reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie

Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra.

Sejm kontynuuje prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt

Sejm przystąpił w czwartek po południu do II czytania projektów PiS oraz KO zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Komisja rolnictwa, która w nocy pracowała nad projektem, poparła poprawkę wykreślającą z niego zapisy ograniczające ubój rytualny. PiS zapowiada poprawki przywracające te zapisy.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Projekt zamian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw.

Pierwsze czytanie projektów PiS i KO odbyło się w środę wieczorem, potem trafiły one do komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Komisja poparła wniosek o uchwalenie przez Sejmu zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Zdecydowała też, że z dwóch poselskich projektów ustaw (autorstwa PiS i KO) mających na celu zwiększenie ochrony prawnej zwierząt, projekt przygotowany przez PiS będzie wiodącym.

Komisja poparła kilka poprawek do projektu PiS; najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny tylko do tego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, o co wnioskowała Konfederacja.

Na czwartkowym briefingu prasowym w Sejmie poseł PiS Marek Suski zapowiedział zgłoszenie podczas drugiego czytania projektu poprawek przywracających zapisy dot. uboju rytualnego oraz uzupełniających projekt o rekompensaty dla prowadzących firmy zajmujące się ubojem rytualnym. Dodał, że będzie rok okresu przejściowego.

W projekcie PiS zapisano, że ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, a w przypadku zmian dotyczących zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego po 12 miesiącach od ogłoszenia. Ponadto - jak powiedział Suski - wnioskodawcy przyjęli z projektu Koalicji Obywatelskiej zapisy dotyczące tzw. emerytur dla zwierząt, np. psów policyjnych, które były na służbie. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

Polecamy serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Sejm kontynuuje prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt./Fot. Shutterstock
Sejm kontynuuje prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama