reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Emerytura rolnicza

Jest rozumiana jako świadczenie pieniężne,  przysługujące osobie, która łącznie spełniła dwa warunki: osiągnęła wiek emerytalny, mężczyzna 65 lat i kobieta 60 lat, oraz posiada wymagane okresy ubezpieczenia, co najmniej 120 – 25 lat.

W sytuacji, gdy rolnik nie ma wystarczającej liczby okresów ubezpieczenia w Polsce, przepisy prawa Unii Europejskiej pozwalają KRUS-owi na zaliczenie okresów ubezpieczenia odbytych w innym państwie. Są one traktowane tak samo, jak okresy ubezpieczenia w Polsce. Zostaną uznane, gdy instytucja państwa członkowskiego potwierdzi, że dana osoba była w tym kraju ubezpieczona.

Zobacz też: Emerytura z KRUS

Czy przepisy unijne wpływają na wysokość świadczenia?

Wysokość świadczenia ustala każde państwo w swoich przepisach wewnętrznych. Przepisy unijne w niektórych maja wpływ na wysokość rent i emerytów. Gdy świadczenia zostały przyznane bez konieczności sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w innym państwie, ich wysokość ustalana jest na podstawie przepisów danego kraju i porównywana z przepisami UE. Wypłacane jest świadczenie w wysokości korzystniejszej dla osoby zainteresowanej. Jeśli świadczenia przysługują po uwzględnieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia, są przyznawane stosownie do upływu czasu (zasada pro rata temporis). Emerytura ustalana jest więc w wysokościach częściowych, np. części polskiej, części duńskiej. Każde państwo wypłaca część emerytury za okresy ubezpieczenia w nim odbyte.

Czy możliwe jest wypłacanie emerytury poza granicami Polski?

Od momentu przystąpienia polski do Unii Europejskiej możliwe jest pobieranie emerytury w dowolnym kraju członkowskim. Odbywa się to na wniosek osoby zainteresowanej. Świadczenia nie mogą być z tego powodu zmniejszane, zawieszane ani zmieniane. Przepisy unijne odgrywają tutaj rolę nadrzędną wobec krajowych regulacji ustawowych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 i nr 574/72 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin.

Zobacz serwis: Emerytura

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobieranie emerytury możliwe jest w dowolnym kraju członkowskim.
Pobieranie emerytury możliwe jest w dowolnym kraju członkowskim.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama