| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Emerytura rolnicza

Jest rozumiana jako świadczenie pieniężne,  przysługujące osobie, która łącznie spełniła dwa warunki: osiągnęła wiek emerytalny, mężczyzna 65 lat i kobieta 60 lat, oraz posiada wymagane okresy ubezpieczenia, co najmniej 120 – 25 lat.

W sytuacji, gdy rolnik nie ma wystarczającej liczby okresów ubezpieczenia w Polsce, przepisy prawa Unii Europejskiej pozwalają KRUS-owi na zaliczenie okresów ubezpieczenia odbytych w innym państwie. Są one traktowane tak samo, jak okresy ubezpieczenia w Polsce. Zostaną uznane, gdy instytucja państwa członkowskiego potwierdzi, że dana osoba była w tym kraju ubezpieczona.

Zobacz też: Emerytura z KRUS

Czy przepisy unijne wpływają na wysokość świadczenia?

Wysokość świadczenia ustala każde państwo w swoich przepisach wewnętrznych. Przepisy unijne w niektórych maja wpływ na wysokość rent i emerytów. Gdy świadczenia zostały przyznane bez konieczności sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w innym państwie, ich wysokość ustalana jest na podstawie przepisów danego kraju i porównywana z przepisami UE. Wypłacane jest świadczenie w wysokości korzystniejszej dla osoby zainteresowanej. Jeśli świadczenia przysługują po uwzględnieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia, są przyznawane stosownie do upływu czasu (zasada pro rata temporis). Emerytura ustalana jest więc w wysokościach częściowych, np. części polskiej, części duńskiej. Każde państwo wypłaca część emerytury za okresy ubezpieczenia w nim odbyte.

Czy możliwe jest wypłacanie emerytury poza granicami Polski?

Od momentu przystąpienia polski do Unii Europejskiej możliwe jest pobieranie emerytury w dowolnym kraju członkowskim. Odbywa się to na wniosek osoby zainteresowanej. Świadczenia nie mogą być z tego powodu zmniejszane, zawieszane ani zmieniane. Przepisy unijne odgrywają tutaj rolę nadrzędną wobec krajowych regulacji ustawowych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 i nr 574/72 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin.

Zobacz serwis: Emerytura

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobieranie emerytury możliwe jest w dowolnym kraju członkowskim.
Pobieranie emerytury możliwe jest w dowolnym kraju członkowskim.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »