REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mały ZUS 2019 - jakie warunki należy spełnić

Jeśli kontynuujesz działalność, którą prowadziłeś w 2018 roku, i chcesz skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne, musisz złożyć w ZUS dokumenty do 8 stycznia 2019 roku - przypomina ZUS. Jakie warunki należy spełnić, by opłacać niższe składki tzw. mały ZUS?

Składki ZUS 2019 - działalność gospodarcza

Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot na ubezpieczenia społeczne na rok 2019.

Mały ZUS dla firm - zgłoszenie do 8 stycznia 2019 r.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z "małego ZUS-u", powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych do 8 stycznia 2019 roku z nowym kodem. Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie osiągają wysokich przychodów będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w zależności od przychodu firmy.

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

REKLAMA

Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek

Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.

Mały ZUS od 1 stycznia 2019 r. - wniosek w terminie 7 dni

Od 1 stycznia 2019 r. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS muszą złożyć wniosek w terminie 7 dni.

Składki KRUS w I kwartale 2019 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2019 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu.

Obowiązki pracodawcy w związku z elektronizacją akt pracowniczych 2019

Od stycznia 2019 r. pracodawca będzie przekazywał do ZUS więcej informacji związanych z zatrudnieniem pracownika, Dane te będą potrzebne do ustalenia prawa do niektórych świadczeń.

REKLAMA

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Jak skorzystać z małego ZUS po 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie osiągają wysokich przychodów będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w zależności od przychodu firmy. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać w danym roku z małego ZUS?

TK: ustawa o zniesieniu limitu składek niekonstytucyjna

Nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o nieprawidłowości przebiegu procesu legislacyjnego. Wniosek prezydenta do TK został skierowany w trybie kontroli prewencyjnej, a więc przed podpisaniem ustawy.

ZUS może pomóc podczas egzekucji należności

ZUS oferuje nie tylko ulgi w spłacie należności, takie jak odroczenie terminu płatności składek, czy rozłożenie ich na raty. Warto wiedzieć, że dłużnicy wobec których już prowadzi egzekucję, mogą również w jej trakcie skorzystać z pomocy. To może ułatwić działalność, a nawet uratować firmę przed zamknięciem.

Mały ZUS od 1 stycznia 2019 r. - poradnik

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorca będzie mógł opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Jakie obowiązki będzie miał przedsiębiorca związane z korzystaniem z "małego ZUS"? Jak długo można korzystać z "małego ZUS"? Odpowiedzi na te pytania w niniejszym poradniku.

Aktualizacja certyfikatu ZUS PE-2-ZUS-EWD

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował komunikat dla użytkowników programu Płatnik i innych programów służących do przesyłania dokumentów do ZUS. Należy koniecznie zaktualizować certyfikat ZUS PE-2-ZUS-EWD, gdyż dotychczasowy wygasł z dniem 11 października 2018 r.

Składki ZUS 2019

O ile w 2019 r. wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców? Znana jest już wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 r., od której naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne.

Ulga na start - wyjaśnienia MRPiPS i ZUS

Od 30 kwietnia br. obowiązuje ulga na start, która zwalnia z przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Czy zleceniodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wyjaśnia resort pracy.

Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności.

Na jakich warunkach zleceniobiorcy podlegają dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia i które nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, mogą do nich przystąpić na zasadzie dobrowolności. O tym, od którego dnia osoba taka będzie podlegać tym ubezpieczeniom, decyduje data przekazania odpowiedniego zgłoszenia do ZUS.

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Prokurent może otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków na podstawie uchwały zarządu bądź może wykonywać pracę w ramach zawartej ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wynagrodzenia prokurenta należy opłacać w takich sytuacjach składki ZUS?

Zmiana przepisów dot. składek na ubezpieczenie społeczne

Zmiana przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne została przyjęta w czwartek (16 kwietnia 2015 r.) przez Senat. Nowa regulacja przewiduje dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Zakres spraw i właściwość sądu w sprawach ubezpieczeń społecznych

Postępowania w sprawach ubezpieczeń społecznych rządzą się własnymi prawami. Kodeks postępowania cywilnego w oddzielnych przepisach reguluje ten rodzaj procesu.

REKLAMA