REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświadczenie, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik odmawia złożenia oświadczenia? To nie jest problem pracodawcy. Po prostu na koncie zostanie więcej środków. Sprawdź zasady 2024.

Przyznawanie pracownikom i innym osobom uprawnionym świadczeń z ZFŚS nie jest obowiązkiem pracodawcy. Jeśli pracownik odmawia złożenia oświadczenia o swojej sytuacji socjalnej, pracodawca nie musi się martwić – po prostu nie przyzna mu świadczeń.

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty 2024

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty do ZUS należy złożyć na początku roku. Do kiedy dokładnie w 2024 roku pracodawcy i zleceniodawcy powiadamiają ZUS? Do kiedy emeryci i renciści składają do ZUS oświadczenie o osiąganiu przychodu ZUS EROP? Jaki jest wzór oświadczenia o przychodach?

2024: przez COVID-19 w wersji krakena wróci konieczność noszenia maseczek i izolowania chorych?

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie rośnie, zabrakło szczepionek przeciwko krakenowi – najnowszej wersji choroby i niczego wykluczyć nie można.

Pirola - nowy wariant koronawirusa szybko się rozprzestrzenia. WHO: trudno jeszcze ocenić zagrożenie

Nowy wariant koronawirusa o symbolu BA.2.86 i nazwie Pirola wykryto w ostatnich dniach w czterech różnych krajach u sześciu pacjentów. Naukowcy wskazują, że Pirola jest już obecny w wielu krajach, a zakażenie nim wykrywa się u osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jest jeszcze jest za mało badań i obserwacji, by jednoznacznie ocenić jak groźny jest ten wariant koronawirusa.

REKLAMA

Ze strachu przed koronawirusem zamieszkał w namiocie w garażu

Ze strachu przed koronawirusem, pewien mieszkaniec Australii zdecydował się przenieść do "hermetycznego namiotu" z filtrem powietrza. Internaucie po jego wpisie w mediach społecznościowych są podzieleni. 

Oświadczenie o tanim prądzie można złożyć tylko do 30 czerwca 2023 r. [zamrożenie cen prądu]

30 czerwca mija termin wnioskowania o wyższy limit zużycia prądu po zamrożonej cenie. Oświadczenie to określane jest potocznie jako "oświadczenie o tanim prądzie". 

Koniec epidemii - zmiany dla pracodawców i pracowników! To trzeba wiedzieć

Oficjalny koniec pandemii, czyli odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, nastąpi 1 lipca. Choć informację tą uznać można za radosną, bo jest to symboliczne zakończenie trudnych trzyletnich zmagań z koronawirusem, które wywróciły do góry nogami życie znacznej części świata, oznacza wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania UŁ.

Kiedy koniec stanu epidemicznego w Polsce?

"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce? 

REKLAMA

PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]

Niedzielski: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali covidowej

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że zbliżamy się do szczytu kolejnej fazy covidowej w Polsce. Według niego obecne wzrosty zakażeń, to z jednej strony ich urealnienie spowodowane powszechnym stosowaniem testów combo, a z drugiej – występowanie podwariantu kraken.

W Polsce wykonano dotąd 57 mln 860 tys. szczepień przeciw COVID-19

Szczepionka na COVID-19. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 860 217 szczepionek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na stronach rządowych.

Test combo u lekarza rodzinnego na NFZ

Poradnie POZ mogą wykonywać tzw. testy combo na NFZ. To testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV.

Do końca stycznia 2023 r. można zdobyć dla najemców "tani prąd". I to z mocą wsteczną od 1 grudnia 2022 r.

Po zmianie przepisów najemcy lokali użytkowych mogą korzystać z maksymalnej ceny prądu wynoszącej 785 zł/MWh. Jest to możliwość dla m.in. najemców sklepów w galeriach handlowych i biur w biurowcach.

Więcej zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Możliwe nowe mutacje COVID-19

Najbliższe tygodnie to będzie zdecydowany wzrost zarówno infekcji koronawirusem, jak i infekcji grypą. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że mogą pojawić się nowe mutacje COVID-19 – powiedział w środę 7 grudnia 202 r. w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czy użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z taniego prądu 79 groszy/kWh?

Użytkownicy liczników przedpłatowych spełniający przesłanki uznania za odbiorcę uprawnionego, mogą korzystać od 1 grudnia 2022 r. z taniego prądu według stawki 79 groszy/kWh.

Nie przegap terminu! Dodatek węglowy, do pelletu, gazu, oleju, drewna, na zakup węgla, „tani prąd”. Dokumenty tylko do 30 listopada 2022 r.

W środę, 30 listopada br. mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to np. samorządów, mniejszych firm. Mija też w środę termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału.

Czy oświadczenie o tanim prądzie można złożyć przez ePUAP [PGE]

Oświadczenie odbiorcy uprawnionego można złożyć przez ePUAP np. w PGE. Trzeba zaadresować pismo na PGE OBRÓT SPÓŁKA AKCYJNA (35-959 RZESZÓW, WOJ. PODKARPACKIE postępując zgodnie z instrukcją przekazaną przez PGE.

Czy galeria może udostępnić właścicielom sklepów "tani prąd" za 79 groszy/kWh?

Spółka z o.o. jest właścicielem galerii handlowej. Do galerii energia elektryczna dostarczana jest poprzez jedno przyłącze energetyczne. Umowa z dostawcą prądu jest na spółkę z o.o. Czy spółka z o.o. może złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego? I udostępnić prąd najemcom według stawki 79 groszy kWh (refaktura)? Spółka z o.o. jest MŚP. Główny wpis do PKD, to: „68, 20, Z, WYNAJEM I ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI WŁASNYMI LUB DZIERŻAWIONYMI”.

Tani prąd 79 groszy/kWh [quiz]

Tani prąd. Do 30 listopada 2022 r. małe i średnie firmy, szkoły, żłobki, przedszkola, samorządowcy, samorządowy powinni złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jest to warunek korzystania z "taniego prądu" w cenie 785 zł/MWh. Oświadczenie o "tanim prądzie" składa się swojemu dostawcy prądu. Sprawdź, czy wiesz już wszystko na ten temat.

Tani prąd 79 groszy/kWh [quiz]

Tani prąd. Do 30 listopada 2022 r. małe i średnie firmy, szkoły, żłobki, przedszkola, samorządowcy, samorządowy powinni złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jest to warunek korzystania z "taniego prądu" w cenie 785 zł/MWh. Oświadczenie o "tanim prądzie" składa się swojemu dostawcy prądu. Sprawdź, czy wiesz już wszystko na ten temat.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Definicja „podstawowej działalności”, to mina w ustawie o tanim prądzie. Do 30 listopada 2022 r. przedsiębiorcy mają oszacować, ile zużyją prądu na „działalność podstawą” w roku 2022/2023, a ile na "nie-podstawową". Tylko ta pierwsza może korzystać z prądu z ceną netto 79 groszy/kWh.

Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Najemca bez umowy na dostawę prądu nie skorzysta z "taniego prądu". Bo obowiązuje zasada „tani prąd dla właściciela licznika”. Inaczej jest przy dodatku węglowym i osłonowym. Tam to najemca, a nie właściciel otrzymywał dodatek. Decydowało faktyczne miejsce zamieszkania.

Poradnik Ministerstwa Klimatu o obowiązku oszczędzania prądu. Kalkulator

Gminy nie muszą wyłączać oświetlenia ulicznego. Obowiązkiem nie zostały objęte jednostki budżetowe i samorządowe jednostki budżetowe, do których należą m.in. budynki szkół, hale sportowe (z wyjątkiem ww. urzędów zapewniających obsługę JST). Ministerstwo udostępniło na swojej stronie www kalkulator oszczędzania energii.

Tani prąd 79 groszy/kWh: Czy najemcy składają oświadczenie do 30 listopada 2022 r.?

Czy oświadczenie o tanim prądzie składają najemcy w terminie do 30 listopada 2022 r.?

Wirusolog: jeden człowiek może zakazić się na raz trzema różnymi wirusami. Nowe subwarianty omikronu

Istnieje dość prawdopodobne ryzyko, że jeden człowiek może zakazić się trzema wirusami na raz, np. SARS-CoV-2, wirusem grypy i RSV. Na pewno to nie będą przypadki liczne, ale możliwe – powiedziała 9 listopada 2022 r. kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. Wyjaśniła też dlaczego warto zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na koronawirusa.

Poród rodzinny, a epidemia koronawirusa - stanowisko RPP i WSA

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie "całkowite wstrzymanie porodów rodzinnych, nawet na określony czas, musi być uznane za pozbawienie, a nie za ograniczenie omawianego prawa".

7 wzorów oświadczeń dla zamrożenia cen prądu [aktywne PDF, pobierz]

7 wzorów oświadczeń dla zamrożenia cen prądu: Tauron, PGE, Enea, wzory pomocnicze od Infor.pl. Oświadczenia składa się w przedsiębiorstwach energetycznych.

Aktywny wzór. Jak zamrozić cenę prądu w Tauronie? [2600 kWh, 3000 kWh]

Wzór. Jak zamrozić prąd w Tauronie? Rodziny wielodzietne (Karta Dużej Rodziny), osoby niepełnosprawne, rolnicy [2600 kWh, 3000 kWh].

Czy można sumować limit 3000 kWh i 2600 kWh? I skorzystać z 5600 kWh? [mrożenie cen prądu, ulga na prąd]

Pod jednym licznikiem znajduje się zarówno gospodarstwo rolne (3000 kWh) jak i zamieszkuje je osoba, która posiada znaczny stopień niepełnosprawności z niemożliwością samodzielnej egzystencji (2600 kWh). Umowa z dostawcą prądu podpisana jest z rolnikiem. Czy można połączyć limit rolnika (3000 kWh) i osoby niepełnosprawnej (2600 kWh) I skorzystać w 2023 r. z 5600 kWh?

Jakie dokumenty? Kto składa? Kiedy? [Zamrożenie cen prądu]

Skorzystanie z limitu 2600 kWh (2,6 MWh) i 3000 kWh (3 MWh) dla taniego prądu wymaga złożenia oświadczenia zakładowi energetycznemu o posiadaniu prawa do ulgi.

To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia

Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.

Prof. Szuster-Ciesielska: spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, potrzebna kolejna kampania szczepień

Spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, przed nami kolejna, jeszcze trudniejsza kampania szczepień – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Lublina. Ostrzegła, że wariant Omikron nie jest żadną naturalną szczepionką i wciąż zagraża nam Delta. Specjalistka jest naukowcem, pracuje w Katedrze Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zwraca uwagę, że u wielu zaszczepionych osób minęło ponad pół roku od podania dawki przypominającej, zwłaszcza wśród osób starszych. A po tym okresie odporność znacząco spada, nawet u ludzi młodszych. Nadal jednak część osób, a wśród nich są nawet lekarze, jest przeciwna szczepieniom przeciwko SARS-CoV-2.

Ślub cywilny - przysięga

Jak brzmi przysięga w urzędzie stanu cywilnego? W jaki sposób prawo reguluje kwestie dotyczące składania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński?

Szpitale COVID-owe na Mazowszu do likwidacji

Od 1 kwietnia nie będzie już szpitali przeznaczonych jedynie dla pacjentów z COVID-19. Wymagający hospitalizacji będą leczeni w "zwykłych" szpitalach z zachowaniem izolacji i zasad bezpieczeństwa – powiedział dziennikarzom w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata - tryb uproszczony

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata w trybie uproszczonym - którzy cudzoziemcy mogą otrzymać zezwolenie w tym trybie?

Oświadczenie dotyczące powierzenia cudzoziemcowi pracy 2022 - wzór

Wzór Oświadczenia dotyczącego powierzenia cudzoziemcowi pracy obowiązuje od 29 stycznia 2022 roku. Znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia dotyczącego powierzenia cudzoziemcowi pracy.

Cudzoziemcy - zmiany 2022 [OCENA]

Cudzoziemcy - jakie zmiany w zatrudnianiu weszły w życie w 2022 roku? Jak nowe przepisy oceniają pracodawcy i przedsiębiorcy?

Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym zagrożone - spór zbiorowy

Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym jest zagrożone. Trwa spór zbiorowy pomiędzy PAŻP i Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. PAŻP wprowadzając nowy regulamin wynagradzania, przyczynia się do licznych zwolnień kontrolerów. Oto oficjalne oświadczenie ZZKRL.

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

WHO: koniec pandemii koronawirusa w Europie

COVID-19: Omikron zakazi ponad połowę populacji Europy w sześć do ośmiu tygodni

COVID-19: Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Bezpłatne testy na covid dla pracowników - wątpliwości

Bezpłatne testy na covid dla pracowników są przedmiotem poselskiego projektu ustawy. Wokół weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników pojawiają się liczne wątpliwości. Czy wszystkie testy będą finansowane ze środków publicznych? Gdzie mają odbywać się testy pracowników?

COVID-19: Szczepionka w trakcie ciąży - czy i kiedy można ją przyjąć?

COVID-19: Szczepionka w trakcie ciąży. Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Pandemia koronawirusa jest sytuacją niespodziewaną i w momencie jej pojawienia się zupełnie nieznaną, dlatego budzi wiele emocji i wątpliwości. Wśród kobiet noszących w sobie potomstwo budzi ich jeszcze więcej. M.in. czy można w tym stanie przyjąć szczepionkę i jaki będzie ona miała wpływ i na mamę i na potomstwo. Naukowcy sprawdzili to. Jakie są wyniki badań?

Dodatkowe oświadczenie dot. świadczenia pielęgnacyjnego 2022

Dodatkowe oświadczenie dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego od stycznia 2022 roku należy składać do wniosków o emeryturę, rentę, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Oto wzory oświadczeń.

COVID-19: Darmowa szczepionka przeciw koronawirusowi dostępna również dla nieubezpieczonych

Brak posiadania ubezpieczenia zdrowotnego nie wyklucza ze szczepień przeciwko COVID-19. Nieodpłatnym szczepieniom podlegają także osoby nieubezpieczone. A co z testami i wizytami u lekarza POZ?

Czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej?

Czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?

REKLAMA