REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Parkowanie, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki mandat za parkowanie na chodniku 2022?

Jaki mandat za parkowanie na chodniku 2022? Dziś sprawdzamy jaką karę za to wykroczenie przewiduje nowy taryfikator mandatów.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług - projekt

Terminale płatnicze, automaty biletowe, transmisje audiowizualne – takie innowacje współczesnej gospodarki mogą być dla różnych osób bardziej lub mniej przystępne. Unijna dyrektywa 2019/882 ma być wkrótce implementowana poprzez ustawę. Produkty i usługi elektroniczne mają stać się bardziej dostępne przede wszystkim dla niepełnosprawnych.

EuroPark: niezapłacony mandat. I co wtedy?

EuroPark: niezapłacony mandat. Czy zarządca parkometru może namierzyć właściciela auta i ukarać go opłatą karną? Sprawdźmy.

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

REKLAMA

Źle zaparkowany samochód utrudniający ruch

Źle zaparkowany samochód utrudniający ruch: jakie konsekwencje mogą spotkać jego właściciela? Sprawdźmy to.

Skarga na uchwałę gminy - 940 metrów do przystanku nie pozwala skarżyć gminy przed NSA

Skarga na uchwałę gminy. Osoba niepełnosprawna może skarżyć uchwały Rady Miasta na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli wykaże naruszenie swojego interesu prawnego. Z reguły osoby skarżące gminy potrafią wykazać jedynie naruszenie interesu faktycznego. Takim naruszeniem jest odległość 940 metrów do przystanku, które musi przejść osoba niepełnosprawna. Naruszenie to nie daje jednak prawa do sądu.

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Strefa Płatnego Parkowania (SPPN) w Warszawie

Strefa Płatnego Parkowania (SPPN) w Warszawie od 15 listopada 2021 roku powiększyła się o Ochotę i Żoliborz.

REKLAMA

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły niepublicznej w obowiązku gminy

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi transport i opiekę w czasie przewozu do placówki oświatowej. Świadczona przez gminę usługa jest nieodpłatna i nie ma tu znaczenia publiczny charakter placówki. Zatem bezpłatny dowóz musi być zapewniony także do szkoły niepublicznej. Wybór placówki należy wyłącznie do opiekunów dziecka. Ani niepubliczny charakter placówki, ani, w przypadku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, również odległość od miejsca zamieszkania, nie mają znaczenia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Mandat za parkowanie na miejscu dla taxi

Mandat za parkowanie na miejscu dla taxi? Tak, jest coś takiego w polskim systemie prawnym. Ile wynosi? Sprawdźmy.

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

System autonomicznego parkowania. Ford ma pomysł!

System autonomicznego parkowania to przyszłość? Ford jest zdania, że nawet jeżeli tak, to niedaleka. Marka już dziś szerzej mówi o swoim pomyśle.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking, a więc czy niepełnosprawni muszą wnosić opłaty w strefie płatnego parkowania? I tak, i nie.

Projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

Prezydencki projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami ma trafić do Sejmu do końca roku.

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad

Spółdzielnie mieszkaniowe a parkowanie pojazdów. Po pozwie skierowanym przez prokuraturę sąd unieważnił zapisy umowy, które zezwalały firmie współpracującej z jedną z katowickich spółdzielni mieszkaniowych usuwać na koszt kierowców pojazdy zaparkowane na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez jej zezwolenia.

Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

Odholowanie samochodu przez policję

Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.?

Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.? Na jak duże opłaty powinni przygotować się kierowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kupno auta z parkingu policyjnego: co musisz wiedzieć?

Kupno auta z parkingu policyjnego? Tak jest możliwe. Atrakcyjna cena to jednak nie wszystko. Kupujący musi też pamiętać o wadach takich pojazdów.

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacja składek

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek na ubezpieczenia społeczne - PFRON udostępnia broszury informacyjne i filmy instruktażowe, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.

Czy pracownik ma prawo wycofać przedłożone wcześniej pracodawcy orzeczenie o swojej niepełnosprawności

Czy pracownik, który przekazał pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i jest ono wpięte do akt osobowych, może prosić o jego usunięcie?

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Nowe formy pomocy dla uczniów niepełnosprawnych

Pomoc dla uczniów niepełnosprawnych - Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową formułą wsparcia dzieci i ich rodzin. Mają powstać m.in. Centra Dziecka i Rodziny oraz Specjalistyczne Centra Edukacji Włączającej. Czy szkoły specjalne zostaną zlikwidowane?

500 plus dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. - jakie zmiany?

500 plus dla osób niepełnosprawnych z wyższym progiem dochodowym od 1 marca 2021 r. zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O ile wrośnie próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Kto obecnie może otrzymać takie wsparcie?

Opłaty za parkowanie: Warszawa w 2021 roku z podwyżkami!

Opłaty za parkowanie w Warszawie wzrosną. Jedną ze zmian zablokował jednak wojewoda. Ten nie zgodził się na droższe abonamenty.

Usuwanie barier architektonicznych dla potrzeb niepełnosprawnych

Usuwanie barier architektonicznych jest niezwykle ważne, ponieważ osoby niepełnosprawne uzależniają swoją aktywności od tego czy mogą swobodnie poruszać się po budynku lub przemieszczać z miejsca na miejsce. Jak powinno być wyposażone dostępne środowisko miejskie? Czy istnieją wytyczne, których zadaniem jest wypośrodkowanie potrzeb osób niepełnosprawnych?

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON 2020-2021

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON zależy od: stopnia niepełnosprawności, wymiaru czasu pracy i typu pracodawcy. Ile wynosi dofinansowanie? Co wlicza się w koszty płac? Jak obliczyć miesięczną kwotę dofinansowania?

Ulga rehabilitacyjna 2022/2023 - ile i co można odliczyć, leki, samochód, adaptacja i wyposażenie mieszkań

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna. Jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi. Czym jest ulga rehabilitacyjna? Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z ulgi? W jaki sposób odliczyć ulgę rehabilitacyjną? Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną w rozliczeniu za 2022 rok? Czy zmieniły się zasady ulgi rehabilitacyjnej od 2023 roku?

Warsztaty terapii zajęciowej - zmiany na czas pandemii

Warsztaty terapii zajęciowej prowadzą rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych. Na czas pandemii wprowadzono ułatwienia dla funkcjonowania WTZ. Ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Co jeszcze się zmieniło?

Mandat za parkowanie 2021 r. Ile i za co?

W dużych miastach znalezienie przestrzeni parkingowej jest niełatwym zadaniem. Ile mogą kosztować błędy? Mandat za parkowanie może być słony!

Volkswagen Touareg: zaparkuj go... zdalnie!

Topowy SUV w ofercie niemieckiej marki otrzymał serię innowacji. Jedną z nich jest system automatycznego wjazdu i wyjazdu z miejsca parkowania.

Refundacja składek ZUS i KRUS - poradnik

Refundacja składek ZUS przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, a refundacja z KRUS dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników. Jaki jest termin składania wniosku Wn-U-G i Wn-U-A? Jak je uzupełnić? Przeczytaj poradnik.

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych powinien być dotkliwy i taki jest. Kierowca może zapłacić nawet 800 złotych!

Mandat za parkowanie: kiedy przedawnia się?

W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?

Pobyt w sanatorium a ulga rehabilitacyjna w PIT

Czy wydatki na pobyt w zakładzie uzdrowiskowym (sanatorium) mogą być odliczone w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)? W interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza tę możliwość ale też zwraca uwagę na konieczność właściwego dokumentowania tych wydatków - najlepiej fakturą wystawioną na podatnika (niepełnosprawnego, czy osobę na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny), który poniósł wydatki i chce skorzystać z tego odliczenia.

Złe parkowanie? Mistrzami warszawiacy i wrocławianie

W jakich miastach mieszkańcy najczęściej zgłaszają złe parkowanie? Mowa o Warszawie i Wrocławiu - tak wynika z raportu Rankomatu.

Opłaty za parkowanie: Warszawa 2021 r. z podwyżkami cen!

4 stycznia 2021 roku w Warszawie wzrosną opłaty za parkowanie. Podwyżka dotyczy zarówno rocznych abonamentów, jak i stawek godzinowych.

Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?

Wykupiłeś bilet w strefie płatnego parkowania, a mimo wszystko otrzymałeś wezwanie do wpłacenia kary. Zobacz zatem jak powinno wyglądać odwołanie od kary za parking.

Konkurs MRPiPS na projekty wspierające zatrudnianie niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na projekty wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Konkurs "Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami" skierowany jest do organizacji pozarządowych i agencji zatrudnienia. Przeznaczono na niego 100 mln zł.

Opieka wytchnieniowa 2020/2021 - wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło program „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021”. W poprzednich edycjach programu o dofinansowanie ubiegały się gminy i powiaty. Obecnie o wsparcie finansowe mogą wnioskować również organizacje pozarządowe.

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych uczniów na zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych

Rząd realizuje program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022. Ile wynosi dofinansowanie w roku szkolnym 2020/2021 i kto może z niego skorzystać?

Parkowanie na chodniku: przepisy są jasne!

W Polsce zdecydowanie brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy starają się zatem wykorzystać każdą lukę, aby zatrzymać w niej auto. Czy wolne od mandatu jest parkowanie na chodniku? Przepisy w tej kwestii są jasne.

Program "Rehabilitacja 25 plus" 2020/2021 - wniosek

Od dnia 22 czerwca 2020 r. rusza nabór wniosków na realizację pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” w roku szkolnym 2020/2021. Jak złożyć wniosek o środki finansowe?

Fundusze na programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przekażę gminom i powiatom fundusze na realizację tegorocznej edycji programów „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa” ok. 54 mln zł, czyli prawie 5,5 mln zł więcej niż rok temu.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - jakie zmiany wprowadza?

Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0? Jeszcze mniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczki, ułatwiono procedurę uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników, poszerzono pomoc finansową. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności z powodu koronawirusa

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności przewiduje specustawa dotycząca koronawirusa. Oznacza to, iż opiekunowie osób z niepełnosprawnością nie zostaną pozbawione prawa do świadczeń z powodu nieuzyskania na czas odpowiednich orzeczeń.

REKLAMA