REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inteligentne Systemy Transportowe - cele i źródła finansowania

ITS, czyli Inteligentne Systemy Transportowe to systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie w celu ochrony życia uczestników ruchu, zwiększenia efektywności systemu transportowego oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego.

Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Nowe zasady liczenia dziennego czasu prowadzenia pojazdów

Komisja Europejska 7 czerwca 2011 r. ujednoliciła zasady rozliczania okresów jazdy dziennej kierowców. Każdy odpoczynek krótszy niż 9 godzin (czyli nieprawidłowy), lecz trwający co najmniej 7 godzin, będzie „zamykał” zmianę roboczą, czyli będzie kończył dzienny okres prowadzenia pojazdu.

30km/h w terenie zabudowanym?

Parlament Europejski przyjął uchwałę, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą między innymi, ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym.

REKLAMA

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Wymagania wobec kandydata pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej

Pracodawca może m.in. uzależnić zatrudnienie kandydata od uznania posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie członkowskim UE przez odpowiedni organ w Polsce.

Czy usługa transportu osób niepełnosprawnych samochodem przystosowanym do ich przewozu podlega zwolnieniu od podatku VAT

Firma w ramach prowadzonej działalności świadczy odpłatnie na rzecz osób niepełnosprawnych usługi transportu przy pomocy specjalnie ku temu przystosowanych samochodów. Czy świadczone przez nią usługi można potraktować jako usługi transportu sanitarnego korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

REKLAMA

Ponad 30 poprawek do ustawy o transporcie drogowym

Senatorowie wprowadzili w środę ponad trzydzieści poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Poprawki mają głównie charakter doprecyzowujący.

Kto płaci za utylizację uszkodzonej przesyłki? Zaskakujące orzeczenie sądu

Teoretycznie koszt utylizacji uszkodzonej w transporcie przesyłki nie obciąża przewoźnika. Ostatnio jednak pojawiło się orzeczenie sądowe które kwestię odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźnika wywraca do góry nogami.

Ubezpieczeniowa grupa kapitałowa

Jest to grupa podmiotów podlegająca dodatkowemu nadzorowi.

Rachunek bankowy wspólny

Rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych albo kilku jednostek samorządu terytorialnego.

Programy współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Z EFRR współfinansuje projekty realizowane w ramach tzw. programów operacyjnych. Do programów tych należą: Zintegrowany Program Rozwoju Regionalnego, Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Sektorowy Program Operacyjny Transport, Program Operacyjny Pomoc Techniczna.

Podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: 1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton; 3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; 4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; 5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 7) autobusy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest przyczynianie się do niwelowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie przede wszystkim poprzez udział w rozwoju i dostosowaniu strukturalnym regionów opóźnionych w rozwoju oraz w przekształcaniu upadających regionów przemysłowych.

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z tzw. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w UE. Z Funduszu pochodzą środki przeznaczone m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy.

DSV Solutions: Piotr W. Krawiecki nowym prezesem spółki

Piotr W. Krawiecki został prezesem i dyrektorem zarządzającym DSV Solutions w Polsce. W skład zarządu wchodzą także Thomas Sivert Jansson oraz Tomasz Garbarski.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

FM Logistic przedłużył umowę z E. Wedel

Przez kolejne trzy lata FM Logistic będzie obsługiwał spółkę E.Wedel. Kontrakt obejmuje magazynowanie, transport i co- packing.

Sierpień gorszy dla branży logistycznej

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 – podaje Główny Urząd Statystyczny w badaniu koniunktury w gospodarce w sierpniu 2011.

Sejm zaakceptował poprawioną ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych

Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

Oddolne inicjatywy edukacyjne w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W większości województw ogłoszono lub planuje się ogłosić konkursy na składanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działania 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich" - finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Pawlak: dobry moment na czasowe obniżenie akcyzy na benzynę

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że obecnie jest dobry moment na czasowe - na trzy miesiące - obniżenie akcyzy na benzynę.

ViaTOLL Kalkulator - aplikacja dla kierowców

Polscy programiści przygotowali dla telefonów iPhone aplikację ułatwiającą korzystanie z systemu viaTOLL. Dzięki niej można obliczyć koszty przejazdu płatnymi drogami przed wjechaniem na taki odcinek.

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Senat wprowadził zmiany do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych

Poprawki wprowadzone przez Senat dotyczą głównie szczegółów organizacyjnych trybu przeprowadzania egzaminu dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne czy wynagrodzeń dla członków komisji egzaminacyjnej.

Samochodem do Luksemburga

Luksemburg to niewielki kraj leżący w centrum zachodniej Europy. Co roku odwiedza go ponad 5 milionów turystów, znaczna część z nich - autem. Dla wszystkich osób planujących podróż samochodem do Luksemburga, przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady panujące na drogach tego kraju.

Samochodem do Szwecji

Do Szwecji najłatwiej dostać się promem z Gdyni lub Świnoujścia. Zmotoryzowani podróżnicy mogą również wybrać trasę lądową przez Niemcy i Danię. Jednak niezależnie od wyboru trasy, podróż samochodem do Szwecji powinniśmy zacząć od zapoznania się z przepisami i zasadami obowiązującymi na drogach tego skandynawskiego państwa. A te nie należą do łagodnych i są surowo respektowane.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dot. czasu pracy kierowców

Kierowca będzie uzupełniał listę danych, zapisywanych automatycznie na tachografach, o czas jazdy. To wynik nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym, którą Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek.

Zlot Smarta we Włoszech

W tym roku, po 10 latach spotkań organizowanych w Austrii, miłośnicy smarta z całej Europy przyjadą do nadmorskiego kurortu Riccione nad brzegiem Adriatyku. Zlot smart times odbędzie się we Włoszech po raz pierwszy.

Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Ponad 338 tys. pasażerów - o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem - odprawiono w lipcu w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Tym samym został pobity rekord polskich portów regionalnych w liczbie pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca.

Fotoradary - Inspekcja Transportu Drogowego ma problemy

Główny Inspektor Transportu Drogowego rozważa, czy nie zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o zaostrzenie kar dla złodziei i wandali niszczących fotoradary. Obsługująca system fotoradarów inspekcja drogowa boryka się z kradzieżami i dewastacją sprzętu.

Norma Euro 6 i Euro VI? Jakie są nowe ograniczenia w emisji spalin?

Rok 2011 przyniósł wprowadzenie normy emisji spalin Euro 5, co spowodowało wycofanie z europejskiego rynku kilku cenionych samochodów i silników. Za to dodaje się co raz bardziej kosztowne systemy redukcji szkodliwych związków. A jakie redukcje wprowadzą nowe normy Euro 6 i Euro VI?

Nadchodzi ciężkie półrocze dla motoryzacji

Nadchodzące półrocze może być bardzo trudne dla naszego rynku motoryzacyjnego. Już czerwcowe wyniki są dalekie od ideału i niestety wszystko wskazuje na to, że europejski rynek nowych aut czekają dalsze spadki.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca. Teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie przez Radę UE.

Samochodem na Łotwę

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Paliwa na stacjach mogą zdrożeć

Benzyna w przyszłym tygodniu może zdrożeć na stacjach o 5-10 gr na litrze, a diesel o 4-8 gr - przewidują analitycy. Zdaniem ekspertów to efekt drogiej ropy i wahań kursów walutowych.

Jak zorganizować transport lotniczy materiałów niebezpiecznych

Wśród materiałów niebezpiecznych są takie, które zostały zakwalifikowane jako zbyt niebezpieczne do przewozu lotniczego. Inne mogą być dopuszczone jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich państw zaangażowanych w przewóz, kolejne można przewozić tylko w samolotach cargo

Samochodem na Słowację

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

Jak otrzymać viaBox i zarejestrować się w systemie viaToll?

Od pierwszego lipca wszyscy właściciele samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony muszą regulować opłaty za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych w sposób elektroniczny. Każdy taki pojazd musi być wyposażony w urządzenie viaBox. Jakie zatem obowiązują procedury przy rejestracji viaToll? Jak zdobyć ViaBoxa?

Stępień: system e-myta dochodzi do pełnej sprawności

System e-myta dochodzi do pełnej sprawności - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. Dodał, że system potrzebuje czasu na pełen rozruch, a podobne problemy jak Polska miały z e-mytem też inne kraje.

Nadchodzą trudne czasy dla przewoźników drogowych

W tym roku rynek transportowy czekają wielkie zmiany. W dużej mierze dotkną głównie niewielkie firmy przewozowe, w szczególności te, które świadczą usługi przewozu międzynarodowego.

REKLAMA