REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług - projekt

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ustawy o dostępności niektórych towarów i usług - projekt
Ustawy o dostępności niektórych towarów i usług - projekt

REKLAMA

REKLAMA

Terminale płatnicze, automaty biletowe, transmisje audiowizualne – takie innowacje współczesnej gospodarki mogą być dla różnych osób bardziej lub mniej przystępne. Unijna dyrektywa 2019/882 ma być wkrótce implementowana poprzez ustawę. Produkty i usługi elektroniczne mają stać się bardziej dostępne przede wszystkim dla niepełnosprawnych.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług – ułatwienia nie tylko dla niepełnosprawnych

Najważniejszym celem unijnej dyrektywy jest likwidowanie barier w codziennym życiu osób niepełnosprawnych. Dyrektywa używa jednak pojęcia szerszego - „osoby z ograniczeniami funkcjonalnymi”. Regulacje mają dotyczyć również osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób podróżujących z małymi dziećmi.

REKLAMA

Implementująca unijną  dyrektywę ustawa o dostępności niektórych towarów i usług posługuje się z kolei pojęciem „osoba ze szczególnymi potrzebami”, co również jest pojęciem szerszym niż „niepełnosprawny”.

Kompleksowe ułatwienia dla niepełnosprawnych w innych krajach

REKLAMA

Uzasadnienie do projektu ustawy podaje przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie regulacje mające na celu ułatwienia dla niepełnosprawnych są uregulowane bardzo szeroko i kompleksowo . Dotyczą również kwestii takich jak rynek pracy, administracja samorządowa, transport publiczny i telekomunikacja. Ustawowe obowiązki  obejmują przykładowo specjalny transport, godziny pracy dostosowane do potrzeb lub szczególne rozwiązania architektoniczne. Amerykańska legislacja w tym temacie jest regulowana przez cały szereg aktów prawnych.

Nieco inaczej wygląda prawo Wielkiej Brytanii, gdzie omawiane regulacje koncentrują się w jednej ustawie (Ustawa o równości, Equality Act). Szczególną cechą ustawodawstwa brytyjskiego jest bardzo szerokie zdefiniowanie niepełnosprawności, które obejmuje ok. 11 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa. Wygląda na to, że unijna dyrektywa w jakimś stopniu czerpie inspiracje z Londynu.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług – na kogo nakłada obowiązki

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług nakłada obowiązki (w zakresie oferowanych produktów) na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • producentów,
 • upoważnionych przedstawicieli,
 • importerów,
 • dystrybutorów

Obowiązki obejmą także usługodawców dostarczających niektóre usługi. Regulacje ustawowe nie będą jednak dotyczyć mikroprzedsiębiorców.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług – zakres przedmiotowy

Największą nowością wydaje się  obowiązek wyposażenia terminali samoobsługowych i czytników książek elektronicznych w generator syntezy mowy. Zmiany dotyczyć będą również:

 • bankomatów,
 • automatów biletowych,
 • urządzeń do odprawy samoobsługowej,
 • interaktywnych terminali samoobsługowych przeznaczonych do udzielania informacji
 • urządzeń telekomunikacyjnych i audiowizualnych

Ułatwienia dla osób ze szczególnymi potrzebami obejmą ponadto całe sektory usług takich jak:

 • telekomunikacja i audiowizualne usługi medialne
 • bankowość detaliczna
 • handel detaliczny
 • książki elektroniczne
 • transport osobowy w odniesieniu do m.in. stron internetowych, urządzeń mobilnych, biletów elektronicznych

Obowiązki po stronie przedsiębiorców

Ustawa nakłada szereg obowiązków na producentów, importerów, dystrybutorów i usługodawców (art. 23 – 32). Mówiąc ogólnie, przedsiębiorcy są zobowiązani do oferowania produktów zgodnych z wymogami ustawowymi , a także do spełniania określonych obowiązków dokumentacyjnych.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług - nowe możliwości po stronie konsumentów

Przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do utworzenia procedury reklamacyjnej w celu zagwarantowania konsumentom realizacji obowiązków ustawowych (art. 33-35 ustawy).

REKLAMA

Reklamacja będzie mogła być złożona nie tylko w formie pisemnej ale również elektronicznie lub ustnie do protokołu danej jednostki gospodarczej. Przedsiębiorca zostanie zobligowany do udzielenia odpowiedzi w terminie 30 dni (lub 60 dni w szczególnie skomplikowanych przypadkach). Nieudzielenie wyczerpującej odpowiedzi w tym terminie zostanie potraktowane jak pozytywne rozpatrzenie reklamacji zgodnie z żądaniami klienta.

Należy jednocześnie podkreślić,  że przepisów ustawy nie stosuje się do produktów wprowadzonych do obrotu przed dniem 28 czerwca 2025 r. Umożliwi to przedsiębiorcom przygotowanie odpowiednich procedur.

Projekt ustawy o dostępności niektórych towarów i usług

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA