REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

Czy zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych i ich rozliczenia – nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ani żadnym innym podatkiem dochodowym. 

Usługi świadczone przez Scrum Mastera. Jaką stawkę ryczałtu zastosować?

W świecie IT pojęcie Scrum Mastera stało się niezwykle popularne. Jest to osoba odpowiedzialna za zapewnienie, że zespół projektowy stosuje się do założeń metodyki Scrum, która jest jednym z podejść do zarządzania projektami. Jednak oprócz aspektów technicznych i organizacyjnych, Scrum Master musi również zmierzyć się z kwestiami związanymi z opodatkowaniem swoich usług. W tym artykule przyjrzymy się, jak w świetle polskiego prawa podatkowego są traktowane usługi świadczone przez Scrum Mastera.

Czy emisja spotów informacyjnych przez spółkę radiową korzysta ze zwolnienia z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi świadczone przez spółki radiowe w ramach kampanii informacyjnych oraz społecznych, polegające na emisji spotów informacyjnych, są zwolnione z podatku VAT.

REKLAMA

Czy usługi konsultingowe, które są związane z projektowaniem technologii informatycznych, podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Dyrektor KIS potwierdził, że zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) ustawy o ryczałcie, a co za tym idzie, przychód osiągany przez niego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod kodem 62.01.12.0 PKWiU z 2015 r., podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%.

Czy płatności dokonywane kontrahentowi mającemu siedzibę w Szwajcarii podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wypłata wynagrodzenia kontrahentowi ze Szwajcarii na mocy umowy dotyczącej dostarczenia danych gospodarczych i licencji na korzystanie z oprogramowania nie obliguje do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w Polsce na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.

Czy wpis wierzytelności do rejestru dłużników prowadzonego przez firmy pozwala na skorzystanie z ulgi na złe długi w VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT, jeżeli wierzytelność została wpisana do rejestru dłużników.

REKLAMA

Czy sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych z odroczoną płatnością może być uznana za ukryty zysk?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż projektów budowy farm fotowoltaicznych z odroczoną płatnością i odsetkami nie spełnia przesłanek do uznania jej za ukryty zysk zgodnie z ustawą o CIT.

Kwota wolna od podatku w 2024 r. Co warto wiedzieć?

Kwota wolna od podatku odgrywa kluczową rolę w ustalaniu wysokości wynagrodzenia. Wielu podatników zastanawia się, jakie zmiany przyniesie rok 2024 w kontekście tej kwoty. W tym artykule przyjrzymy się szczegółom dotyczącym kwoty wolnej od podatku w nadchodzącym roku.

Ulga na robotyzację – gdzie kończy się definicja robota przemysłowego?

Ulga na robotyzację. Począwszy od 2022 r. firmy, które decydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych do swojego procesu produkcji, mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu związanych z wydatkami na robotyzację w danym roku. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić działalność produkcyjną. W przypadku poniesienia straty przez firmę lub osiągnięcia dochodu niepozwalającego na odliczenie ulgi, można ją rozliczyć w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych, jednak warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przewidziano, aby ulga obowiązywała jedynie do 2026 roku.

Jaka stawka ryczałtu za udostępnianie gier komputerowych?

W dobie rosnącej popularności gier komputerowych, wiele osób zastanawia się nad kwestią opodatkowania przychodów z tytułu udostępniania tychże gier. W Polsce istnieje możliwość opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ale jaka dokładnie jest stawka tego ryczałtu dla osób udostępniających gry komputerowe?

Czy stowarzyszenie może odzyskać VAT za zakup sprzętu laboratoryjnego, nie będąc czynnym podatnikiem VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że stowarzyszenie nie ma prawa do odzyskania podatku VAT, z uwagi na to, że nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a sprzęt laboratoryjny zakupiony w związku z realizacją warsztatów edukacyjnych, nie będzie wykorzystywany do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Krynica Forum 2023: zmiany w podatkach muszą być ewolucją, nie rewolucją

Kampania wyborcza zawsze stanowi olbrzymie wyzwanie dla budżetu państwa, gdyż składane w jej toku obietnice i zobowiązania polityków wiążą się z dodatkowymi, wielomiliardowymi wydatkami. Warunkiem ich sfinansowania jest sprawnie działający system podatkowy, którego kształt musi pozostać wyłączną domeną polskiego rządu — ocenili uczestnicy panelu eksperckiego otwierającego drugi dzień Krynica Forum 2023.

Czy Gmina może odliczyć VAT od wydatków na rozwój cyberbezpieczeństwa w ramach projektu grantowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, który polega na zakupie 3 modułów UTM, 4 stacji roboczych do USC i Ewidencji Ludności, diagnozy cyberbezpieczeństwa oraz usługi szkolenia z zakresu podstaw cyberbezpieczeństwa dla pracowników Urzędu Miejskiego, ponieważ nabyte wyposażenie i usługi w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane do poprawy realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej oraz wzmocnienia cyfrowej odporności na zagrożenia i będą wykorzystywane do poprawy obsługi administracyjnej mieszkańców. 

Czy wynajem domków letniskowych może być opodatkowany ryczałtem 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynajem domków letniskowych może podlegać opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5%.

Nowe regulacje ZUS dotyczące transgranicznej pracy zdalnej. Co z ubezpieczeniem i podatkami?

Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami podatkowymi zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Od początku lipca 2023 roku obowiązują też nowe regulacje ZUS dotyczące transgranicznej pracy zdalnej. Dzięki nim można dłużej pracować za granicą, nie tracąc jednocześnie prawa do ubezpieczenia w Polsce.

Ulga termomodernizacyjna nie dla wszystkich. Fiskus zmienia interpretację!

Coraz więcej podatników decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji swoich nieruchomości. Jednym z głównych powodów jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT. Jednak nie każdy podatnik ma prawo do tej ulgi. Zbyt wczesne sprzedanie lub przekazanie nieruchomości może pozbawić tej preferencji podatkowej.

Darowizna z majątku wspólnego małżonków. Kiedy jest zwolniona z podatku?

W kontekście przepisów podatkowych dotyczących darowizn, wiele osób zastanawia się, jakie są skutki podatkowe darowizny od bliskiego krewnego, takiego jak brat. Jakie są konsekwencje podatkowe takiej transakcji, jeśli darowizna jest dokonywana z majątku wspólnego małżonków?

Odliczenie VAT od alkoholu kupionego na firmę. Kiedy jest możliwe?

Fisku nie przedstawiły wystarczających argumentów pozwalających na podważenie związku pomiędzy nabytym przez firmę alkoholem a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Sporadyczne wydatki na organizację zwyczajowo przyjętych świąt dla pracowników wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi sprzyjając integracji zespołu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Wskazał dodatkowo, że to organy podatkowe muszą wykazać brak tego związku, jeśli chcą pozbawić przedsiębiorcę możliwości odliczenia podatku.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Kiedy zmiany?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł stanie się faktem. Kiedy zmiany?

Czy gmina może odzyskać podatek VAT związany z usuwaniem odpadów azbestowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania, ani odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją prac w zakresie usuwania odpadów zawierających azbest, zgromadzonych na terenach nieruchomości, będących własnością osób fizycznych.

Czy rozszerzenie działalności o usługi energetyczne wpływa na zwolnienie podmiotowe od podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku rozszerzenia działalności o dodatkowe usługi, może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT do czasu przekroczenia progu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będzie świadczyć usług doradczych.

Nawet 800 zł za pracę w komisji wyborczej. Czy jest od tego podatek?

Praca w komisji wyborczej a podatek. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła stawki za pracę w komisjach wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października. W porównaniu z rokiem 2019 wynagrodzenia wzrosły nawet o 75 proc. Termin zgłoszeń dla członków komisji mija 15 września. Czy od tego wynagrodzenia trzeba płacić podatek?

Czternasta emerytura. Co z zaliczką na podatek dochodowy?

Z wypłaty czternastki jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czy w zeznaniu rocznym zaliczka zostanie zwrócona?

Ulga termomodernizacyjna a panele fotowoltaiczne - co warto wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach. Motywacją jest nie tylko dbałość o środowisko, ale także chęć obniżenia rachunków za prąd. Czy jednak montaż takiej instalacji może być dodatkowo wsparty ulgą termomodernizacyjną? Sprawdźmy.

Mazowieccy podatnicy winni są fiskusowi ponad 54 mld zł

Mazowieccy podatnicy winni są skarbówce ponad 54 mld zł. To blisko 45 proc. zadłużenia całego kraju. Zaraz za nimi są Ślązacy i Wielkopolanie.

Czy umowa depozytu nieprawidłowego podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że nabycie środków pieniężnych przez wnioskodawczynię od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa rodzaje czynności, które podlegają temu podatkowi, umowa depozytu nieprawidłowego nie jest wśród nich.

Na czym polega ulga dla młodych?

Ulga dla młodych, znana również jako "zerowy PIT dla młodych", to preferencja podatkowa, mające na celu wsparcie młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z zerowego podatku dochodowego od pewnych rodzajów przychodów przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej uldze, jej warunkom oraz korzyściom płynącym z jej zastosowania.

Czy świadczenie od siostry podlega ustawie o PIT, czy ustawie o podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, świadczenie, które wnioskodawczyni ma otrzymać od siostry tytułem polecenia darczyńcy, nie jest objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie ww. będzie objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn na mocy art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Czy zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej są zgodne z międzynarodowymi standardami i praktykami oraz umożliwiają skuteczne potwierdzenie rezydencji podatkowej spółki i jej udziałowców w USA, co pozwala na korzystanie z preferencyjnych warunków opodatkowania i unikanie podwójnego opodatkowania.

Co po przekroczeniu limitu ryczałtu? Jakie skutki dla przedsiębiorcy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie są skutki przekroczenia limitu do ryczałtu w trakcie roku podatkowego. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, bazując na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

System edukacji będzie oparty na bonie edukacyjnym. Pieniądze dla rodziców płacących podatki

System edukacji oparty na bonie edukacyjnym jest "uczciwy", ponieważ każdy, kto płaci podatki, ostatecznie korzysta z tych pieniędzy. "Oczywiście, jeżeli dzieci nie będą osiągać wyników w ramach edukacji domowej to po kolejnych niezdanych egzaminach będą musiały wrócić do jakiejś placówki standardowej" - mówił Urbaniak.

Jakie progi podatkowe w 2024 roku?

Jakie progi podatkowe w 2024 roku? Jaka wysokość progów PIT będzie obowiązywała? Co warto wiedzieć już dziś, aby nie wpaść w wyższy próg podatkowy?

Zakup nieruchomości bez PCC. Przy zakupie mieszania za 500 tys. zł, oszczędzamy 10 tys. zł

Likwidacja PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. zł, kupujący zaoszczędzi 10 tys. zł, a przy wartości 700 tys. zł - 14 tys. zł - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rocznie może z niego skorzystać 30 tys. osób - dodał.

Czy można obliczać uproszczone zaliczki na podatek PIT na podstawie deklarowanego podatku z zeznania PIT-36L?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Podstawą do obliczenia tych zaliczek powinna być suma podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, wynikająca z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w poprzednim roku podatkowym. 

Czy okulary można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Okulary korekcyjne są dla wielu osób niezbędne do wykonywania pracy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można je wpisać w koszt uzyskania przychodu. Przepisy tej kwestii nie regulują, ale zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie jest to możliwe.

Robot przemysłowy - klucz do zrozumienia ulgi na robotyzację

W dobie postępu technologicznego i rosnącej konkurencji, przedsiębiorstwa szukają sposobów na zwiększenie efektywności swojej produkcji. Jednym z rozwiązań jest inwestycja w roboty przemysłowe. W Polsce, by zachęcić przedsiębiorców do takich inwestycji, wprowadzono ulgę na robotyzację. Kluczem do skorzystania z tej ulgi jest zrozumienie, czym dokładnie jest robot przemysłowy.

Ulga na robotyzację na robota przemysłowego. Kiedy prawo do ulgi?

Spółka chciała skorzystać z ulgi na robotyzację. Fiskus uznał, że nie ma na to szans, bo robot, który wyjmuje z maszyny wyprodukowane butelki i układa na palecie nie wytwarza ich. A zatem nie spełnia wymaganej definicji robota przemysłowego.

Debata nad finansami UE. Nowe propozycje podatkowe

Francja, Niemcy i Portugalia chcą rozpocząć prace nad dodatkowymi opłatami lub podatkami, które pomogą sfinansować kolejny 7-letni budżet UE - powiedzieli we wspólnym wywiadzie dla portalu informacyjnego Politico ministrowie ds. europejskich tych krajów.

Czy od stawu płaci się podatek?

Tak, grunty pod stawami podlegają opodatkowaniu. W zależności od przeznaczenia i charakterystyki stawu, może on być traktowany jako grunt rolny, leśny lub inny. W przypadku stawów rybnych, które są wykorzystywane do hodowli ryb, grunty te zwykle są klasyfikowane jako grunty rolne. Natomiast stawy rekreacyjne czy ozdobne mogą być traktowane jako grunty budowlane lub inne, w zależności od ich lokalizacji i funkcji.

Jak zapłacić podatek rolny? Przewodnik dla właścicieli gruntów

Jeśli jesteś właścicielem ziemi, sadu, stawu lub innych gruntów rolnych, z pewnością zastanawiasz się, jak prawidłowo uregulować podatek rolny. Jest to jeden z wielu obowiązków, które wiążą się z posiadaniem ziemi. Jednak proces ten może być skomplikowany, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy stają przed takim zadaniem. W tym przewodniku postaramy się przybliżyć wszystkie aspekty związane z podatkiem rolnym.

Czy sprzedaż czystego glikolu propylenowego i gliceryny w sklepach detalicznych podlega opodatkowaniu akcyzą?

Dyrektor KIS potwierdził  brak powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w związku ze sprzedażą czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Co musisz wiedzieć?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania dostępna dla przedsiębiorców. Oferuje uproszczoną formę rozliczeń, ale czy jest odpowiednia dla Twojego biznesu? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej formie opodatkowania.

Próg ryczałtu wzrośnie do 3 milionów złotych. Projekt ustawy

Przepisy Polskiego Ładu przyniosły wiele zmian w sposobie rozliczania składki zdrowotnej oraz wpłynęły na decyzję o zmianie przez wielu przedsiębiorców formy opodatkowania na ryczałt. Jednak, aby go wybrać, nie można przekroczyć 2 milionów złotych przychodu w ciągu roku. Ma to się wkrótce zmienić, gdyż w Sejmie pojawił się projekt ustawy zwiększający ten próg do 3 milionów złotych.

Czy wystawianie koncertów artystycznych podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność polegająca na organizowaniu występów artystycznych, takich jak koncerty, korzysta z ulgi podatkowej, która wyłącza spod opodatkowania VAT.

Jaka stawka ryczałtu dla usług IT? Jak ustalić?

Z opodatkowania ryczałtem korzystają chętnie przedsiębiorcy generujący niskie koszty, firmy z branży IT, informatycy, czy programiści. Problemem jest często ustalenie właściwej stawki ryczałtu, a te mogą się wahać od 2% do 17%.

Jak sprawdzić zaległości podatkowe online?

Współczesna technologia umożliwia załatwianie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Dotyczy to również kwestii podatkowych. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje zaległości podatkowe online, ten artykuł dostarczy Ci informacji na ten temat.

Topnieją zaległości podatkowe wobec fiskusa. Zaległości dotyczą przede wszystkim VAT-u

Delikatnie topnieją zaległości podatkowe wobec fiskusa. Spadek rok do roku wynosi blisko 1 proc. Największy spadek dot. należności od sprzedaży detalicznej i gier.

Czy opłaty za media od najemcy wpływają na wysokość podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że określona w umowie najmu kwota czynszu stanowi dla właścicielki nieruchomości przysporzenie majątkowe i tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, które są ponoszone przez najemcę, nie będą wpływać na wysokość podatku.

REKLAMA