REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wracając do pracy w szkole nauczyciel ponownie ubiega się o prawo do wykonywania zawodu

Pytanie: Przestałam pracować jako nauczycielka 8 lat temu. Czy wracając do pracy w szkole muszę ponownie ubiegać się o prawo do wykonywania zawodu?

W programie "Laboratoria Przyszłości" 2500 więcej szkół

Sprzęt z programu „Laboratoria przyszłości” ma trafić do 20 tys. szkół i 5 mln uczniów. Chodzi o m.in. drukarki 3D i gogle VR. Np. do każdej z 721 szkół w regionie, które uzyskały wsparcie, trafi drukarka 3D, aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości, a także inne specjalistyczne urządzenia, które placówki mogły wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami - m.in. mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania audio i wideo, gogle VR, ale także wyposażenie służące rozwijaniu zdolności - jak lutownice z akcesoriami, narzędzia do prac ręcznych, wyposażenie kuchni.

Czarnek: Od czwartku do 27 lutego uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich na nauczaniu zdalnym

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

W 2023 r. dyrektorów szpitali nadzorować będą osoby o niższych kwalifikacjach (wywiad)

Po zapowiadanej reformie szpitali, dyrektorów, czyli praktyków i wysokiej klasy specjalistów w ochronie zdrowia, nadzorować będą ludzie o niższych formalnie kwalifikacjach - przewiduje prezes Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), Jarosław J. Fedorowski.

REKLAMA

Czarnek o przedmiocie "Biznes i zarządzanie" (wywiad)

Nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie" ma spowodować, by podejmowanie przez młodych ludzi decyzji o zakładaniu firm było łatwiejsze.

MPK Poznań kupi 25 autobusów wodorowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał MPK Poznań sp. z o.o. dofinansowanie na zakup 25 autobusów z napędem wodorowym. Umowa została już podpisana, a pierwsze autobusy wodorowe powinny dotrzeć do Poznania w II półroczu 2023 roku.

"Biznes i zarządzanie" - nowy przedmiot w szkołach

Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.

W 2022 r. samorządy składają elektroniczne sprawozdania

W 2022 r. zmieniono rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.

REKLAMA

Laboratoria Przyszłości – sprawozdania do 28 lutego 2022 r.

Do 28 lutego 2022 r. organy prowadzące szkoły powinny przekazać sprawozdania z realizacji programu Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości – pytania i odpowiedzi

Całość kupowanego wyposażenia musi znaleźć się w szkołach najpóźniej 1 września 2022 roku. Organy prowadzące szkoły które otrzymają wsparcie w 2021 roku są zobowiązane do wydatkowania co najmniej 60% otrzymanego wsparcia do 31 grudnia 2021 roku.

Do 31 stycznia 2022 r. trwa rekrutacja nauczycieli do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi obecnie nabór nauczycieli do pracy dydaktycznej za granicą na rok szkolny 2022/2023. Rekrutacja trwa do 31 stycznia 2022 r.

We wrześniu i grudniu próbne matury w nowej formule 2023

Pod koniec lutego 2022 r. opublikowane zostaną projekty aneksów do informatorów maturalnych egzaminów w nowej formule, obowiązującej w 2023 r. W marcu br. będą opublikowane pokazowe arkusze maturalne, a we wrześniu i w grudniu 2023 r. odbędą się egzaminy próbne

Podział subwencji ogólnej dla JST w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji regulujące zasady podziału subwencji oświatowej dla JST.

Czy w 2022 r. nauczyciel będzie mógł składać PIT-2 w kilku szkołach?

Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.

„Racjonalna gospodarka odpadami” - 2,5 mld dofinansowania na gospodarkę odpadami

Do końca 2022 r. potrwają nabory, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Samorządy, przedsiębiorstwa i inne podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z selektywnym zbieraniem odpadów, budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce. Pieniądze na wsparcie, w zależności od rodzaju projektów, będą pochodzić ze środków krajowych NFOŚiGW albo z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

Do końca stycznia 2022 r. gminy zgłaszają zapotrzebowanie w programie Opieka 75+

Rusza kolejna edycja Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+”. Do końca stycznia 2022 r. gminy mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na środki finansowe na rok 2022. Dotacja celowa z budżetu państwa w tej edycji wzrosła do 60 proc. kosztów realizacji zadania.

Wystartowała II edycja programu edukacyjno-ekologicznego EKO-czynni

Uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w II edycji programu edukacyjno-ekologicznego EKO-czynni. Uczniowie mogą wygrać rowery miejskie i karty podarunkowe. Wsparcie na pomysły ekologiczne może wynieść do 50 000 zł.

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

Czy jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę? MF wyklucza taką interpretacją przepisów. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące podnoszonej przez liczne samorządy kwestii, czy przekazanie komputerów w programie Granty PPGR podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zawieszenie od 20 grudnia do 9 stycznia zajęć stacjonarnych w szkołach

Rozporządzenie o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w szkołach. Minister Edukacji i Nauki wprowadził zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia do 9 stycznia i przejście w nich na naukę zdalną. Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Uczniowie korzystający z internatów mają możliwość przebywania w nich, jeśli warunki nie pozwalają im na powrót do domu.

W 2022 r. rząd przedłuża ważność przepisów o dotowaniu niepublicznych szkół policealnych i szkół dla dorosłych

Dotacja dla niepublicznych szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Rząd przedłużył ważność przepisów określających zasady dotowania niepublicznych: szkół policealnych, szkół dla dorosłych i szkół artystycznych w razie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania.

"Historia i teraźniejszość" - nowy przedmiot w szkole

Nowy przedmiot w szkole. Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej wprowadzić nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". Przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym

MF: samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej 27 mld zł

Budżet samorządów a Polski Ład. Żaden samorząd nie będzie miał dochodów mniejszych, niż sam prognozował - zapewnił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Komentarz odnosi się do informacji agencji Fitch z 6 grudnia 2021 r., która umieściła 14 polskich miast na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według MF samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej ok. 27 mld zł.

Faktura pro forma a faktura zaliczkowa

Jednostka otrzymała dokument zatytułowany "faktura pro forma". Mamy na jego podstawie uregulować zaliczkę. Dodatkowo dokumentuje ona transakcję, która spełnia warunki zobowiązujące do dokonania płatności w systemie podzielonej płatności. Czy na podstawie tego dokumentu należy dokonać płatności w ramach split payment? Czy kontrahent powinien wystawić dla nas fakturę zaliczkową?

Podwyżki cen. Samorządy chcą rekompensat za wysokie ceny energii i paliw

Rekompensaty za wysokie ceny prądy i paliw. O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego – zaapelował do rządu Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Samorządy otrzymają środki na usuwanie porzuconych odpadów

Samorządy otrzymają środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na koszty uprzątnięcia porzuconych odpadów. Jest to propozycja w opracowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku.

Związek Miast Polskich z apelem o odrzucenie "lex Czarnek"

O odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, znanej jako "lex Czarnek" zaapelował we wtorek Związek Miast Polskich. Samorządowcy stoją na stanowisku, że planowane zmiany to "zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę".

Krytyka nowego Prawa oświatowego podczas wysłuchania publicznego

6 grudnia 2021 r. w gmachu Sejmu odbyło się wysłuchanie publiczne w czasie, którego przedstawiciele rodziców oraz organizacji społecznych zaprezentowali krytyczne stanowisko wobec procedowanej przez Sejm nowelizacji Prawa oświatowego. Do wysłuchania zgłosiło się 150 osób.

Przepisy porządkowe w gminie

Przepisy porządkowe stanowią szczególny rodzaj aktów prawa miejscowego w samorządzie gminnym. Mogą być one wydawane zarówno przez organy stanowiące, jak również wykonawcze, ale jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Warto jednak mieć na uwadze procedurę wydawania takich aktów oraz zasady ich zatwierdzania czy też publikacji. Elementy te przesądzają o ich mocy obowiązywania.

Zmiany w odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków

Zmiany w odpowiedzialności karnej dyrektorów jednostek zajmujących się małoletnimi już niedługo.

Lekcje o Funduszach Europejskich - rozwój lokalny

Lekcje o Funduszach Europejskich odbyły się w 261 szkołach.

Jak skrócić kwarantanne dziecka

Skrócenie kwarantanny dziecka jest możliwe. Jak to zrobić?

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Pieniądze trafią do gmin jeszcze w tym roku.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy uczniowie przystąpią do testów? W roku szkolnym 2021/2022 egzaminy ósmoklasisty odbędą się w nowym terminie.

Historia i Teraźniejszość (HiT) - nowy przedmiot w szkole

Historia i Teraźniejszość (HiT) - Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek chce, aby do szkół wszedł nowy przedmiot. Od kiedy ma być nauczany?

Kiedy zdalne nauczanie 2021?

Nauczanie zdalne 2021 - od kiedy? Czy w obliczu czwartej fali pandemii koronawirusa rząd zamierza ponownie zamknąć szkoły?

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły niepublicznej w obowiązku gminy

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi transport i opiekę w czasie przewozu do placówki oświatowej. Świadczona przez gminę usługa jest nieodpłatna i nie ma tu znaczenia publiczny charakter placówki. Zatem bezpłatny dowóz musi być zapewniony także do szkoły niepublicznej. Wybór placówki należy wyłącznie do opiekunów dziecka. Ani niepubliczny charakter placówki, ani, w przypadku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, również odległość od miejsca zamieszkania, nie mają znaczenia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Akcja "Szkoła do hymnu" 2021 r.

"Szkoła do hymnu" 2021 r. to akcja zachęcająca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

Nabór do Rady dzieci i młodzieży przedłużony do 12 listopada 2021

Rada dzieci i młodzieży 2022 funkcjonować nadal będzie przy Ministrze Edukacji i Nauki. Nabór do Rady przedłużony został do 12 listopada 2021 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2022

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – trwa nabór wniosków na rok 2022.

Pieniądze dla szkół na sprzęt, wycieczki oraz książki

Pieniądze dla szkół. Jeszcze w tym roku szkoły otrzymają 125 mln złotych na zakup sprzętu multimedialnego, nowości wydawniczych do bibliotek oraz dofinansowanie do wyjazdów i wycieczek.

Renta rodzinna z ZUS - ostatnie dni na dostarczenie zaświadczenia

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, do końca października mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni.

"Bezpieczny powrót do szkół” – podsumowanie

Akcja "Bezpieczny powrót do szkół" objęła ponad 30 000 placówek. Okazała się sukcesem. Jakie są wytyczne w sprawie bezpieczeństwa w szkole?

Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej?

Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej? Przedstawiamy wystąpienie Biura RPO do dyrektorki szkoły.

Działalność stołówek szkolnych a VAT

Opodatkowanie VAT opłat za posiłki wydawane przez stołówki szkolne długo budziło wątpliwości. W ich ocenie różniły się jednostki samorządu terytorialnego, organy podatkowe, sądy administracyjne, a także regionalne izby obrachunkowe. Zasady ich rozliczania zależały od przyjęcia jednej z rozbieżnych interpretacji i były różne w różnych regionach kraju. By zapobiec istniejącym rozbieżnościom, w czerwcu 2020 r. Minister Finansów zdecydował się na wydanie interpretacji ogólnej, w której zaprezentował korzystną dla samorządów i zgodną ze stanowiskiem sądów administracyjnych interpretację. Jak się jednak okazało, nie rozwiało to wszystkich wątpliwości jednostek.

Rok szkolny 2021/2022 - czy będzie powrót do nauki zdalnej?

Nauka zdalna - szkoła 2021/2022. Zbliża się 4 fala pandemii koronawirusa. Kiedy nauka zdalna?

Prawo do zaskarżenia uchwały o opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy mieszkaniec nieruchomości gminnej może skarżyć uchwałę o opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie terytorialnym?

140 mln zł dla samorządów w związku z powrotem dzieci do szkół

17 września 2021 r. Ministerstwo Finansów przekaże na rachunki JST ponad 140 mln zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

Polski Ład a finanse gmin - co się zmieni?

Polski Ład a finanse gmin. 8 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z Programem Polski Ład, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Ministerstwo Finansów uważa, że zmiany, które wprowadzi Polski Ład przełożą się na sytuację finansową samorządów. Dlatego zostaną wprowadzone rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse JST.

Bezpieczna droga do szkoły: policja kontroluje autobusy

Bezpieczna droga do szkoły, czyli wystartowała akcja Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzają stan technicznych autobusów szkolnych.

REKLAMA