomyśleć już na etapie budowy domu tak, aby na działce zmieściły się zbiorniki i system rozsączający. Należy zaprojektować także system zbierający wodę deszczową. Zobacz, jak krok po kroku zaplanować i zbudować instalację zbierającą wodę deszczową.

Pompy ciepła a technologie hybrydowe

Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych. Technologie hybrydowe łączą różne źródła ciepła, co pozwala osiągnąć efekt synergii.

Designerski grzejnik – Weberman

Grzejnik jest najbardziej widocznym elementem instalacji grzewczej. Choć jego głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje, grzejnik może pełnić także funkcję dekoracyjną. Duża oferta grzejników na rynku powoduje, że potencjalny użytkownik ma w czym wybierać.

Ile będzie kosztował kominek w moim domu?

Koszty kominka w domu jednorodzinnym, zależą od rodzaju kominka na jaki się zdecydujemy. Zobacz ile kosztują kominki tradycyjne, kominki z płaszczem wodnym, kominki wolnostojące i biokominki.

Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Kominek, czy rozbudowana instalacja grzewcza? Które rozwiązanie będzie lepsze? Kominek może ogrzewać dom, jednak planując budowę domu warto rozważyć także poprowadzenie instalacji c.o.

Czym się kierować przy doborze kominka?

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek, czy będzie to jedynie element instalacji grzewczej, czy może też część dekoracyjna domu. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kominka.

Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym możemy podłączyć do każdej instalacji ciepłego ogrzewania. Ponadto kominek z płaszczem wodnym to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie grzewcze.

Jaki kominek wybrać, powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Kominek powietrzny to najbardziej popularny systemem grzewczym w Polsce. Powietrze ogrzewane we wkładzie kominowym rozprowadzane jest poprzez grawitację oraz specjalny nawiew do wszystkich pomieszczeń w budynku. Ogromną zaletą kominka z płaszczem wodnym jest to, że kumuluje on ciepło „na później”.

Maty kapilarne – ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie. Dzięki funkcji chłodzenia, mata kapilarna zwiększa komfort snu podczas upalnych nocy.

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Pompy ciepła i kolektory słoneczne cieszą się największym zainteresowaniem spośród instalacji grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Czy instalując pompy ciepła i kolektory słoneczne, uda nam się wprowadzić do domu oszczędności? Odpowiedzi udziela Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

Monitoring satelitarny - czym jest?

Innowacyjny system namierzania satelitarnego staje się coraz bardziej popularny. Monitoring satelitarny jest tańszy niż wcześniej i łatwiej dostępny. Czy warto zdecydować się na system namierzania satelitarnego?

Jak zamontować skuteczny monitoring?


Aby ochronić się przed włamaniami, warto zadbać o dobry monitoring. Żeby skutecznie odstraszyć złodzieja, należy zadbać o kamerę przemysłową, rejestrator, monitor i profesjonalne ogrodzenie. Te urządzenia sprawią, że nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo swojego domu.

Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?


Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje ciepło promieni słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Choć koszt takiej instalacji nie jest najmniejszy, zwraca się on po kilku latach. Kolektory słoneczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?


Pojawienie się na rynku technologii oświetleniowej LED spowodowało, że producenci zaczęli liczyć na ograniczenie energii zużywanej w celach oświetleniowych. Sprawdź, czy oświetlenie LED to na pewno dobre rozwiązanie.

Kominek we wnętrzu - galeria

Decydując się na kominek, możemy nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Kominek jest bardzo pożądanym elementem wnętrza. Zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy na dworze jest zimno, możemy cieszyć się jego ciepłem i podziwiać żarzące się palenisko. Decydując się na zakup kominka, powinniśmy zastanowić się jaką będzie on pełnił funkcję: dekoracyjną czy grzewczą. Bowiem, oprócz tradycyjnych kominków z paleniskiem, zdecydować możemy się także na kominek gazowy. Sprawdź, jaki kominek będzie pasować do twojego wnętrza.

Czy pompy ciepła staną się w Polsce popularniejsze?


Pompy ciepła w Polsce są mniej popularne, niż w pozostałych państwach Europy. Wynika to z licznych ograniczeń prawnych, ekonomicznych, a także informacyjnych. W celu spopularyzowania pomp ciepła powstała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

Czym są prefabrykowane studnie kablowe?


Prefabrykowane studnie kablowe to chronione patentem innowacyjne rozwiązanie, które niedawno pojawiło się na polskim rynku. Prefabrykowane studnie kablowe, wykonane z elementów kompozytowych pochodzących z recyklingu, są lżejsze od tradycyjnych studni z betonu i łatwo je zainstalować.

Jakie są warunki gwarancji na pompę ciepła?


Zanim kupimy pompę ciepła, warto dowiedzieć się, jakie są warunki gwarancji. Gwarancja na pompę ciepła zawiera m.in. kryteria, które trzeba spełnić, aby mieć prawo do darmowych napraw pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe wraz z grzejnikami w systemie niskotemperaturowym

Ogrzewanie podłogowe wraz z grzejnikami to systemem grzewczy gwarantujący komfort cieplny oraz oszczędność. Zobacz dlaczego?

Czy można sterować domem za pomocą telefonu komórkowego?


Nowoczesne technologie dają coraz więcej możliwości. Jedną z innowacji jest system sterowania GSM, za pomocą którego możemy stale kontrolować to, co dzieje się w naszym domu.

Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?


Unia Europejska popiera nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Dzięki programom unijnym możemy uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła.

Jaki system alarmowy wybrać?

Lato to czas, kiedy policja odnotowuje największą ilość włamań. Statystyki obejmują zarówno mieszkania, jak i domy jednorodzinne. Aby nie dać szansy złodziejowi, zadbaj o inteligentny system alarmowy, które uchroni cię przed włamaniami.

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice


Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem?


Aby czuć się w naszym domu w pełni bezpiecznie, powinniśmy zadbać o profesjonalną instalację alarmową. Coraz więcej z nas decyduje się na instalację systemu alarmowego, żeby zabezpieczyć dom przed kradzieżą.

Ile kosztuje pompa ciepła?


Montaż pompy ciepła to jedna z metod ogrzewania domu energią odnawialną, czyli taką, za którą nie musimy płacić. Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych?

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku


Jak zamontować w domu inteligentną instalację? Jak znaleźć firmę, która się tym zajmie? Czy w związku z jej montażem będziemy musieli dopełnić jakiś formalności? Jak zabrać się to montażu inteligentnej instalacji (II) radzi ekspert – Mariusz Jasiński.

Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Świadomość zbliżającego się wyjazdu sprawia, że zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego domu. Aby w czasie urlopu nie martwić się, czy po powrocie zastaniemy dom w takim samym stanie jak przed wyjazdem, powinniśmy zadbać o odpowiedni system antywłamaniowy, który ochroni nasz dom przed włamaniem.

Czy parowanie szyb to poważny problem?


Wiosna to czas prac budowlanych. Pomyślmy więc o pozbyciu się usterek, które nagromadziły się w naszym domu jesienią i zimą. Przykładem takiego problemu jest kondensacja, która polega na skraplaniu się pary wodnej na powierzchni okien.

Do czego służy kominek dachowy?

Kominek wentylacyjny jest bardzo istotną częścią wentylacji w domu jednorodzinnym. Kominek dachowy to część systemu, który wyprowadza ponad powierzchnię dachu między innymi kanały wentylacyjne i wywietrzniki. Planując zakup kominka warto zapoznać się z ofertą kilku firm.

REKLAMA