REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona środowiska, Ekologia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacja Innowacji na rzecz rozwoju w Polsce zielonych technologii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały 8 kwietnia br. umowę o współpracy na rzecz rozwoju w Polsce zielonych technologii. Wspólnie wypracowane idee będą weryfikowane i prezentowane przez NCBR, a następnie wdrażane i komercjalizowane w programach NFOŚiGW.

Fundusze europejskie (unijne) 2021 - nabory wniosków i konkursy w kwietniu

Fundusze europejskie (unijne) 2021. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że w kwietniu 2021 r. trwają nabory wniosków o fundusze europejskie z licznych programów krajowych i regionalnych. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na konkursy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii, wspierające przedsiębiorców i dotyczące usług opiekuńczych.

Łukasz Wilczewski: Jak zarabiać na nieużytkach i zmniejszać ślad węglowy? [PODCAST]

Osiąga wysokość 16 metrów w 6 lat, a po ścięciu odrasta. Ponadto może wyprodukować nawet do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi drzewami. O czym mowa? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Nowe zasady uzyskiwania decyzji środowiskowych – co się zmieni?

W dniu 25 lutego 2021 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko („u.o.o.ś.”) oraz niektórych innych ustaw. 25 marca poprawki przegłosował Senat. Poza poprawkami niezmieniającymi istotnie projektu Senat zaproponował dość rewolucyjne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu do Kodeksu postępowania administracyjnego sankcji dla organizacji społecznych (w tym organizacji ekologicznych) za tak zwane naruszenie prawa procesowego. Proces legislacyjny jeszcze się jednak nie zakończył i należy mieć nadzieje, że ta kontrowersyjna poprawka zostanie odrzucona.

REKLAMA

Jak morską energetykę wiatrową widzą autorzy Krajowego Planu Odbudowy?

Już okrzyknięty mianem przyszłego fundamentu polskiej energetyki — offshore — budzi ciekawość zarówno rządzących, jak i rynku. Czy mówiąc o morskich farmach wiatrowych, będziemy opierać się wyłącznie na przykładach z państw Europy Północnej i Zachodniej?

Przekazanie państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Tworzenie terenów zieleni. Cztery połączone komisje poparły senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie gminom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Projekt teraz trafi pod obrady plenarne Senatu.

Kredyt antysmogowy w ramach programu „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” - kredyt antysmogowy. Osiem banków zgłosiło się do programu „Czyste Powietrze” - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stawki płatności ekologicznej od 15 marca 2021 r.

Zmiany w rolnictwie ekologicznym 2021. Resort rolnictwa przygotował nowe stawki płatności ekologicznej. Pojawiły się także zmiany dotyczące okresu zobowiązania ekologicznego, sankcji za brak planu ekologicznego oraz nowe normy w zakresie ekologicznej uprawy pomidorów.

REKLAMA

Jak stać się ekologicznym biurem rachunkowym?

Biura rachunkowe a ekologia. Znaczenie ekologii w naszym życiu zdecydowanie rośnie. Spotykamy się z ekologiczną żywnością, kosmetykami, ograniczamy w naszych domach produkcję śmieci. Odnawialne źródła energii cieszą się dużą popularnością. W gospodarstwach domowych takie zmiany można wprowadzić w łatwy sposób. Jak sprawić, aby także biuro rachunkowe było bardziej eko?

Trwa nabór koncepcji na "Budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu”

Głównym celem trwającego naboru jest zmniejszenie ubóstwa energetycznego i poprawa jakości powietrza na terenach miejskich i wiejskich. Jakie wydatki mogą być kwalifikowalne w naborze?

Deloitte: najmocniej skutki zmiany klimatu odczuje rolnictwo

Kryzys klimatyczny większym wyzwaniem niż pandemia Covid-19. Jakie trendy będą kształtować przyszłość? Które z nich mogą być zagrożeniem dla rolnictwa?

Jakie trendy zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce?

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Nowe warunki ekonomiczne i procesy demograficzne zmieniającego się otoczenia niosą za sobą przekształcenia w wielu obszarach życia czy gospodarki. Nie bez znaczenia jest też transformacja technologiczna i społeczna. Wygranymi tych zmian będą ich prekursorzy, firmy z wizją i horyzontami, które już dziś przygotowują swoją strategię na nadchodzącą przyszłość. Oto główne trendy, które spowodują konieczność dostosowania się do nowych zasad i znacząco zmienią rynek deweloperski w naszym kraju.

Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?

Wyłączanie silnika na postoju stało się standardem w nowych autach. Co daje start stop, czy jest korzystny dla silnika i jak go wyłączyć?

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w Polsce. Boom na fotowoltaikę napędziły m.in. nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy Energia Plus czy Mój Prąd, który jest największym w Europie programem dofinansowania do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW. Czy warto inwestować w przydomową fotowoltaikę? Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Czy powstają bardziej ekologiczne i energooszczędne osiedla?

Nieruchomości a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na redukcję emisji CO2

System montażu okien. Opracowany przez Polaków innowacyjny system montażu okien ma szansę stać się światowym standardem. Pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2.

Czy pandemia wstrzymała działania proekologiczne w MŚP?

Ekologia w firmach nadal raczkuje. Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie korzysta z energii odnawialnej, a tylko 4 proc. inwestuje w fotowoltaikę. Dlaczego przedsiębiorcy rezygnują z inwestycji? Jakie koszty muszą ponosić?

Fundusz Gatesa wesprze ekologiczne start-upy

Inwestowanie w zrównoważony rozwój to trend, który już na stałe zadomawia się nad Wisłą, jednak czy w całym procesie dostrzegamy potencjał krajowych start-upów? Jak twórca Microsoftu wspiera ekologiczne start-upy?

Renault stawia na edukację! Tworzy pierwszy w Polsce ekolab

Renault i ekologia to słowa, które mają iść coraz mocniej w parze. Dlatego marka we współpracy z miastem Otwock i Jysk stworzyła Zieloną Ostoję.

Wycinka drzew i krzewów z działki w 2022 r.

Kiedy trzeba otrzymać zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów? Co można wycinać bez zezwolenia? Gdzie zgłosić wycinkę drzew?

Podatek od morskich farm wiatrowych od 2021 r.

Specjalny podatek od morskich farm wiatrowych ma się pojawić za sprawą ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by ustawa weszła w życie w styczniu 2021 r.

Boom na instalacje fotowoltaiczne

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce zwiększyła się o 154,33 MW i na początku października wyniosła 2,6 GW. Oznacza to wzrost o ponad 166 proc. r/r. Tylko przez cały wrzesień 2020 r. przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych wyniósł 6,1 proc. Polacy w większości są zdania, że OZE to przyszłość energii i doceniają ich pozytywny wpływ na środowisko.

„Zielone” firmy przyciągają młodych pracowników - jak dbałość o środowisko daje przewagę na rynku pracy?

Dlaczego “zielone” organizacje przyciągają młodych, ambitnych pracowników? Jakie są wyniki wielu przeprowadzonych badań? Dlaczego tak ważne jest, aby firmy i ich pracownicy wdrażali zasady zrównoważonego rozwoju? Dlaczego firmy, które traktują środowisko odpowiedzialnie, mają i będą miały przewagę na rynku pracy i będą bardziej wartościowe dla pracowników, klientów i kontrahentów?

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce – jak wygląda obecnie, jak będzie postępował w najbliższych latach? Jakie są przeszkody jego rozwoju a co mu sprzyja w polskich warunkach?

Elektromobilność - wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu elektromobilności na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosło o ponad 200% i wciąż będzie rosło. Problem w tym, że takich inżynierów jest na polskim rynku jak na lekarstwo.

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Reforma polityki rolnej UE po 2022 r.

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej Unii Europejskiej po 2022 r. W przyjętym w dniu 23 października br. stanowisku wskazano, że przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE.

Efektywność energetyczna budynku - nowe normy od 2021 roku

Budownictwo XXI w. stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Decydując się na budowę wymarzonego domu, poza projektem, wyborem materiałów czy finansowaniem inwestycji, musimy mieć także na względzie rygorystyczne normy i wymagania budowlane. Od stycznia 2021 r. obowiązywać będą nowe zaostrzone przepisy dotyczące maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię oraz normy parametrów cieplnych budynku, w tym również ścian. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o tych przepisach i jak może przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi?

Jaka jest stawka płatności za zazielenienie za 2020 r.?

Stawka płatności za zazielenienie (płatności zielonej) za 2020 r. wynosi 323,85 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Zielone rozwiązania w magazynach [PODCAST]

Ekologia staje się częścią rynku powierzchni magazynowych. Magazynów oraz fabryk przybywa w szybkim tempie i coraz częściej wpisują się one w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ochronę środowiska. Zapraszamy do wysłuchania podcastu o zielonych rozwiązaniach w magazynach.

Ekologiczne magazyny. Firmy szukają eko rozwiązań

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach – wynika z badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Skąd takie zainteresowanie ze strony najemców? I ile eko-magazynów znajdziemy w konkretnych regionach Polski?

Czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wymianę dachu?

Czy podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37 wydatki na zakupione materiały: blachodachówka, blacha płaska, rynny, gąsiory oraz inne materiały do montażu dachu oraz okna połaciowe wraz z kołnierzami?

Ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego - co oznaczają w praktyce?

Czy władze samorządowe mogą wprowadzić każdy rodzaj ograniczenia tłumacząc to względami środowiskowymi? Jak ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego mogą wpłynąć na sytuację producentów i posiadaczy?

Ochrona klimatu: pandemia sprawia, że rzadziej korzystamy z auta?

Aż 60 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie ograniczyć korzystanie z własnego auta w celu zapobiegania zmianom klimatu. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Green HRM - “zielone” zarządzanie zasobami ludzkimi. Sposób na zrównoważony rozwój firmy

Green HRM, czyli “zielone” zarządzanie zasobami ludzkimi, to kluczowe narzędzie we wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie, które dąży do realizacji celów zielonej gospodarki. Jest to element zarządzania zasobami ludzkimi uwzględniający kontekst ekologiczny jako podstawę decyzji kadrowych. Element ważny, ponieważ na budowę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa największy wpływ mają ludzie - sukces firmy zależy właśnie od świadomości pracowników, działań, wiedzy oraz ich wykorzystania. Głównym celem GHRM jest kształtowanie wrażliwości ekologicznej zatrudnionych, proekologicznego środowiska pracy i ekologicznie odpowiedzialnych postaw pracowników, które to następnie są przenoszone do życia prywatnego.

Od stycznia 2021 r. będą opłaty za niewykorzystany plastik

Od przyszłego roku będziemy zobligowani do płacenia tzw. plastic tax w wysokości 0,80 € za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Pieniądze te będą trafiały do budżetu Unii, prosto z budżetów państw członkowskich. Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad tym projektem.

Od stycznia 2021 r. będą opłaty za niewykorzystany plastik

Od przyszłego roku będziemy zobligowani do płacenia tzw. plastic tax w wysokości 0,80 € za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Pieniądze te będą trafiały do budżetu Unii, prosto z budżetów państw członkowskich. Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad tym projektem.

Program "Czyste Powietrze" dla właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych

W Ministerstwie Klimatu trwają analizy dotyczące usprawnień programu "Czyste Powietrze" i rozszerzenia katalogu beneficjentów, mogących ubiegać się o dofinansowanie, w tym o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych – podało resort klimatu na Twitterze.

Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra.

Plastik wygrywa z ekologią

Eko jest modne i potrzebne. Na rynku pojawia się coraz więcej biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań. Producenci w ten sposób chcą nadążyć za modą na ekologię.Jednak plastik nie zniknie z rynku. Na pierwszym miejscu nadal pozostanie wygoda.

Zielone rozwiązania w magazynach

Ponad 80% najemców pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, z czego 60% chciałoby, aby obiekt posiadał eko-certyfikat – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowa firmę Cushman & Wakefield, która opublikowała raport pt. „Industrial Goes Green” w całości poświęcony ekologicznym rozwiązaniom w sektorze magazynowym.

Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!

Start stop już od lat jest standardem na rynku motoryzacyjnym. Układ automatycznie unieruchamiający silnik w czasie postoju np. na światłach miał przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną. Mechanicy i kierowcy mają jednak co do tego wątpliwości. Jakie? Zaraz je opiszemy.

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków w programie "Czyste powietrze" - wzór zaświadczenia o dochodzie

Do opiniowania trafiło rozporządzenie ministra klimatu, które określa wzór żądania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny oraz wzoru tego zaświadczenia. Ma to przyspieszyć rozpatrywanie wniosków m.in. w "Czystym powietrzu".

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze"

Co oznacza, że wsparciu w ramach programu "Czyste Powietrze" podlegają inwestycje/przedsięwzięcia zakończone? Czy inwestycje muszą być rozpoczęte przed złożeniem wniosku, a zakończone po jego złożeniu? Czy może inwestycja musi być zakończona przed złożeniem wniosku, a po jego złożeniu będzie podlegała dotacji?

Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy o wartości 200 miliardów euro

EY przygotował raport “A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe”, czyli listę 1000 gotowych do wdrożenia ekologicznych projektów o łącznej wartości dwustu miliardów euro. Te zielone projekty mają stworzyć w Europie ponad dwa miliony nowych miejsc pracy. Na liście jest też kilka projektów z Polski, które mogą się przyczynić do powstania czterdziestu tysięcy nowych miejsc pracy.

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2020

W dniach 5-6 października odbędzie się po raz szósty Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2020. Szczyt odbędzie się w Lublinie w Międzynarodowych Targach Lubelskich, zaś temat przewodni Wydarzenia brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”

Przedsiębiorcy z dystansem do ESG

Zagadnienia ESG, czyli dotyczące ochrony środowiska, działalności społecznej i ładu korporacyjnego, mają dla 45 proc. polskich dyrektorów finansowych umiarkowany, a w przypadku 29 proc. mały wpływ na wynik działalności ich przedsiębiorstw. Już dziś wiadomo, że o łatwym dostępie do rynków kapitałowych będzie decydować podejście firmy do odpowiedzialności społecznej oraz ochrony środowiska.

Ministerstwo Klimatu: odbieranie, a zbieranie odpadów komunalnych to nie to samo

Przedsiębiorca wyłącznie odbierający odpady komunalne nie musi posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów w bazie magazynowo-transportowej. Takie objaśnienie przepisów Minister Klimatu wydał na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Obowiązek zbierania odbieranych odpadów komunalnych - objaśnienia prawne Ministra Klimatu

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Minister Klimatu wydał objaśnienia prawne w sprawie obowiązku zbierania odbieranych odpadów komunalnych. Minister Klimatu potwierdza obowiązywanie zasady swobody podejmowania działalności gospodarczej odnośnie prowadzenia działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych niezależnie od działalności w zakresie zbierania tych odpadów

Zmiany prawne w gospodarce odpadami

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania – poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

REKLAMA