REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty doniczkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośliny niebezpieczne dla kota

Zanim w naszym domu pojawi się kot sprawdźmy, czy któraś z roślin znajdujących się w domu nie będzie dla niego trująca. Poniżej przedstawiamy wykaz roślin niebezpiecznych dla kota.

Ubiorek (Iberis)

Ubiorek (Iberis) to krzewinka pochodząca z południowej Europy i z Azji Mniejszej. W zależności od odmiany Ubiorek wytwarza różnorodne kwiaty – białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Ubiorek gorzki, Ubiorek okółkowy, Ubiorek wiecznie zielony – to tylko niektóre z odmian tej rośliny. Podpowiadamy jak uprawiać Ubiorki.

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima)

Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima) to roślina, która pojawiła się w odmianie doniczkowej stosunkowo niedawno. W zależności od tego, jaki kolor podoba nam się najbardziej, możemy wybierać spośród bieli, czerwieni, różu lub żółci. Róża miniaturowa to kwiat stosunkowo łatwy w uprawie, dlatego doskonale nadaje się także na prezent. Radzimy jak pielęgnować Różę miniaturową.

Pochrzyn (Dioscorea)

Pochrzyn (Dioscorea) to wieloletnie pnącze, które tworzy bulwiaste kłącza. Pochrzyn jest rośliną pochodzącą ze strefy tropikalnej. Do najpopularniejszych odmian Pochrzynów należą Pochrzyn słoniowy i Pochrzyn chiński. Ze względu na swoje ozdobne bulwy Pochrzyn jest doceniany przez osoby lubiące oryginalne rośliny. Podpowiadamy jak pielęgnować Pochrzyn.

REKLAMA

Pilea (Pilea)

Pilea (Pilea) to roślina z rodziny pokrzywowatych. Uprawiana jest ze względu na swoje pięknie wyglądające liście. W zależności od odmiany liście Pilei mają kolor zielono-srebrny lub brązowo-srebrny. Pilea pochodzi z rejonów subtropikalnych i tropikalnych czterech kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji. Radzimy jak pielęgnować kwiaty doniczkowe z odmiany Pilea.

Nemezja powabna (Nemezis strumosa)

Nemezja powabna (Nemezis strumosa) to roślina naturalnie występująca na terenach Afryki Południowej. Nemezja powabna nazywana jest także Jawnostką. Można ją nie tylko na wysadzić do gruntu, lecz także uprawiać w doniczkach. Jawnostka jest chętnie hodowana ze względu na bardzo intensywne kwitnienie. Podpowiadamy jak pielęgnować Nemezję.

Kwiaty do łazienki

Kwiaty w łazience – dlaczego nie, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rośliny doniczkowe. Sitowie, Cibora, Paproć, Kalatea lub Kroton – to kwiaty, które będą dobrze rosły w łazience. Podpowiadamy jak hodować i pielęgnować kwiaty rosnące w łazienkach.

Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Krąpiel (Tacca) nazywany jest również Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem. Krąpiel pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Znane są trzy gatunki tych diabelskich kwiatów. W zależności od koloru przykwiatków wyróżniamy – Tacca nivea, Tacca integrifolia i Tacca chantieri. Krąpiele nadają się do uprawy zarówno w mieszkaniu, jak i w oranżerii czy w szklarni.

REKLAMA

Granat (Punica granatum)

Granat (Punica granatum) to roślina pochodząca z Azji Mniejszej. Granat możemy uprawiać nie tylko jako roślinę ogrodową, lecz także jako roślinę doniczkową, a nawet jako bonsai – wszystko zależy od tego, jaką odmianę Granatu wybierzemy. Ze względu na efektownie wyglądające kwiaty, Granat jest rośliną chętnie uprawianą w naszych domach i w ogrodach. Radzimy jak pielęgnować Granat.

Agawa górska (Agave montana)

Agawa górska (Agave montana) to roślina, której liście tworzą kulisty kształt, z charakterystycznym wzorem na ich zewnętrznej stronie. Agawa Górska ze względu na swój kształt, często nazywana jest także Kryształową Kulą. Agave montana pochodzi z górskich rejonów Meksyku. Radzimy jak pielęgnować Agawę górską.

Agawa amerykańska (Agave americana)

Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Uprawiamy ją głównie ze względu na efektownie szaroniebieskie liście. Ozdobne liście Agawy z jasnymi pasami po bokach, zakończone są kolcami. Podpowiadamy jak hodować Agawę amerykańską.

Zygokaktus (Zygocactus)

Zygokaktus (Zygocactus) nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem. Zygokaktus kwitnie od listopada aż do stycznia, wytwarza duże, intensywnie kolorowe kwiaty – w zależności od odmiany – białe, karminowe, fiołkowe, jasnoróżowe, łososiowe lub pomarańczowe. Podpowiadamy, jak hodować zygokaktusa.

Zima – problemy z kwiatami doniczkowymi

Zimą, mimo że większość roślin przechodzi w stan spoczynku, nasze kwiaty doniczkowe narażone są na różne niekorzystne czynniki. Ogrzewanie, suche powietrze, przeciągi, duże różnice temperatur np. podczas wietrzenia pomieszczeń to przyczyny osłabienia roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak rozwiązać różnorodne problemy, które mogą wyniknąć ze złej pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

Wysiewanie nasion

Wysiewanie nasion to proces, który kojarzy nam się z zaawansowanym ogrodnictwem, nawet jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne. Niektóre z nasion należy wysiewać wprost do gruntu, inne potrzebują najpierw wysiania do inspektu. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na wyhodowanie własnych sadzonek, niewątpliwie da nam to wiele satysfakcji. Radzimy, jak i kiedy wysiewać nasiona.

Szeflera (Schefflera)

Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.

Sansewieria (Sansevieria)

Sansewieria (Sansevieria) zwana inaczej wężownicą to roślina pochodząca z Afryki i z Azji. Ze względu na to, że Sansewieria należy do kwiatów łatwych w uprawie, świetnie sprawdzi się w naszych domach. Istnieje wiele odmian sansewierii o różnych kształtach liści, dlatego na pewno każdy z nas znajdzie taką, która będzie pasowała do jego domu. Podpowiadamy jak uprawiać Sansewierię.

Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) znana głównie pod nazwą gwiazda betlejemska. Ten kwiat jest nieodłącznie kojarzony z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na to swoje piękne i okazałe przykwiatki, poinsecja często stanowi jedną z dekoracji świątecznych naszych domów. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje ta bożonarodzeniowa roślina.

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zima to okres, kiedy nasze kwiaty doniczkowe powinny przejść w stan spoczynku – wówczas wymagają jedynie niewielkiego podlewania. Jednak większość z nas nie ma warunków do tego, aby przechowywać kwiaty w stosunkowo chłodnym miejscu. Jeśli kwiaty doniczkowe w naszym domu nie przeszły w stan spoczynku, powinniśmy je regularnie podlewać. Radzimy, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą.

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to roślina pochodząca z Nowej Kaledonii i Australii. Araukaria należy do roślin iglastych, a jednak nadaje się do uprawy w doniczkach. Jako kwiat doniczkowy araukaria osiąga ok. 2 m wysokości. Radzimy jak pielęgnować araukarię aby nie gubiła igieł i wyglądała efektownie przez cały rok.

Zielone i pachnące kwiaty w domu

Dzięki roślinom możemy nadać naszemu mieszkaniu nutę oryginalności. Aby każde pomieszczenie miało swój urok, odpowiednio dobierzmy gatunki roślin. Weźmy także pod uwagę, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację.

Ogród w skrzynce

Mały ogród w skrzynce to bardzo dobre rozwiązanie dla wielbicieli ogrodu, którzy kochają kwiaty, ale nie mają w domu wystarczająco dużo miejsca. Z małego pojemnika można stworzyć ciekawą ozdobę parapetu. W małym ogrodzie oprócz gatunków jednorocznych możemy posadzić także rośliny wieloletnie, które swoim urokiem będą zachwycały nas przez cały rok.

Setkrezja purpurowa

Setkrezja purpurowa to dekoracyjna roślina pokojowa o zwisających lub płożących się pędach. Lato może spędzać na balkonie lub w ogrodzie.

Owocujące rośliny

Owocujące rośliny wypełniają kwiaciarnie późnym latem i wczesną jesienią. Owocujące rośliny nie są zbyt wymagające – wystarczy zraszać je raz w tygodniu i podlewać, gdy mają suchą ziemię. Lubią wilgotne pomieszczenia.

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe często nieświadomie wybieramy do naszych domów. Dlatego przed zakupem jakiejś rośliny warto zapoznać się z jej pochodzeniem, pielęgnacją i uprawą, po to abyśmy uniknęli trujących i niebezpiecznych rośliny w naszym domu.

Sitowie – przepiękna roślina doniczkowa

Sitowie to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych. Jest łatwe w uprawie. Ma listkowate pędy o długości do 20 cm zakończone kwiatami, zwieszające się wokół doniczki. Scirpus cernuus ma mniejsze wymagania i można go z powodzeniem uprawiać w doniczce.

Okno kwiatowe – zakładanie i prowadzenie

Okno kwiatowe to jedno z rozwiązań doskonale pasujących do każdego wnętrza. Terminem tym określamy przeważnie duże, głębokie i odpowiednio wysokie koryto, które jest wypełnione torfem lub innym podobnym materiałem. Rośliny mogą tworzyć tutaj układy dywanowe lub inne o zróżnicowanej wysokości. Jak założyć okno kwiatowe?

Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria inaczej nazywana jest kamienną różą. Naturalne środowisko Eszewerii to Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa. Jej kwiaty są drobne i mają dzwonkowaty kształt, mięsiste liście gromadzą wodę.

Jak dbać o rośliny podczas upałów?

W czasie upałów rośliny wymagają szczególnej opieki. Ciężko znoszą wysokie temperatury i tylko właściwa pielęgnacja pomoże im przetrwać ten ciężki czas. Przeczytaj, jak dbać o rośliny podczas upałów.

Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?

Hoja pochodzi z południowych Chin. Rośnie w wielu miejscach na świecie: od Archipelagu Indonezyjskiego aż do Australii. W Europie można spotkać zaledwie 6 gatunków Hoi, tylko w szklarniach. W warunkach pokojowych uprawia się dwa gatunki tej rośliny.

Maranta – jak ją pielęgnować?

Maranta to roślina o niewielkich rozmiarach, osiągająca wysokość maksymalnie 25 cm. Większość Marant pochodzi z tropikalnych brazylijskich lasów, gdzie występują na otwartej przestrzeni.

Jak dbać o paprocie?

Paprotka mimo, że nie kwitnie bardzo często spotykana jest w naszych domach. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele powietrza oraz wilgoci. W jakich warunkach najlepiej rosną?

Iksora szkarłatna – płomień dżungli

Iksora szkarłatna jest niedocenianą roślina pokojową, która pochodzi z Indii. Coraz częściej można ją spotkać w kwiaciarniach wśród innych roślin tropikalnych. Rodzaj Iksora obejmuje około 200 gatunków, występujących w strefach tropikalnych na całym świecie. Jedynie gatunek Iksora coccinea jest rośliną pokojową. Jest to zimozielony krzew, który osiąga do 1 metra wysokości. Ma skórzaste, błyszczące liście. Szkarłatne kwiaty zebrane są w duże baldachy.

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą rośliny doniczkowe powinny być w stanie spoczynku. Jednak ze względu na temperaturę panującą w naszych domach, często jest to utrudnione. Jeśli chcemy aby nasze rośliny doniczkowe weszły w stan spoczynku, powinniśmy zadbać o to, żeby temperatura w pokojach była niższa. Dodatkowo roślin doniczkowych w okresie zimy nie należy intensywnie podlewać i nawozić.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – vademecum

Rośliny doniczkowe wymagają różnych form pielęgnacji. Jak prawidłowo pielęgnować rośliny doniczkowe? Podlewanie, nawożenie, mycie liści, przycinanie – to tylko niektóre z nich.

Wszystko co należy wiedzieć o przesadzaniu roślin

Przesadzanie roślin pozornie wydaje się proste. Pamiętajmy jednak, że musimy wiedzieć kiedy daną roślinę możemy przesadzić. Jaka doniczka będzie najlepsza? Jakiego rodzaju gleby potrzebuje roślina i jakie dodatki do gleby będą dla niej najlepsze?

Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

Tylko niektóre kwiaty mogą być uprawiane na stanowiskach słonecznych ze względu na to, że słońce może powodować przebarwienia liści, wysychanie podłoża i usychanie kwiatów. Jakie kwiaty możemy posadzić na stanowisku słonecznym? Jak je pielęgnować?

Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Zanokcica gniazdowa pochodzi z podrównikowych lasów Azji i Afryki. Potocznie zwana jest „ptasim gniazdem”. Zanokcica gniazdowa porasta zarówno gałęzie drzew, jak i skały, ale częściej występuje na drzewach – w cieniu ich koron. Liście Asplenium są intensywnie zielone, posiadają charakterystyczny ciemny nerw przechodząc przez środek liścia, osiągają długość jednego metra i szerokość 25 centymetrów.

Werbena ogrodowa – doskonała roślina na balkon i taras

Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa pospolicie nazywa jest gloksynią. Syningia ogrodowa to jedna z bardzo popularnych kwitnących roślin doniczkowych. Ojczyzną syningii jest Brazylia. W naturalnym środowisku syningia ogrodowa rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych. Cała nadziemna część gloksynii jest owłosiona.

Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Storczyk to jedne z najbardziej popularnych roślin. Na runku jest wiele odmian i gatunków storczyków, które różnią się od siebie kształtem kwiatów i bulw, a także sposobem pielęgnacji. Zobacz jak odróżnić poszczególne gatunki storczyków.

Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Storczyk falenopsis jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego wspaniałe, duże kwiaty – gładkie, w kropki, w paski, w wielkie plamy – długo cieszą wzrok. W naturalnym środowisku storczyk falenopsis występuje w Filipinach, Himalajach i Australii.

Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Storczyk Motylnik (Oncidium)

Storczyki – rodzaj Oncidium jest jednym z najbogatszych w rodzinie Orchidaceae. Są to wspaniałe storczyki, o bardzo ładnych i kolorowych kwiatach – żółtych z bordowymi lub brązowymi wzorami, które przypominają kształtem kolorowe motyle. W naturalnym środowisku storczyki występują w tropikalnej lub subtropikalnej Ameryce – od Florydy i Meksyku aż do Brazylii.

Ukorzeniacze

Ukorzeniacze to substancje, które pomagają roślinie wypuścić korzenie – dzięki temu roślina lepiej umacnia się w ziemi. Ukorzeniacie to substancje w formie pudru lub tabletek do sporządzania roztworu, które zwierają auksyny i fungicydy. Auksyny pobudzają ukorzenianie. Fungicydy natomiast mają zabezpieczyć sadzonki przed gniciem i wpływają na zdrowotność roślin.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja pochodzi z Ameryki oraz Azji. Od wielu lat uprawiana jest zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian należy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu kolorach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw.

Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

Róża chińska pochodzi z Chin. Jest to wieloletnia, wiecznie zielona krzewinka, która osiąga do 1,5 metra wysokości. W miejscach naturalnego występowania róży chińskiej używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Róża chińska charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o różnych kształtach, przeważnie ostro zakończonych. Hibiskus rosa-sinensis ma bardzo dekoracyjne, duże kwiaty, z wnętrza których wyrasta słupek wraz z pręcikiem.

Gardenia jasminoides – gardenia

Gardenia to wiecznie zielony krzew pochodzący z Azji Wschodniej. Gardenia posiada błyszczące, eliptyczne, skórzaste liście. Na końcach pędów w kątach liści znajdują się duże kwiaty. Pojawiają się one na przełomie stycznia i lutego. Kwiaty gardenii mają barwę białą, czasem żółtą oraz silny i przyjemny zapach, który przypomina woń jaśminu. Gardenia jasminoides i jej odmiana Veitchii, to najlepiej nadające się do uprawy domowej gardenie.

Figowiec pnący (Ficus pumila)

Figowiec pnący pochodzi z Chin, Wietnamu i Japonii. Ma naprzeciwległe liście, które osadzone są na wierzchołkach dorosłych pędów i osiągają od 2 do 5 cm. Figowiec pnący tworzy korzenie czepne. Można uprawiać go jako roślinę pnącą lub płożącą. Figowiec najlepiej rośnie w kuchni lub w łazience.

Chamaedorea – palma górska

Palma górska to miniaturowa forma, która rośnie wolniej niż inne gatunki. Ma ona cienkie, pierzaste liście. Zgrubiały pień palma górska tworzy z obumarłych pióropuszy, natomiast młode liście wyrastają ze środka rośliny. Niepozorne kwiatostany w kształcie złożonego kłosa pojawiają się u młodych palm górskich późną wiosną.

Ananas w doniczce – uprawa i pielęgnacja egzotycznej rośliny

Ananas należy do rodziny Bromeliaceae. Pochodzi z Brazylii. W Europie pojawił się po raz pierwszy w końcu siedemnastego wieku. Ananas należy do owoców egzotycznych, które można wyhodować w domu. Ananas hodowany w warunkach domowych nie ma jadalnych owoców, spełnia wyłącznie funkcję dekoracyjną.

REKLAMA