REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Wysokość wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie ekwiwalentu wypłacanego telepracownikowi

Telepraca jest jedną z form zatrudnienie pracownika. W przypadku telepracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy, może także umówić się z telepracownikiem na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność - pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent. Jak opodatkować ekwiwalent wypłacany telepracownikowi?

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Jakie są zalety elastycznego czasu pracy, który obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny poradnik, w którym wyjaśnia najczęściej spotykane wątpliwości związane z ruchomym czasem pracy.

Stosunek pracy czy samozatrudnienie

Wysokie koszty zatrudnienia pracowników i trwający kryzys gospodarczy skłaniają wiele przedsiębiorstw do cięcia kosztów. Alternatywnym rozwiązaniem dla zwolnień pracowniczych, zapewniającym utrzymanie produkcji/działalności na niezmienionym poziomie i zatrzymanie wykwalifikowanej kadry, stało się przejście pracowników ze stosunku pracy (umowy o pracę) na umowę cywilnoprawną (działalność wykonywaną osobiście) lub tzw. samozatrudnienie.

Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy

We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Rodzaje umów dotyczących wykonywania pracy

Umowy spotykane obecnie w obrocie prawnym, podzielić możemy na umowy cywilnoprawne i umowy uregulowane w Kodeksie pracy.

Elastyczny czas pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Od 23 sierpnia 2013 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Kodeks pracy z dnia 12 lipca 2013 roku, wprowadzająca w szczególności możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy.

Dłuższy urlop wypoczynkowy - kto ma do niego prawo?

Długość urlopu wypoczynkowego została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Niektórym grupom zawodowym przysługuje jednak prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego.

Najważniejsze zmiany w prawie w sierpniu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w sierpniu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących pośrednictwa w obrocie jednostkami uczestnictwa, hipoteki, postępowania cywilnego, wykonywania niektórych zawodów oraz prawa pracy.

REKLAMA

Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.

Kary porządkowe - co powinien wiedzieć pracownik i pracodawca?

Kary porządkowe, określone przez Kodeks Pracy, czekają pracowników niestosujących ustalonych przepisów. Prawo nie tylko określa jaki rodzaj kary jest przewidziany za konkretne przewinienia, ale również zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności pracodawcę, który nie stosuje się do formalnej drogi nakładania kar na pracowników.

Temperatura w miejscu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Jaka powinna byc temperatura w miejscu pracy?

Zakaz stosowania weksli in blanco przez pracodawców

Stosowanie przez pracodawców zabezpieczenia w postaci weksli in blanco w stosunkach pracy będzie zakazane - tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tej sprawie, który został przygotowany w Sejmie.

Umowa o pracę - o czym warto wiedzieć?

Zakres elementów, które powinny znaleźć się w umowie o pracę określa Kodeks pracy. Brak nawet jednego z tych elementów w umowie o pracę może stanowić duży problem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy Jakie są podstawowe elementy umowy o pracę?

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin mija 30 czerwca tego roku.

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy to dwie najważniejsze zmiany w przepisach, które przewiduje przyjęta przez Sejm najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy.

Wymiar czasu pracy

W myśl art. 128 § 1 kodeksu pracy (k.p.), czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków służbowych. Co do zasady, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy ( 129 k.p.).

Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Aby poznać kandydata i zdiagnozować jego motywację oraz potrzeby, rekruterzy zadają szereg rozmaitych pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak reagować na pytania dotyczące wymarzonej pracy.

Urlopy rodzicielskie w Sejmie

Urlop rodzicielski to nowe rozwiązanie proponowane przez rząd. W Sejmie trwa debata nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w życie roczne urlopy dla rodziców.

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy pracodawca ma do niego prawo?

Wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy nie musi skończyć się ukaraniem pracownika zwolnieniem dyscyplinarnym. Kiedy pracodawca ma prawo do zwolnienia dyscyplinarnego, a w jakich sytuacjach wystarczy kara porządkowa?

Termin wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy jest wydawane pracownikowi w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy i nie może być uzależnionym od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków przez pracownika. W jakim terminie należy wydać pracownikowi świadectwo pracy?

Jakie są główne przyczyny wypadków przy pracy

Przemęczenie i praca w nadgodzinach są jedną z poważniejszych przyczyn wypadków przy pracy. Dotyczy to na przykład kierowców, którzy pracują bez odpoczynku czy zmiennika na długiej trasie - mówi rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia

Nie dotarcie do pracy z powodu złych warunków atmosferycznych, zgodnie z przepisami o prawie pracy, oznacza utratę prawa do wynagrodzenia.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop.

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Darmowy dojazd do pracy, to z reguły brak podwyższonych kosztów w PIT

Pracownicy mieszkający w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy mają prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tych wyższych kosztów, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy. Ale od tej reguły jest wyjątek.

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Nie każde zachowanie pracodawcy nękające pracowników można nazwać mobbingiem. Cechami koniecznymi działań mobbingowych są w szczególności uporczywość i długotrwałość.

Refundacja kosztów studiów pracowniczych po ich ukończeniu – rozliczenie PIT

Pracodawca zamierza zrefundować pracownikom, którzy ukończą studia wydatki poniesione na ten cel. Decyzja o refundacji zostanie podjęta jednak dopiero po zakończeniu nauki Czy w tej sytuacji refundacja kosztów studiów będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o PIT w odniesieniu do powstającego po stronie pracowników przychodu?

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracowników

W dzisiejszych czasach nierzadko mamy do czynienia ze zbyciem prowadzonego przez pracodawcę zakładu pracy na rzecz nowego podmiotu. Co w takiej sytuacji dzieje się z pracownikami zatrudnionymi w danym zakładzie?

Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Umowa o pracę zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika jest niewątpliwie umową terminową. Początek zatrudnienia „zastępcy” zwykle łączy się czasowo z rozpoczęciem okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy „zastępowanego”. Ustanie zatrudnienia zwykle następuje w chwili powrotu do pracy pracownika zastępowanego, jeśli oczywiście stosunek pracy nie został rozwiązany wcześniej.

Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. W ściśle określonych przypadkach pracownikowi powinien zostać wypłacony zasiłek chorobowy także po rozwiązaniu umowy o pracę.

Kiedy pracodawca łamie prawa pracownicze?

Nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy czy nieprzestrzeganie przepisów BHP – to tylko niektóre z wykroczeń, jakich mogą dopuścić się pracodawcy przeciwko prawom pracownika. Sprawdź, za co i w jaki sposób mogą zostać ukarani.

Odbycie stażu ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego

Okres stażu odbytego przez osobę bezrobotną pozostaje bez wpływu na nabycie przez nią prawa do urlopu. Jednak będzie miał wpływ na jego wymiar. Warunkiem jest posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Zmiana kodeksu pracy uprości prowadzenie firmy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy. Nowe przepisy ułatwią zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Dokumenty do wypełnienia i przedłożenia pracodawcy w momencie zatrudnienia na umowę o pracę

W momencie zatrudnienia na umowę o pracę pracodawca daje pracownikowi wiele różnych dokumentów do wypełnienia. Niektóre z nich są obligatoryjne, inne fakultatywne, przy czym w przypadku tej drugiej grupy pracownik często nie wie, które z nich warto wypełnić oraz jakie korzyści mogą się z tym wiązać.

Gdy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Co powinien zrobić pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, jeśli otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z uzasadnieniem, z którym się nie zgadza? Może przygotować odwołanie. Gdzie powinien je złożyć, czego może zażądać?

Nagana dla pracownika z wpisem do akt

Nagana pisemna udzielona pracownikowi przez pracodawcę nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy (dalej k.p.).

Jaka część pakietu medycznego udostępnionego pracownikowi nie generuje po jego stronie przychodu?

Po wydaniu przez pełen skład Izby Finansowej NSA w dniu 24 października 2011 r. uchwały, zgodnie z którą pakiety medyczne udostępniane pracownikowi przez pracodawcę powinny być opodatkowane PIT, organy podatkowe i sądy dość jednogłośnie przyjęły ten pogląd. Jednak nie wszystkie elementy pakietów generują u pracowników przychód do opodatkowania. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, które świadczenia są wolne od PIT.

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy 2012

Przedstawiamy najważniejsze zmiany kodeksu pracy w roku 2012. Sprawdź jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy to nazwa zwyczajowa dnia lub dwóch dni zwolnienia z pracy, które pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w związku z wystąpieniem okoliczności wymienionych w 15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Językowa inwestycja – czyli nie tylko angielski

Dziś w kryzysie, w czasach wysokiego bezrobocia i niepewnej sytuacji na rynku pracy, osoby ze znajomością nietypowego języka obcego nie muszą się martwić o pracę. Znajomość języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego jest już standardem, a pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników władających językami skandynawskimi, holenderskim czy węgierskim.

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami?

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w 2012 r.

Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie w kwocie brutto. Zanim jednak pracodawca wypłaci pracownikowi pensję, kwotę określoną w umowie należy pomniejszyć m.in. o składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy.

Częstsze badania okresowe

Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego jednostki samorządowej częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody?

Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy

Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników?

Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy

Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników?

Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny?

REKLAMA