REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymiarka do czterodniowego tygodnia pracy – urządzenia samoobsługowe pierwszym wyborem wielu klientów

Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera
Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Parkingi, stacje paliw, urzędy, hotele czy restauracje – to miejsca, w których coraz częściej można spotkać nowoczesne urządzenia samoobsługowe. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy np. przedsiębiorcy zależy na zmniejszeniu kolejek lub zoptymalizowaniu procesu sprzedaży całodobowej. Zastępują pracowników, a to dobry kierunek w związku z trendem na skrócenie ustawowego czasu pracy.

Trafność trendu potwierdzają też preferencje klientów, którzy polubili już urządzenia samoobsługowe, podobnie jak niewiele wcześniej zaprzyjaźnili się z urządzeniami do płatności bezgotówkowych.

REKLAMA

Parkomaty i samoobsługowe kasy to zaledwie wstęp

Samoobsługowe urządzenia płatnicze znajdują one zastosowania na coraz szerszą skalę.

REKLAMA

Jak wynika z raportu PolCard from Fiserv „Preferencje płatnicze Polaków 2024”, prawie połowa respondentów chciałaby skorzystać z innowacyjnych metod płatności. Natomiast co szósty uczestnik badania z tej grupy wymienił właśnie możliwość rozliczania się za pomocą nowoczesnych urządzeń samoobsługowych.

– To pokazuje, że Polacy są ciekawi nowinek technologicznych i chcą z nich korzystać – mówi Elżbieta Burliga, Dyrektorka ds. Rozwoju Biznesu w Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard from Fiserv.

Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera. Obecnie mają one coraz więcej zastosowań i możemy je spotkać niemal w każdej branży m.in. w urzędach, transporcie publicznym, sklepach, hotelach czy stacjach paliw. W sektorze handlowym czy usługowym są to np. parkomaty, automaty paczkowe czy kasy samoobsługowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parkingi, komunikacja miejska

REKLAMA

Sporo automatów samoobsługowych różnego rodzaju możemy zauważyć również na stacjach paliw, są to np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, myjnie automatyczne czy samoobsługowe dystrybutory paliwa.
Na przykładzie PolCard from Fiserv, starającej się łączyć funkcje użytkowe urządzeń samoobsługowych z płatnościami bezgotówkowymi widać jak szeroką falą takie urządzenia wchodzą w nasze życie i jak powszechnie są akceptowane. Rozszerzają przy tym zakres dostępnych funkcjonalności.

Na przykład firma ta wdrożyła rozwiązanie, które umożliwia płatności bezgotówkowe w automatach do samodzielnego tankowania. Wprowadzono integracje dystrybutora z terminalem, dzięki czemu możliwa jest płatność za paliwo bezpośrednio przy stanowisku przez 24 godziny na dobę, bez konieczności angażowania pracownika stacji i na z góry predefiniowaną kwotę.

Elżbieta Burliga zwraca uwagę, iż prefrencje klientów w zakresie automatyzacji i płatności bezgotówkowych w jeszcze większym zakresie powinny brać pod uwagę samorządy. Powinny one wdrażać rozwiązania, które poprawią życie mieszkańców.

Duży wpływ na to mogą mieć automaty samoobsługowe, takie jak biletomaty, w których można zakupić bilety na przystankach lub w pojazdach, o każdej porze dnia i nocy.

– Do tej pory PolCard from Fiserv uruchomił wraz z partnerami ponad 7 200 biletomatów mobilnych, stacjonarnych oraz kasowników na terenie całej Polski – informuje Elżbieta Burliga.

Zmieniają się także same parkometry. Dzięki tym nowoczesnym automatom kierowcy nie muszą drukować biletu i wkładać go za szybę samochodu. To pozwala zaoszczędzić czas i papier. Dzięki wyposażeniu parkometru w czytnik z PINpadem wyświetlanym na ekranie można wnieść opłatę za parkowanie z góry na kilka dni. W ostatnich miesiącach 120 takich nowoczesnych, zasilanych energią słoneczną parkometrów stanęło na Starym Mieście w Gdańsku. 

Opłatomat i datkomat a nawet robot baristyczny

Nowym ciekawym narzędziem, które usprawnia obsługę w urzędach publicznych jest tzw. opłatomat. Dzięki niemu możliwe jest załatwienie wielu spraw, od pozyskania dokumentów aż do płatności, bez konieczności stania w kolejkach.

Samoobsługowe urządzenia płatnicze znalazły również swoje zastosowanie w sektorze organizacji pożytku publicznego. Datkomaty to urządzenia, za pomocą których można wesprzeć dowolną kwotą wybraną przez siebie fundację lub organizację.

Datkomaty możemy obecnie spotkać w kościołach, organizacjach pożytku publicznego, jak również na dworcach i w centrach handlowych.

– Do tej pory wdrożyliśmy ich już ponad 100 w całej Polsce. Polacy coraz częściej wspierają organizacje charytatywne, a ponieważ karta płatnicza czy smartfon stają się dla ludzi naturalną formą płacenia, to zmienia się forma przekazywania pomocy. Datkomaty pozwalają na wpłaty w dowolnym czasie i w bezpieczny sposób – informuje Elżbieta Burliga.

Tego typu rozwiązania są wykorzystywane także w urządzeniach, które dopiero wchodzą na rynek. Ciekawym rozwiązaniem jest np. robot baristyczny, który realizuje cały proces parzenia kawy wykonywany przez baristę w kawiarni. Robot sam bierze pasujący do wybranego napoju kubek, miele kawę oraz wsypuje do kolby/holdera. Następnie gotuje ją w ciśnieniowym ekspresie do kawy oraz np. dodaje mleko i syrop według życzenia klienta. Takie urządzenie można spotkać w Porcie Łódź, a za cały proces płatności na nim odpowiada PolCard from Fiserv.

Jak więc widać, samoobsługowe urządzenia świetnie sprawdzają się w przeróżnych obszarach. Pozwalają na optymalizację kosztów, zmniejszenie kolejek oraz możliwość sprzedaży produktów i usług 24 godziny na dobę. To pozytywnie wpływa na komfort klientów i rentowość biznesu.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA