REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

REKLAMA

Nowe zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym.

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Płatnicy w zakresie swoich praw mają m.in. możliwość kontrolowania ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich. W praktyce często dochodzi do nadużyć ze strony ubezpieczonych. Krótkie i często powtarzające się absencje chorobowe stanowią niejednokrotnie poważny problem organizacyjny i finansowy dla pracodawcy czy zleceniodawcy. Dlatego w przypadkach wątpliwych nieobecności chorobowych warto skorzystać z możliwości skontrolowania zatrudnionej osoby.

Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Kompleksowa kontrola finansowa w kadrach

Zadania realizowane w komórkach zajmujących się zarządzaniem ludźmi na ogół podporządkowane są naczelnemu kierownictwu organizacji. Zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w administracji samorządowej odgrywają identyczną rolę. Dotyczą zarządzania najważniejszym zasobem, czyli potencjałem społecznym.

REKLAMA

Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu

Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest ważne?


Ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na zużycie paliwa, żywotność opon oraz bezpieczeństwo jazdy.

„Krokodyle” będą kontrolować wszystkich


Od 31 grudnia 2010 roku Inspekcja Transportu Drogowego ma nowe uprawnienia. Inspektorzy będą mogli zatrzymywać do kontroli samochody osobowe i motocykle.

Alkomat ze sklepu - czy jest coś wart?


Polskie przepisy oraz zdrowy rozsądek zabraniają nam prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Istnieją sposoby, aby samodzielnie skontrolować swoją trzeźwość, jednak czy można im zaufać?

Jak działa dolna osłona pojazdu, tylny dyfuzor i osłony progów?

Na poruszający się samochód działają siły, wynikające z przemieszczania się wokół niego powietrza. Aby zapobiegać ich negatywnym skutkom, w samochodach montowane są różne dodatki. Podpowiadamy, jak działa dolna osłona, tylny dyfuzor i osłony progów.

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownika, który ukończył 50 lat. Zasiłek chorobowy będzie wówczas wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70 proc. podstawy wymiaru.

Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Umowa o pracę zawarta na okres próbny - czy choroba pracownika wydłuża okres próbny

Podpisałem z pracownikiem umowę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące. W pierwszym i drugim miesiącu pracy pracownik przebywał na tygodniowych zwolnieniach lekarskich. W tej sytuacji chciałbym, żeby jego umowa uległa przedłużeniu o dwa tygodnie z związku z jego nieobecnością w pracy z powodu choroby. Czy tego rodzaju postępowanie jest zgodne z prawem?

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby

Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Nie każde uchybienie w wykonaniu obowiązku uzasadnia zwolnienie bez wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w terminie. Nie może jednak z tego korzystać wbrew zasadom współżycia społecznego. Pogorszenia stanu zdrowia i towarzyszące temu stany psychiczne nie mogą stanowić okoliczności obciążającej. Świadczą o niezawinionym uchybieniu obowiązkowi złożenia oświadczenia majątkowego. W żadnym wypadku nie da się w takich warunkach przypisać jakiegokolwiek stopnia winy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r.

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Dlaczego warto mieć ważne badania techniczne? Poradnik

W przypadku zatrzymania przez policję samochodu bez ważnych badań technicznych może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie musi.

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

„Krokodyle” będą mogli zatrzymywać nie tylko ciężarówki

Dużo zmian wniesie po nowym roku znowelizowana ustawa prawa o ruchu drogowym. Co ważne dotyczyć będzie wszystkich pojazdów poruszających się po drogach.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

Techniki driftingu cz.1.


Wszyscy profesjonalni zawodnicy driftingowych zmagań wiedzą, że nie wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny i cieszyć się efektem. Na torze trzeba pokazać prawdziwe umiejętności oraz techniki pozwalające na jak najbardziej efektowny i długi kontrolowany poślizg.

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): kontrola przewodów zapłonowych


Poprawne działanie układu zapłonowego, w każdym aucie, ma bezpośredni wpływ na spalanie i dynamikę. Jednym z jego elementów są przewody zapłonowe. Sprawdzenie przewodów nie przysporzy nikomu jakiegokolwiek problemu.

Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Jak często wymieniać łożyska kół przednich?


Łożyska to jeden z najbardziej niedocenianych przez kierowców elementów samochodu. Tymczasem, jeżeli lekceważymy pierwsze niepokojące objawy wyeksploatowane łożysko może nagle unieruchomić pojazd, a nawet doprowadzić do wypadku.

Jak często wymieniać łożyska alternatora?


Jeśli lekceważymy pierwsze szumy, piski czy nagrzewanie się samochodu, wyeksploatowane łożysko może nagle unieruchomić pojazd, a nawet doprowadzić do wypadku.

Czym grozi jazda ze zużytymi łożyskami?

Jak rozpoznać zużyte łożyska? Kierowcę powinny zaniepokoić typowe objawy zużytych łożysk takie jak szum, czy inne dziwne odgłosy, które mogą nasilać się na niektórych zakrętach, ale nie tylko. Jazda ze zużytymi łożyskami jest wręcz niebezpieczna!

Jak często wymieniać łożyska kół tylnych?

Niestety z uwagi na fakt, że większość łożysk przednich jest nierozbieralnych, kierowca w zasadzie nie może w jakiś szczególny sposób o nie zadbać. A jak jest z tylnymi?

Czy warto wymieniać łożyska?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że skrajnie zużyte łożyska mogą nagle unieruchomić pojazd a nawet doprowadzić do wypadku.

Jak myć podwozie?

Mycie podwozia powinno stać się naszym nawykiem nie tylko po długiej zimie. Warto sprawdzić czy nasza ulubiona myjnia oferuje taką opcję, sami tego nie zrobimy.

Uprawnienia kontrolne straży pożarnej

Organy Państwowej Straży Pożarnej są jednak wyposażone w szczególne uprawnienia kontrolne, które służyć mają prewencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej włącznie z prawem nakładania mandatów w razie stwierdzenia niektórych naruszeń prawa.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Jakie są zalety zawieszenia opartego na kolumnach McPhersona?

Kolumny McPhersona uwielbiają mechanicy samochodowi, ponieważ kolumny mają nieskomplikowany sposób montażu. Użytkownicy McPhersonów cenią sobie przede wszystkim komfort i cenę.

Uprawnienia kontrolne straży pożarnej

Organy Państwowej Straży Pożarnej są jednak wyposażone w szczególne uprawnienia kontrolne, które służyć mają prewencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej włącznie z prawem nakładania mandatów w razie stwierdzenia niektórych naruszeń prawa.

Czy warto samodzielnie zakładać opony run flat?

Eksperci są zdania, że pomimo wyglądu zbliżonego do zwykłych opon, run flat’y powinny być montowane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników i przy użyciu specjalnego sprzętu. Montaż na własną rękę jest raczej ryzykowny.

Gdzie montować opony typu run flat?

Pomimo wyglądu zbliżonego do zwykłych opon, montaż opon typu run flat, powinno się zlecać odpowiednio przeszkolonym ludziom, dysponującym specjalnym sprzętem. Podejmując się montażu na własną rękę, sporo ryzykujemy.

Czy można samodzielnie ocenić zużycie hamulców?

Nasze hamulce zużywają się i nieważne czy często ich używamy, czy staramy się hamować biegami. Trwałość części ściernych zależy przede wszystkim od intensywności eksploatacji. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Wysokie spalanie? A może to termostat?


Gdy jednostka napędowa rozgrzewa się zbyt długo, zużywa większe ilości paliwa. Zbyt długie nagrzewanie się silnika, może być spowodowane uszkodzeniem termostatu.

W jaki sposób dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest, by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej. Podpowiadamy, jak prawidłowo konserwować przewody zapłonowe.

Jak działa filtr kabinowy z węglem aktywowanym?

Filtry kabinowe z węglem aktywowanym są droższe od klasycznym ich odpowiedników. Czy warto inwestować w niego? Jakie są jego korzyści?

Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Według statystyk, grubo ponad połowa użytkowników dróg jeździ na co dzień z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Tymczasem zbyt wysokie lub zbyt niskie ma negatywny wpływ na ich zużycie i nasze bezpieczeństwo.

Niewłaściwie ciśnienie w oponach i jego konsekwencje

Wielu kierowcom wydaje się, że opony zmieniane sezonowo, bezproblemowo poradzą sobie do następnej wymiany bez ich ingerencji. Tymczasem taka ignorancja niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i jej ekonomię.

REKLAMA