REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w ZUS 2021-2023 [TABELA]

Zmiany w ZUS - jak ubezpieczenia społeczne zmienią się w latach 2021-2023? Tabela ZUS przedstawia w sposób szczegółowy wszystkie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Które z nich weszły już w życie, a które zaczną obowiązywać z początkiem stycznia, kwietnia 2022 r. i stycznia 2023 r.?

Własna firma i umowa o pracę - ZUS i podatek

Własna firma i umowa o pracę - czy trzeba podwójnie płacić składki ZUS? Co z podatkiem dochodowym? Czy trzeba poinformować pracodawcę o założeniu firmy?

Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

REKLAMA

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Praca na morzu - zmiany od września 2021 r.

Praca na morzu - jakie zmiany od września 2021 r. przewiduje nowelizacja ustawy?

Ubezpieczenia społeczne - zmiany od września 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne - jakie zmiany wchodzą w życie od września 2021 r.? Oto lista najnowszych zmian w ubezpieczeniach.

Rozszerzenie definicji pracownika - opinia

Definicja pracownika ma być rozszerzona o osoby zatrudnione na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Jaka jest opinia Konfederacji Lewiatan?

REKLAMA

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość wynagrodzenia netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne od 2022 r.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Praca zdalna po pandemii - konieczna weryfikacja umów

Praca zdalna po pandemii zostanie. Będzie bardzo często stosowana. Wiąże się z tym konieczność weryfikacji warunków umów o pracę.

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

ZPP: Nowe przepisy dot. umów otworzą drogę do nadużyć

Próby likwidacji innych form zatrudnienia niż umowa o pracę są ugruntowane w mylnym przekonaniu o wysokości klina podatkowego wśród różnych grup społecznych. Kto poniesie koszty takich zmian?

In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

Dwie umowy o pracę - składki ZUS

Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

Stypendia sportowe z wynagrodzeniem - obowiązki ZUS

ZUS. Umowa o pracę i stypendia sportowe, a obowiązki wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – w świetle orzeczenia NSA.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

Aneks do umowy o pracę - co można zmienić?

Aneks do umowy o pracę - co można zmienić? Czy przedmiotem aneksu może być zmiana wynagrodzenia lub etatu pracownika? Czego nie można zmienić za pomocą aneksu?

Ubezpieczenie wypadkowe - zmiany wysokości stawek od 1 kwietnia 2021 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, od 1 kwietnia 2021 roku zmianie ulegną kategorie ryzyka oraz stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zmiany dotyczą wielu grup działalności.

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Ubezpieczenia społeczne 2021- ważne zmiany od 1 kwietnia?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma wejść w życie 1 kwietnia 2021 r. Celem zmian jest m.in. ujednolicenie zasad wypłaty świadczeń.

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS - terminy, zasady, wybór

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru ZUS. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. 2 marca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie 2021 roku.

ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

e-wizyty w ZUS. 16 lutego 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił e-wizyty dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Specjaliści ZUS mogą już obsługiwać klientów on-line w języku migowym PJM.

Czy dwie umowy o pracę oznaczają podwójne koszty uzyskania przychodów

Nauczyciel zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze czasu pracy został zatrudniony na podstawie odrębnej umowy o pracę jako logopeda (1/2 etatu). Jak prawidłowo rozliczać w 2021 r. koszty uzyskania przychodów z tytułu zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy obowiązuje w tym zakresie jeden limit? Jeśli mamy obowiązek uwzględniania kosztów w ramach każdej umowy, to czy nauczyciel może złożyć wniosek o ich nienaliczanie przy obliczaniu podstawy opodatkowania z tytułu zatrudnienia w ramach 1/2 etatu?

Zgłoszenia do Małego ZUS-u Plus do 1 lutego 2021 r.

Mały ZUS Plus. Tylko do 1 lutego 2021 r. mogą zgłaszać się przedsiębiorcy chcący skorzystać z rozwiązania Małego ZUS-u Plus. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 000 zł, polegające na możliwości płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne za 2021 rok. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Mały ZUS plus 2021 - zgłoszenia do 1 lutego

Mały ZUS plus 2021. Do Małego ZUS-u plus można się zgłaszać od początku 2021 roku. Już prawie 300 tys. osób zgłosiło się do Małego ZUS-u plus, który uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Czym jest Mały ZUS plus i kto może z niego skorzystać? Jakie dokumenty rozliczeniowe musi składać przedsiębiorca korzystający z tej ulgi? Kto nie może skorzystać z Małego ZUS-u plus?

Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku - PIT 2021/2022

Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne - PIT 2021/2022. W niektórych rocznych zeznaniach podatkowych PIT (także w rozliczeniu dochodów uzyskanych w 2021 roku) podatnicy, którzy w trakcie roku podatkowego płacili samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób z nimi współpracujących – mają prawo odliczyć te składki od podatku dochodowego za ten rok. Prawo do tego odliczenia przysługuje podatnikom również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Które składki zdrowotne podlegają odliczeniu? Jaka kwota składek podlega odliczeniu (limity)? Którzy podatnicy mogą dokonać odliczenia? Jak dokonać odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS za styczeń 2021 r.

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 7.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. np. o miesiąc lub dwa - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

PIT za 2020 rok - odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne

Podatnik PIT, który w trakcie roku podatkowego opłacał składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie społeczne osób z nim współpracujących – ma prawo odliczyć te składki od podstawy opodatkowania (dochodu/przychodu). Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie społeczne ze środków podatnika w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Jakie składki na ubezpieczenia społeczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT? Jaką kwotę i w jaki sposób można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne?

Zwolnienie z płacenia składek ZUS i dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe w 2021 roku

Zwolnienie z płacenia składek ZUS, dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe – od 30 grudnia 2020 r. przedsiębiorcy z kolejnych branż mogą składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o wsparcie w ramach dwóch kolejnych instrumentów Tarczy Antykryzysowej. – Zależy nam, by wsparcie było jak najszersze, by trafiało tam, gdzie najbardziej go potrzeba – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Składki ZUS po Brexicie - co trzeba wiedzieć?

Jak ustalać składki ZUS po Brexicie? Do 31 grudnia 2020 r. (tj. do końca okresu przejściowego) obowiązywały zawarte pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE dotychczasowe zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 oraz przepisy wykonawcze do niego. Zgodnie z przepisami Umowy o wystąpieniu, powyższe regulacje będą nadal miały zastosowanie po 1 stycznia 2021 r. do sytuacji, które nie ulegną zmianie lub przerwaniu po zakończeniu okresu przejściowego. Nowe sytuacje, np. oddelegowania pracowników, które rozpoczną się dopiero po 1 stycznia 2021 r. nie będą podlegały zasadom koordynacji, co będzie generować ryzyka w zakresie ochrony ubezpieczeniowej lub zwiększonych kosztów płacowych. Będzie to miało miejsce, o ile nie dojdzie do innych uzgodnień między Wielką Brytanią a UE w tym zakresie, ani do zawarcia umowy bilateralnej między Polską a Wielką Brytanią.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Ulga na start – co warto wiedzieć?

Ulga na start to rozwiązane dla początkujących przedsiębiorców, dające możliwość zmniejszenia kosztów biznesu w pierwszych miesiącach działalności. Co to ulga na start? Kto może skorzystać i na czym polega? Jak zgłosić ulgę na start? Jak wypełnić ZUS ZZA i DRA? Co po zakończeniu ulgi na start?

2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z FGŚP - dla kogo, kiedy?

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział nowy instrument pomocy dla branż dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem – wypłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Koszty autorskie - umowa o pracę i cywilnoprawna

Koszty autorskie czyli autorskie koszty uzyskania przychodów można zastosować w ściśle określonych przypadkach. Uwzględnia się je przy umowach o pracę oraz umowach cywilnoprawnych. Kiedy można stosować koszty autorskie? Czym jest przedmiot prawa autorskiego? Jak rozliczać je w przypadku pracownika, a jak przy umowie zlecenie czy o dzieło? Artykuł zawiera przykład listy płac.

FPP i CALPE: Prawo pracy jest daleko za technologią

Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej wskazują, że konieczne jest skorygowanie przepisów w celu zapewnienia możliwości zdalnego zawierania umów o pracę. Obecnie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii.

Czy umowa o pracę może być podpisana zdalnie?

W związku z popularnością pracy zdalnej rodzi się pytanie - czy umowa o pracę może być podpisana zdalnie? Wydaje się, że prawo pracy wymaga zmian w zakresie elektronicznego zawierania umów o pracę. W nowej rzeczywistości każdy pracownik powinien mieć możliwość ważnego zawarcia umowy online.

Praca dla opiekunki do dziecka - jaka umowa?

Praca dla opiekunki do dziecka może opierać się na różnego rodzaju umowach. Jaka umowa będzie odpowiednia do zatrudnienia niani, opiekunki czy guwernantki?

Kiedy umowa o pracę może zostać uznana przez ZUS za pozorną?

Pozorność zatrudnienia a objęcie pracowniczym ubezpieczeniem społecznym. Na co zwraca uwagę ZUS ustalając pozorność zatrudnienia pracownika? Co może zrobić pracownik, którego umowa o pracę zostanie uznana za pozorną?

Składki ZUS od umowy zlecenia 2020/2021. Czy wszystkie umowy będą oskładkowane?

KPMG informuje, że temat pełnego oskładkowania umów zlecenia powraca we wrześniu 2020 r. jako przedmiot prac legislacyjnych. Wprowadzenie zmian w zakresie oskładkowania umów zlecenia planowane było już dużo wcześniej, jednak prace nad tym projektem zostały odłożone w czasie. Eksperci KPMG w Polsce zwracają uwagę na fakt, że nowe regulacje z jednej strony wiążą się ze zwiększeniem wpływów dla sektora publicznego, ale z drugiej strony mocno uderzą w finanse zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców, którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki związane z recesją związaną z pandemią koronawirusa. Niewykluczone, że w większości przypadków podatnicy nie będą przygotowani na takie dodatkowe obciążenia.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop

Nie zawsze po odbyciu stażu z urzędu pracy można otrzymać zatrudnienie. Czasami jednak urząd pracy wymaga od pracodawcy późniejszego zatrudnienia stażysty. Ile wynosi stypendium stażowe? Czy stażysta może liczyć na urlop?

Zatrudnienie cudzoziemca - jakich formalności należy dopełnić?

Zatrudnienie cudzoziemca rządzi się innymi prawami niż zatrudnienie obywatela Polski. Szczególnie jeśli są to osoby spoza UE i EOG. Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowca?

REKLAMA