REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe, Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?


Jeżeli zamierzać
sprzedaż nieruchomość powinieneś odpowiednio się do tej czynności przygotować. Ma to na celu przede wszystkim zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania tego mieszkania oraz osiągnięcia większych korzyści finansowych.

Kto ryzykuje bardziej - sprzedający, czy kupujący nieruchomość?


Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość. Sprzedający ponosi tylko ryzyko związane z niepewnością, czy znajdzie nabywcę na nieruchomość i czy otrzyma pożądana przez niego kwotę. Natomiast kupujący ryzykuje tym, że może zakupić mieszkanie, które będzie miało ukryte wady prawne, fizyczne.

Mieszkanie hipoteczne a mieszkanie spółdzielcze

Możemy kupić mieszkanie hipoteczne lub spółdzielcze. Jaka jest różnica? Obie formy własności dają pełne prawa do lokalu, różnice są natury prawnej - mieszkanie hipoteczne oznacza zapis w księdze wieczystej o własności, mieszkanie spółdzielcze własnościowe to "ograniczone prawo rzeczowe" dotyczące lokalu, który nie jest wydzieloną nieruchomością, a znajduje się w budynku należącym do spółdzielni. Co warto wiedzieć decydując się na zakup takiego lokum?

Niesprzyjające warunki w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech


Istnieją dwa sposoby w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech.
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Czech, jeżeli jest obywatelem tego kraju lub - jako obywatel Unii Europejskiej – posiada prawo do tymczasowego miejsca zamieszkania albo poprzez utworzenie czeskiej osoby prawnej.

REKLAMA

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

REKLAMA

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie
negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z
agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Chcę kupić nowe mieszkanie, stare wynajmować - dostanę kredyt?

Potrzebne są ci pieniądze na zakup nowego M. Stare lokum - chcesz zostawić pod wynajem. Kredyt hipoteczny? Będzie trudno. Przy określaniu twojej zdolności kredytowej bank szybciej uwzględni koszty związane z posiadaniem dotychczasowego lokalu niż potencjalne przyszłe przychody z jego wynajmu. Ale...

Inwestycje w nieruchomości: Niemcy - dobre miejsce?

Choć ostatni wzrost cen obniżył zyskowność z inwestycji mieszkań pod wynajem to jednak w dłuższym terminie niewątpliwie nadal może być to atrakcyjne rozwiązanie. Dlaczego?

W ile dni sprzedasz mieszkanie?

97 w Warszawie, 98 w Krakowie, 88 we Wrocławiu - tyle dni (średnio) mija od momentu zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży mieszkania. Niezmiennie, kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku.

Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki. Chcesz sprzedać mieszkanie - schodzisz z ceny. Dzięki temu twoja oferta trafia do zdecydowanie większej liczby potencjalnych kupców. Tak przynajmniej robią właściciele mieszkań w Warszawie i w Krakowie.

Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania jest zdecydowanie dłuższa niż nam się wydaje. Podpowiadamy - co jest ważne, a co konieczne. I jak nie przepłacić za wymarzone cztery kąty.

A może Osiedle Kalinowe?

Na Osiedlu Kalinowym w Rokietnicy na klientów czekają ostatnie 24 dwu- i trzypokojowe lokale o powierzchni od 52 do 64 m2. Inwestycja objęta jest rządowym programem Rodzina na Swoim. Generalnym wykonawcą obiektu jest Hochtief Polska S.A.

Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Liczba nowych inwestycji deweloperskich rośnie jak grzyby po deszczu. W efekcie na trzech największych rynkach ceny nowo wprowadzanych do sprzedaży mieszkań w bieżącym roku są o 13% niższe niż jeszcze w 2008. Czy oznacz to, że teraz łatwiej jest o promocje, rabaty i prezenty?

Jak przygotować się do targów mieszkaniowych?

O co pytać przedstawicieli deweloperów, na co zwrócić uwagę rozmawiając z doradcą kredytowym, jak przygotować się do wizyty na targach nieruchomości, aby nie stracić czasu?

Koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania

Kupując lub sprzedając mieszkanie, oprócz ceny samego lokum, ponosisz jeszcze inne, dodatkowe koszty. O czym musisz pamiętać? Co dokładnie składa się na koszty transakcyjne?

Sprzedaż mieszkań rośnie. Ceny? Bez zmian - na razie...

Sezonowe ożywienie w pełni. Rekordową liczbę - ponad 3,3 tys. transakcji odnotował Open Finance i Home Broker przy obliczaniu indeksu cen mieszkań na koniec kwietnia br. Co piąty kupujący właśnie zamienia mieszkanie na większe.

Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Gdy się człowiek spieszy – to się diabeł cieszy i to przysłowie rzeczywiście wyjątkowo pasuje do wyboru szybkiej sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość to inwestycja. Zazwyczaj jej cena to równowartość co najmniej kilkunastoletnich średnich dochodów ludności.

Jak nabyć mieszkanie, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej?


Jak zostać właścicielem mieszkania, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej? Jeżeli poświęcimy niemało czasu i nie stracimy cierpliwości nad formalnościami, możemy stać się właścicielami mieszkania przecenionego o 50%!

Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Szukając wymarzonego mieszkania, mamy dwie możliwości: szukać go na własną rękę albo skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Jak najlepiej szukać mieszkania?

Uwaga na powierzchnię mieszkania


Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym informacje o powierzchni mogą być rzeczą względną – informuje Home Broker. Przekłamania są niebezpieczne i często są wspierane także przez dokumentację urzędową i normy budowlane.

Czy lokalizacja i cena są najważniejsze?


Nabywcy podczas wybierania mieszkania, za najważniejsze uznają ilość pokoi znajdujących się w lokalu, jego cenę i lokalizację. Jednak gdy budżet nie wystarcza na zakup wybranego “M”, nabywcy chętniej rezygnują z dodatkowego pokoju niż z wymarzonej lokalizacji.

Deweloperzy budują ekologiczne budynki


Deweloperzy w swojej ofercie mają do zaoferowania, swoim potencjalnym klientom, budynki, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie, które zostało zbudowane z wykorzystaniem takiej technologii, to będzie to nasz wkład w dbałość o środowisko, a ponadto uda nam się również zmniejszyć rachunki.

Mieszkanie w okolicy Warszawy


Jeśli zdecydujemy na kupno mieszkania poza granicą Warszawy to mniej ucierpi na tym nasz domowy budżet. Mieszkania w najbliższej okolicy Warszawy są tańsze od tych znajdujących się na jej terenie. Dzięki niższej cenie można pozwolić sobie na większą powierzchnię mieszkania.

Co warto kupić za milion złotych?


Czy spośród ofert mieszkań i domów za milion złotych jest duży wybór? W jakich warszawskich dzielnicach możemy ich szukać? Czy w każdej dzielnicy uda nam się coś znaleźć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania z tym związane.

Transakcje sprzedaży mieszkań najszybsze od ponad dwóch lat


Po zimowym spowolnieniu na rynku nieruchomości, wiosną procesy transakcyjne uległy widocznemu ożywieniu. W marcu zainteresowani kupnem mogli nabyć nieruchomość już po 62 dniach od rozpoczęcia negocjacji. To wynik o połowę lepszy w porównaniu do poprzedniego roku. Co więcej, 32% kupujących płaciło za nieruchomość gotówką.

Czy klienci chętnie zawierają umowy na wyłączność? – czyli przysłowia mądrością narodu

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest umowa na wyłączność. Jest to umowa zlecająca sprzedaż mieszkania czy domu tylko jednemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. Czy to oznacza, że będzie ona dostępna tylko w jednym biurze nieruchomości?

Jaki dom wybrać: w mieście czy za miastem?


Hałas, spaliny, tłumy, błyskawiczny tryb życia, duże supermarkety i wszechobecna anonimowość – tak wygląda życie w mieście. Ci, którym trudno przyzwyczaić się do takich warunków, powinni pamiętać, że mają również do wyboru mieszkanie na wsi.

Rynek nieruchomości najkorzystniejszy na Śląsku

Na standard życia mają wpływ nie tylko zarobki, ale i posiadane dobra materialne. Najbogatsi pod tym względem są mieszkańcy największych miast Polski. Inaczej jest na rynku nieruchomości, gdzie mniejsze miejscowości oferują korzystniejsze ceny lokali mieszkalnych.

Jak nie przepłacić za mieszkanie?


Większość Polaków mieszkanie kupuje raz na całe życie. Dlatego warto się zastanowić na co musimy zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania. Najczęściej interesuje nas cena, to czy nie przepłacamy, jak to jednak sprawdzić? Często też zastanawiamy się czy kupić mieszkanie czy może lepiej wybudować dom, jak podjąć taką decyzję?

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania

Home Broker przeprowadził badania, z których wynika, że aż dwóch na trzech nabywców na rynku pierwotnym kupuje lokal przed jego oddaniem do użytkowania. W porównaniu do wyników z roku 2010 jest to wzrost o 14%. Kupujący decydują się ponieść takie ryzyko ze względu na korzystną cenę i szeroki wybór lokali na wstępnych etapach budowy.

Czy można wycofać lub anulować wniosek o kredyt hipoteczny?

Warto wiedzieć, że nawet w trakcie załatwiania formalności kredytowych mamy możliwość wycofania lub anulowania wniosku kredytowego. Rozpoczęcie procedury wycofania wniosku może nas interesować np. w sytuacji, gdy bank przedstawił swoim klientom atrakcyjniejszą ofertę, niż ta, z której obecnie korzystamy. Korzystając z tej możliwości, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego mieszkania to czeka nas jego odbiór od dewelopera, żeby uniknąć strat trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Kolejna duża inwestycja w Swarzędzu


W centrum Swarzędza niebawem powstanie kolejna duża inwestycja. Nowy kompleks mieszkaniowy zostanie zbudowany na terenie byłej fabryki armatur. Zostanie on usytuowany na ulicy Grudzińskiego 7, zaś jego realizacją zajmie się firma Kalbud Deweloper.

REKLAMA