REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r./Fot. Shutterstock
Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2021 r.?

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą ubiegać się o świadczenia przyznawane przez organy emerytalno-rentowe takie jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gminy czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezentujemy najważniejsze z form wsparcia.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Jednym ze świadczeń, które mogą otrzymywać osoby niepełnosprawne jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Renta taka przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki:

 • jest niezdolny do pracy;
 • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
 • niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym lub nieskładkowym albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów;
 • nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Renta z tytułu niezdolności do pracy może być stała lub okresowa.

Kwota najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy w 2021 r. (po marcowej waloryzacji) to 1250,88 zł.

Renta socjalna

Osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przed ukończeniem 18. roku życia;
 • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
 • w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej

- przysługuje renta socjalna.

Jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała, to przysługuje renta socjalna trwała, zaś w przypadku okresowej niezdolności do pracy – renta socjalna okresowa.

Od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88zł.

500 plus dla osób niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji tzw. 500 plus ma na celu dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona:

 • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
 • orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
 • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie przysługuje osobie uprawnionej, która nie posiada prawa do emerytury ani renty, innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych albo suma tych świadczeń brutto nie przekracza kwoty 1772,08 zł. Wysokość tych świadczeń wpływa również na wysokość kwoty, jaką otrzymuje osoba niepełnosprawna. Maksymalnie można otrzymywać 500 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie rodzinne, które jest przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Wsparcie przysługuje:

 • niepełnosprawnemu dziecku;
 • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2021 r. to 215,84 zł.

Ważne! Osoby, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny nie są uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego.

Dodatek pielęgnacyjny

Jest to świadczenie inne niż zasiłek pielęgnacyjny, O dodatek mogą ubiegać się osoby posiadające prawo do emerytury lub renty i są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. ZUS z urzędu przyznaje prawo do dodatku pielęgnacyjnego osobom, które ukończyły 75 lat.

Świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Warto pamiętać, iż świadczenia pieniężne przysługują również opiekunom osób niepełnosprawnych. Można tu wymienić: specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna. W przypadku zbiegu prawa do tych świadczeń przysługuje jedno z nich wybrane przez osobę uprawnioną.

Wsparcie z PFRON

Osobom niepełnosprawnym przysługuje wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc może polegać m.in. na dofinansowaniu uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych czy dofinansowaniu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • II GR
  2021-06-15 19:51:15
  Wsparcie z PFRON Osobom niepełnosprawnym przysługuje wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie skomentuje bo do wiezienia by mnie wysłali,mogę powiedzieć że od 25 lat pomocy żadnej nie dali,siedzą na stołkach po 5 kafli biorą i śmieją się z chorych ludzi i dalej sobie doją...
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • KPIV
  2021-08-10 13:30:53
  Patrząc i obserwując co PFRON robi a szczególnie jak rozdaje na lewo i prawo pod koniec roku kasę jednostkom samorządowym i innym, woła o pomstę do nieba. Za co i dlaczego dostają te jednostki pieniądze, cały czas się nad tym zastanawiam. Mam dziecko niepełnosprawne od urodzenia, obecnie 26 lat, kilka razy zwracałem się do PFRON-u z prośba o pomoc, jak myślicie dostaliśmy, odpowiem dostaliśmy z niepełnosprawna córka to co otrzymuje się do nocnika. PFRON w obecnym stanie powinien przestać działać i być zlikwidowanym. PFRON jest ostoją i przytuliskiem dla swoich kumoterczych członków rodzin. Tam tacy pracują. Pracownicy PFRON to ludzie pozbawieni współczucia dla niepełnosprawnych.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • ga
  2021-06-21 13:00:57
  Niemowlę 7 m-cy koszt aparatów słuchowych 9800 zł. 4000 pokryje NFZ a PFRON zero bo w Bytomiu w czerwcu skończyły się środki z PFRON. Żałosne!!!
  2
 • Aisza
  2021-09-01 07:17:36
  Brakuje tu info o dofinansowaniach dla pracodawcy który zatrudnia os. niepełnosprawne.
  0
 • Zero
  2022-05-22 16:59:13
  Zasiłek pielęgnacyjny dla niepełnosprawnego dziecka to jakiś żart. Czy to jest naprawdę 215 zł. Czy może 2150? Nie róbcie sobie żartów z tych biednych chorych ludzi i ich rodzin. To powinno być karalne, bo sami zarabiacie po kilka tysięcy miesięcznie. Po prostu cynizm i hipokryzja.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • TENTA
  2021-06-16 23:11:04
  CZY,TO.PRAWDAZERENCISTA.SJOCJALNIDO.STANIE.DOTKOWE.PIENIADZE
  2
 • Jan
  2022-06-20 11:09:09
  Miałem od 6 lat orzeczenie w stopniu lekkim na stałe, po złożeniu wniosku o podwyższenie grupy dostałem orzeczenie w stopniu umiarkowanym na 2 lata i zmieniono mi symbol choroby Czy powinienem składac odwołanie
  4
 • Jankes
  2022-09-20 07:30:45
  W stanie Nowy York , istnieje przepis na kocu którego, dzieci niepełnosprawne dostają od stanu w skali roku „usługi” warte do 50000$. Nie wspominając, ze dzieci rodziców pracujących są w pełni ubezpieczone medycznie.
  0
 • Leszek
  2022-12-28 21:48:00
  Po długości tego artykułu widać jak GUFNIANA jest pomoc państwa osobom z niepelnosprawnością - Jestem po 5 operacjach -mam grupę umiarkowaną z powodu dwóch chorób a mam 5 przewlekłych, na dodatek mam córkę która nieodwracalnie traci wzrok /lat 17/ - jedyne co dostaje to 215 zł na córkę - sił już nie mam pracować bo ciągle jestem na przeciwbólowych, czekam aż córka się usamodzielni i idę się powiesić...
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

REKLAMA

Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

REKLAMA

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

REKLAMA