REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus, Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Naprawa połączenia elektrycznego nie powinna sprawić większości kierowców kłopotów. Radzimy, jak w prosty sposób naprawić połączenie elektryczne?

Jak „pożyczać” prąd?

Bardzo często zimą zdarza się, że mamy problem z uruchomieniem silnika i rozładuje nam się akumulator. Zapalenie silnika bez prądu nie jest możliwe, chyba, że dostarczymy go z zewnątrz. Radzimy jak korzystać z zewnętrznego źródła prądu i jak bezpiecznie uruchomić auto z drugiego akumulatora.

Co osłabia koncentrację podczas podróży autem?

Prowadzenie auta wymaga skupienia. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo może rozproszyć ich nawet z pozoru prosta czynność wykonywana podczas jazdy.

Jak bezpiecznie przewozić duże przedmioty?

Przewożenie dużych przedmiotów samochodem jest kłopotliwe. W poradniku tym przedstawimy jak bezpiecznie przewieźć duży przedmiot, by nie narobić szkód sobie i innym.

REKLAMA

Jak nie dać się złodziejowi?

Kradzieże z aut nadal się zdarzają.  Jednak są sposoby, by ustrzec się przed złodziejem, wystarczy być odpowiednio ostrożnym.

Co to jest zasada LKM i jak ją stosować?

Teoretycznie każdy z nas wie, do czego służą lusterka, a w praktyce: jednym służą do poprawiania fryzury, innym do poprawiania okularów. Ale wielu kierowców rzadko kontroluje podczas jazdy sytuację z tyłu auta.

Jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą?

Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Podpowiadamy, jak ustawić fotel aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą.

Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

Przy wyborze samochodu zwracamy też uwagę na bezpieczeństwo. Wśród kierowców panuje stereotyp mówiący, że duże samochody są bezpieczniejsze od małych.

REKLAMA

Jak jeździć po 60. roku życia?

Jazda samochodem ułatwia życie każdemu z nas, a w szczególności osobom starszym. Jednak w pewnym wieku prowadzenie samochodu staje się bardzo niebezpieczne.

Co robić, gdy rozpadnie się przegub napędowy w aucie z przednim napędem?

Rozsypanie się przegubu napędowego jest poważną awarią, której usunięcie w trasie jest prawie niemożliwe bez zapasowych części, specjalistycznych narzędzi i talentu mechanika.

Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Zabezpieczenie silnika jest opłacalną inwestycją. Wjechanie na wyższy krawężnik lub w głębszą dziurę mogą być przyczyną kosztownej usterki. Poniżej rady, jak ochronić silnik przed uszkodzeniami.

Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Rozsądne używanie telefonu komórkowego w samochodzie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wybór zestawów głośnomówiących jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak poradzić sobie z parującymi szybami?

Parujące szyby jest to zjawisko nasilające się w okresie jesienno zimowym. Problem ten jest jednak do usunięcia, oto kilka rad jak pozbyć się parujących szyb.

Pakujemy boks dachowy

Boksy dachowe są pojemne, jednak nie oznacza to że można do nich ładować bardzo ciężkie przedmioty. Podpowiadamy, jak bezpiecznie załadować bagażnik dachowy.

Jak przygotować się do wyjazdu samochodem na wakacje?

Przed wyjazdem warto zastanowić się, które rzeczy musimy ze sobą zabrać, a które nie. Nadmiar bagażu często jest przyczyną niepotrzebnych problemów.

Wybór rozmiaru opon na zimę

Parametry opon zimowych muszą być dostosowane do trudnych warunków. Ilu kierowców tyle opinii co do ich rozmiaru. Doradzamy jakie opony wybrać aby cieszyć się komfortem jazdy i nie pogorszyć trakcji naszego auta.

Jak sprawują się opony wielosezonowe zimą?

Komplet nowych opon zawsze jest sporym wydatkiem. Tańsza metoda to zakup opon wielosezonowych. Podpowiadamy kiedy warto rozważyć jedne koła na cały rok.

Jak dokładnie wyważyć koła?

Odpowiednie rozmieszczenie ciężarków na powierzchni felgi, tak aby wyeliminować "bicie" koła. Na tym właśnie polega wyważanie. Wyjaśniamy jak przebiega ten proces i czemu służy.

Dokładne wyważenie kół

Wyważanie kół polega na odpowiednim umieszczeniu specjalnych ciężarków na powierzchni felgi, tak aby znosiły one bicia koła. Wyjaśniamy na czym polega i czemu służy proces wyważania kół w samochodzie.

Opona przebita czy rozszczelniona? Jak to rozpoznać?

Utrata szczelności opony niekoniecznie musi wiązać się z dziurą. Oto, co mogło się jeszcze stać. Warto to sprawdzić, zanim wydamy pieniądze u wulkanizatora.

Czemu z opony uchodzi powietrze?

Uchodzenie powietrza z opony może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze jest wynikiem dziury w oponie. Podpowiadamy jak i gdzie szukać przyczyny powolnego uchodzenia powietrza z opony.

Kiedy opony nadają się do wyrzucenia?

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, bezpieczeństwo często schodzi na drugi plan. Tak jest również w przypadku opon, kiedy kierowcy decydują się założyć zużyte opony na "jeszcze jeden sezon". Podpowiadamy jak rozpoznać zużyte i stare opony.

Kiedy opona nie nadaje się do użytku?

Większość kierowców często ma dylemat, czy jeszcze sezon przejeździć na oponach, czy już je wymienić. Podpowiadamy kiedy opony uznaje się za stare, a kiedy jako zużyte?

Aquaplaning - o co w tym chodzi?

Aquaplaning jest zjawiskiem, które może zaskoczyć niejednego, doświadczonego kierowcę. Jest szczególnie groźny dla początkujących i nieświadomych użytkowników dróg. Wyjaśnimy co kryje się pod tym pojęciem i jak wyjść z opresji.

Co to jest aquaplaning?

Aquaplaning to zjawisko niebezpieczne zwłaszcza dla niedoświadczonych kierowców. Wyjaśniamy co to jest i kiedy możemy się go spodziewać podczas jazdy.

Kiedy i jak sprawdzać ciśnienie w oponach samochodu?

Niewłaściwe ciśnienie w oponach samochodu może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo podróżowania. Zbyt niskie ciśnienie w oponach dodatkowo oznacza niepotrzebne wydatki.

W jaki sposób i jak często kontrolować ciśnienie w oponach?

Niewłaściwe ciśnienie w oponach nie tylko przyczynia się do ich szybkiego zużycia ale stanowi również zagrożenie. Doradzamy jak uniknąć niepotrzebnych kosztów i czuć się bezpiecznie.

Jakie są przyczyny drgań na kierownicy?

Denerwujące drżenia występujące na kierownicy nie tylko potrafią wyprowadzić kierowcę z równowagi, są również sygnałem oznaczającym, że mamy problem z autem. Przyczyn może być kilka. Podpowiadamy jak je znaleźć i wyeliminować.

Na którą oś założyć bardziej zużyte opony?

Mając nierównomiernie zużyty komplet ogumienia, wielu kierowców zastanawia się na którą oś powinna powędrować mocniej zużyta para. Czy bezpieczniej jest wybrać tył pojazdu?

Na którą oś montować mniej zużyte ogumienie?

Wielu kierowców mając do dyspozycji opony zimowe o nierównomiernym stopniu zużycia, zastanawia się na którą oś zamontować opony w lepszym stanie.

Jak wymienić łożysko kolumny McPhersona?

Jeśli zauważymy, że kierownica w naszym aucie obraca się z podejrzanym oporem, a układ wspomagania jest sprawny, konieczna może być wówczas wymiana łożyska kolumny zawieszenia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wyeliminować drgania kierownicy?

Drgania kierownicy są męczące podczas jazdy i uszkadzają zawieszenie. Istnieją jednak sposoby na zredukowanie drgań kierownicy, które utrudniają nam podróż.

Jak wymienić łączniki stabilizatora?

Wymiana łączników stabilizatora jest najłatwiejszą naprawą, jaką możemy wykonać w garażu lub na podwórku. Uszkodzone łączniki stabilizatora znacznie obniżają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?

Stuki zawieszenia nie tylko obniżają komfort jazdy, ale przede wszystkim pogarszają bezpieczeństwo. Oto kilka rad, jak rozpoznać, gdy coś złego dzieje się z zawieszeniem.

Co zrobić, gdy światła wydają się świecić słabiej niż powinny?

Bywa, że światła w samochodzie świecą słabiej niż powinny. Może to być wrażenie subiektywne, ale może też świadczyć o uszkodzeniu instalacji elektrycznej. Podpowiadamy jak naprawić słabo święcące światła.

Jak naprawić parujące reflektory?

Parujące reflektory mogą świadczyć o wypadkowej historii auta. Kiedy po każdym deszczu lub myciu lampa zaczyna parować reflektor i traci przejrzystość, najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Jak bez pomocy innych osób sprawdzić wszystkie zewnętrzne światła?

Ta z pozoru łatwa czynność dla wielu kierowców jest czymś niewykonalnym. Bez problemu potrafią sprawdzić światła pozycyjne, drogowe, mijania i przeciwmgielne, ale co zrobić ze światłami „STOP”?

Jakie narzędzia są niezbędne do sprawdzania i napraw instalacji elektrycznej?

Do samodzielnego sprawdzenia instalacji elektrycznej i naprawy większości jej usterek, potrzebny jest zestaw podstawowych narzędzi. Poniżej przedstawiamy ich spis.

Jak przygotować auto do samodzielnych napraw?

Dużo napraw przy naszym samochodzie możemy wykonać samemu. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Oto kilka porad dla początkujących mechaników.

Czym zająć dziecko w czasie podróży?

Dorosły może zrozumieć, że trzeba stać w korku, że do babci, która mieszka na drugim końcu Polski jedzie się długo, z dzieckiem bywa gorzej. Przypięte pasami już po pięciu minutach chciałoby wysiąść...

Jak podróżować z niemowlakiem?

Nie możemy zgodzić się ze zdaniem: „Małe dziecko – mały kłopot“, gdyż podróż z kilkumiesięcznym maluszkiem to nie lada wyzwanie. Radzimy jak przygotować się do podróży z niemowlakiem.

Jak zamontować fotelik i przewozić dziecko?

Jeżeli fotelik jest źle zamontowany w aucie, dziecko jest nieprawidłowo przypięte to może ucierpieć w wypadku tak samo, jakby jechało bez fotelika.

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Bardzo ważne jest, by dobrać fotelik, który nie tylko będzie pasował do tapicerki auta, ale przede wszystkim będzie odpowiedni dla wieku, wagi i wzrostu malucha.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną dziecka?

Nie każdy dobrze znosi podróż samochodem, choroba lokomocyjna dotyka również najmłodszych. Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby sobie z nią poradzić.

Okulary słoneczne dla kierowcy. Jak wybrać dobre?

Prowadząc samochód w słoneczny dzień w okularach przeciwsłonecznych ograniczamy ryzyko oślepienia przez promienie słoneczne. Przy wyborze okularów musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech.

Zasady pakowania boksu dachowego

Boksy dachowe są pojemne, jednak nie oznacza to że można do nich ładować bardzo ciężkie przedmioty. Podpowiadamy, jak bezpiecznie załadować bagażnik dachowy.

Cechy opon ekologicznych

Cechy opon ekologicznych sprawiają, że jest możliwa jazda bardziej ekologiczna i ekonomiczna. Ale czy nie ucierpi na tym nasze bezpieczeństwo?

Czym charakteryzują się opony ekologiczne?

Opony ekologiczne mają zapewnić ekonomiczną oraz przyjazną dla środowiska jazdę. Jednak czy aby na pewno ekologiczne opony dadzą nam poczucie bezpieczeństwa podczas podróży? Co zyskamy po zakupie opon ekologicznych?

Opony letnie i zimowe kontra całoroczne

Jest sposób na uniknięcie co sezonowej wymiany opon i ponoszenia związanych z tym kosztów. Niektórzy kierowcy decydują się na opony całoroczne. Ale czy mogą one skutecznie zastąpić zimówki i opony letnie?

Czy opony zimowe i letnie można zastąpić całorocznymi?

Aby uniknąć konieczności sezonowej wymiany opon, niektórzy kierowcy decydują się na opony całoroczne. Czy mogą one zastąpić opony zimowe i letnie?

REKLAMA