REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?

Rejestr Przedsiębiorców jest jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sądy rejestrowe KRS. Pełni zarówno funkcję legalizacyjną jak i informacyjną, a wpisy w nim ujawniane są co do zasady objęte domniemaniem prawdziwości. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy mamy obowiązek złożenia wniosku o wpis w KRS?

Wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”) są bardzo istotne dla ustawodawcy, który dane w nim ujawnione objął co do zasady domniemaniem prawdziwości. Musiał więc również nałożyć na podmioty podlegające wpisowi do KRS odpowiednie obowiązki, terminy i sankcje za ich niedochowanie.

Nie każdy przedsiębiorca znajduje się w rejestrze KRS

Rejestr Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowi jeden z trzech rejestrów prowadzony przez sądy rejestrowe na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186). Jednak nie wszystkie podmioty będące przedsiębiorcami zostaną w nim ujawnione. Jakie firmy powinny znaleźć się w KRS?

Kto podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców?

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi urzędowe źródło informacji m.in. o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych jak i rzetelności podmiotów występujących w obrocie gospodarczym. Dzieli się na trzy główne rejestry, z którego trzeci (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) pełni głównie funkcję wiarygodności finansowej podmiotu. Ogólna zasada jawności danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego zarówno przez dostarczenie informacji korporacyjnych o podmiocie jak i wiarygodności gospodarczej.

REKLAMA

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to podstawowe źródło informacji na temat spółek prawa handlowego, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów tam umieszczonych. Domniemuje się, że informacje umieszczone w rejestrze są poprawne i aktualne.

Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, nakazująca bankom zapewnienie możliwości spłaty kredytu walutowego w walucie obcej – tym samym niwelując koszty spreadu.

Rynek kredytów dla samorządów w 2009 r.

Wzrósł koszt pozyskania finansowania bankowego dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Wyższą marżę zapłacą zwłaszcza te samorządy, które planują zaciągnąć kredyty długoletnie.

Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Kto uzyska pomoc w spłacie kredytu? Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy), będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie przysługiwać przez 12 miesięcy i później należy ją zwrócić.

REKLAMA

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą, która jest uzależniona od stopy WIBOR 3M. Kiedy spada, spada również wysokość dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Po ostatnich obniżkach dopłata zmniejszyła się nawet o kilkaset złotych.

Jak rozliczać wspólne wydatki zespołów szkół

Wydatki wspólne zespołów szkół i placówek oświatowych powinny być rozliczane między poszczególne placówki wchodzące w ich skład, ale nie ma jednolitych zasad określających, jak to trzeba czynić. Wskazówki, jak rozliczać te wydatki, podało Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytanie „Gazety Samorządu i Administracji”.

Czym jest prokura?

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Czym tak naprawdę jest firma - czyli jak wybrać nazwę dla przedsiębiorcy?

Przepisy kodeksu cywilnego poprzez „firmę” rozumieją nazwę pod jakim działa przedsiębiorca – zarówno osoba fizyczna jak osoby prawne.

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą – II kwartał 2009

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą ("Rodzina na Swoim") są publikowane co kwartał. W obecnym kwartale wzrosły nawet o kilkaset złotych na metrze.

Książeczka mieszkaniowa – premia gwarancyjna

Premia gwarancyjna może stanowić m.in. wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. Wraz z 1 kwietnia 2009 roku zwiększył się katalog inwestycji, które można sfinansować z premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

Jakie korzyści dla wsi i straty dla gmin przyniesie fundusz sołecki

Od 2009 r. sołtys i rada sołecka, zgodnie z projektem ustawy o funduszu sołeckim, ma dysponować środkami publicznymi. Powołanie funduszy sołeckich ma spowodować dopływ środków do zapóźnionych w rozwoju wsi. Z drugiej strony odbierze pieniądze gminom, zmniejszając ich możliwości inwestycyjne.

Co powinno zawierać sprawozdanie z wykonania budżetu

Sporządzane przez organ wykonawczy sprawozdanie z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego może mieć różną formę, lecz musi uwzględniać wszystkie elementy wynikające z uchwały budżetowej.

Jak wykorzystać książeczkę mieszkaniową?

Książeczki mieszkaniowe – popularna w okresie PRL forma oszczędzania na mieszkanie – nie straciły całkowicie wartości po zmianie ustroju. Książeczki mieszkaniowe można wykorzystać do częściowego finansowania inwestycji mieszkaniowych.

Fundusze na samorządowe projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne

Dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z edukacją, oświatą i kulturą może wynieść nawet 90 proc. Głównym źródłem finansowania tych projektów realizowanych przez samorządy terytorialne są regionalne programy operacyjne.

Dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać z budżetu dotacji celowych, do których można zaliczyć dotacje na realizację zadań zleconych podmiotom niepublicznym na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z budżetu można również przekazywać dotacje na podstawie porozumień w sprawie przekazania zadań innym jednostkom samorządu terytorialnego lub dotacje w ramach pomocy finansowej udzielanej innej jednostce samorządu terytorialnego.

REKLAMA