REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 15.000 zł wpłynęło na konta uprawnionych. Dlaczego? Ruszyły wypłaty nowego świadczenia z ZUS. Trzeba je wyrównać za 3 miesiące.

ZUS świadczenie wspierające osoby niepełnosprawne
Ponad 15.000 zł wpłynęło na konta uprawnionych. Dlaczego? Ruszyły wypłaty nowego świadczenia z ZUS. Trzeba je wyrównać za 3 miesiące.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 15.000 zł wpłynęło na konta uprawnionych. Ruszyły wypłaty świadczenia wspierającego. Oprócz bieżącej należności, na konto wpłynie wyrównanie za 3 miesiące.

Świadczenie wspierające - nowe świadczenie z ZUS 

Od początku 2024 roku pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze świadczenia wspierającego. Nie obowiązuje w tym wypadku kryterium dochodowe, a ponadto, prawo do świadczenia nie jest uzależnione od tego, czy osoba niepełnosprawna korzysta z innych form wsparcia. Innymi słowy, nie trzeba znajdować się w trudnej sytuacji materialnej, by uzyskać wsparcie.
Wysokość świadczenia jest uzależniona od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzję w tym zakresie wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jak informowano w połowie marca 2024 r., wnioski o ustalenie złożyło od początku roku ponad 150.000 osób, a ich rozpatrywanie postępowało stosunkowo wolno, co miało związek z tym, że na dzień 1 stycznia 2024 r. było zbyt mało wykwalifikowanych osób, które mogły wydawać decyzje w tej sprawie. Jednak jak poinformował ZUS, wypłaty już ruszyły, a pieniądze trafiły na konta 1,5 osób. To dopiero początek, bo do końca kwietnia do ZUS wpłynęło prawie 8,5 tys. wniosków w tej sprawie, a rozpatrzono ok. 5,6 tys. wniosków.

REKLAMA

Ile pieniędzy wpływa na konta uprawnionych?

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach – osoby z potrzebą poziomu wsparcia określoną na 87-100 punktów mogą ubiegać się o świadczenie wspierające od 2024 r., osoby z 78-86 punktami od 2025 r., a osoby z 70-77 punktami od 2026 r.
Wysokość świadczenia jest pochodną wysokości renty socjalnej i może wynosić od 40% aż do 220% tejże renty. Oznacza to, że świadczenie wspierające może obecnie wynosić od 712 zł do 3919 zł, a tym samym trafiające na konta wyrównanie za 3 miesiące osiąga wysokość od 2136 zł do 11,757 zł.

Wysokość świadczenia wspierającego:

95-100 pkt. – 220 % renty socjalnej,

90-94 pkt. – 180% renty socjalnej,

85-89 pkt. – 120% renty socjalnej,

80-84 pkt. – 80% renty socjalnej,

75-79 pkt. – 60% renty socjalnej,

70-74 pkt. – 40% renty socjalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA