REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KE rozszerza listę niebezpiecznych substancji dla pracowników

Komisja Europejska zwiększa ochronę pracowników przed rakotwórczymi czynnikami w zakładzie pracy. Rozszerzyła listę niebezpiecznych substancji na które mogą być narażeni o 25 pozycji, wprowadziła także surowsze wartości dopuszczalne dla tych i kilku innych substancji.

System zarejestrowanych eksporterów REX

Na początku tego roku uruchomiony został system zarejestrowanych eksporterów REX. Po rejestracji w tym systemie eksporter może wystawić oświadczenie o pochodzeniu umożliwiające skorzystanie z preferencji celnych dla towarów importowanych do Unii Europejskiej. Natomiast eksporterzy, którzy nie zarejestrują się w systemie mogą potwierdzać preferencyjne poprzez oświadczenia do przesyłek o wartości do 6000 euro.

Rozliczanie kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków

Zasady rozliczania kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków w podatkach dochodowych (CIT, PIT) i w zakresie ubezpieczeń społecznych wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy.

Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej

Wysokość oraz warunki ustalania należnych świadczeń na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowe regulują przepisy. Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości.

REKLAMA

Rejestracja unijnych eksporterów w systemie REX

Od 1 stycznia 2017 r. dla celów stosowania ogólnego systemu preferencji taryfowych (GSP) obowiązuje nowy system dokumentowania pochodzenia towarów za pomocą oświadczeń o pochodzeniu towaru sporządzanych przez zarejestrowanych do tego celu eksporterów i ponownych nadawców. Zasady ustalania pochodzenia towarów nie ulegają zmianie, zmieni się jedynie metoda dokumentowania pochodzenia.

Dyrektywa PIF - więzienie za poważne oszustwa na szkodę budżetu UE

12 stycznia 2017 roku komisje europarlamentu ds. kontroli budżetowej i ds. swobód obywatelskich poparły projekt Dyrektywy o ochronie interesów finansowych UE, uzgodniony wcześniej z rządami państw UE. Projekt przewiduje m.in. kary więzienia (co najmniej 4 lata) za poważne oszustwa na szkodę budżetu UE, także np. w zakresie VAT.

Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków

W kwestii funduszy unijnych rok 2017 może okazać się przełomowy, z uwagi na planowane przez rząd ułatwienia oraz powołanie instytucji rzeczników funduszy europejskich. Prezentujemy harmonogramy naboru wniosków na 2017 rok, w regionalnych i krajowych programach operacyjnych.

Wzór informacji podsumowującej VAT-UE

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowy wzór informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UE) oraz korekty informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UEK). Obecnie informacje podsumowujące można składać jedynie elektronicznie i za okresy miesięczne.

REKLAMA

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2017 r.?

Z prognoz Komisji Europejskiej na rok 2017 wynika, że dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń w całej Unii Europejskiej zmniejszy się w porównaniu do roku ubiegłego. Ekonomiści zakładają wzrost wynagrodzeń na poziomie 2%.

Modernizacja systemu VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

Proponowane obecnie zmiany dotyczące modernizacji systemu VAT w transgranicznym handlu elektronicznym to, zdaniem przedsiębiorców, krok w pozornie tylko dobrym kierunku. I choć przyświeca im słuszny cel, to spowodują one wzrost obciążeń i kosztów administracyjnych dla przedsiębiorców, a nie doprowadzą do poprawy skuteczności walki z wyłudzeniami VAT.

Upoważnienie do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych - wzór

Pracodawca może upoważnić pracownika do korzystania z samochodu służbowego będącego własnością zakładu. Przedstawiamy wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych.

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych - wzór

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych jest dokumentem na podstawie, które pracodawca zwraca pracownikowi koszty związane z używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Poniżej wzór takiego oświadczenia.

Umowa o korzystanie z prywatnego samochodu pracownika - wzór

Jakie są najważniejsze zasady korzystania z prywatnego samochodu pracownika? Przedstawiamy wzór umowy o korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.

Nowe zasady rozliczania VAT dla handlu internetowego od 2018 r.

A więc doczekaliśmy się unijnej inicjatywy nierzucającej przedsiębiorcom kłód pod nogi, a wręcz przeciwnie: wychodzącej im naprzeciw. Komisja Europejska zaproponowała na rok 2018 pakiet zmian obejmujących zasady rozliczania się z podatku VAT przez przedsiębiorstwa zajmujące się coraz popularniejszym ostatnimi czasy międzynarodowym handlem internetowym oraz świadczeniem innego rodzaju usług w sieci.

Fundusze unijne na inwestycje w badania i rozwój

Do końca tego roku pozostało już niewiele czasu, mimo to wciąż jest to najlepszy czas na składanie wniosków o dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Dotacje można uzyskać między innymi na realizację projektów badawczo-rozwojowych, tworzenie i rozbudowę infrastruktury B+R, a także wdrażanie innowacji do przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Zmiany korzystne dla firm ubiegających się o fundusze unijne

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło projekt zmian upraszczających proces wykorzystania środków z Unii Europejskiej. Urzędnicy wsłuchali się w głosy przedsiębiorców i zaproponowali rozwiązania, które są dla nich korzystne, nawet jeśli zwiększają obciążenia po stronie instytucji publicznych. W kilku kwestiach można było jednak pójść jeszcze dalej - uważa Konfederacja Lewiatan.

Pracownicy w delegacji poza UE – formalności i rozliczenia

Krajowi przedsiębiorcy coraz częściej próbują swoich sił na zagranicznych, lepiej opłacanych rynkach. Duża część z nich lokuje swoich pracowników na terenach Unii Europejskiej, zdarzają się jednak firmy, które na swój obszar działania wybrały kraje spoza wspólnoty. Wobec takiego stanu rzeczy coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem delegowania pracowników do pracy w innym kraju. O szczegółach takiej formy zatrudnienia opowiadają specjaliści Cafe Finance.

Niższa stawka VAT na ubrania dziecięce?

Istnieje cień szansy na to, że stawka VAT na ubranka dziecięce zostanie obniżona. Wszystko zależy od Komisji Europejskiej, która na rok 2017 zaplanowała modernizację polityki wspólnotowej dotyczącej stawek podatku VAT.

VAT od sprzedaży towarów i usług w internecie - KE planuje zmiany

1 grudnia 2016 r. Komisja Europejska przedstawiła szereg pomysłów legislacyjnych, zmierzających do korzystniejszego opodatkowania VAT sprzedaży towarów i usług w internecie. Dzięki nowym przepisom konsumenci i przedsiębiorstwa, szczególnie start-upy i MŚP, będą mogli łatwiej kupować i sprzedawać towary i usługi przez internet. Jedną z najważniejszych propozycji KE jest wprowadzenie jednakowych zasad opodatkowania e-książek, e-gazet i ich drukowanych odpowiedników

Rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu osób prawnych w UE

Wprowadzenie obligatoryjnej wspólnej podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw działających transgranicznie w Unii Europejskiej, oraz prawdopodobnie późniejsze - z uwagi na brak konsensusu wśród państw członkowskich UE - wdrożenie obligatoryjnej konsolidacji podstaw opodatkowania w ramach grup kapitałowych to dobre rozwiązania, jednak zbyt ogólna regulacja może rodzić problemy z implementacją do systemów krajowych - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Protokół z przekazania samochodu służbowego pracownikowi - wzór

Powierzenie samochodu służbowego jest potwierdzane sporządzeniem i podpisaniem protokołu. Przedstawiamy wzór protokołu z przekazania samochodu służbowego pracownikowi.

Regulamin korzystania z samochodów służbowych w firmie - wzór

Pracodawca może określić zasady używania samochodu służbowego w regulaminie, m.in. zasady dotyczące odpowiedzialności materialnej, finansowania eksploatacji samochodu, obowiązków związanych z użytkowaniem pojazdu. Poniżej wzór regulaminu korzystania z samochodów służbowych w firmie.

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Jeżeli pracodawca udostępnienia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy (tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika). Co do zasady pracodawca jest zobowiązany wliczyć taki przychód do pensji i odprowadzić zaliczkę na podatek.

OECD zmierza do ujednolicenia prawa podatkowego

Po nie do końca udanych próbach wprowadzenia takich rozwiązań jak AWI, CFC czy klauzula unikania opodatkowania, OECD za pomocą CRS (Common Reporting Standard) znowu chce wprowadzić system ujednolicenia prawa podatkowego. Wizja uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym zminimalizowania negatywnych zjawisk unikania opodatkowania oraz przeciwdziałania ukrywaniu dochodów została już roztoczona.

Dyrektywa o pracownikach delegowanych

Na skutek kolejnego pomysłu europejskich urzędników nad głowami przedsiębiorców z Polski i innych państw Europy Środkowo–Wschodniej zawisło groźne niebezpieczeństwo! Ma ono postać nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych, która zakłada, że pracownik konkretnej firmy zarejestrowanej na terenie Unii Europejskiej, wysłany do pracy w innym kraju Wspólnoty, będzie miał prawo do takich samych zarobków jak pracownik lokalny, a nie tylko tak jak dotychczas, do obowiązującej w tymże kraju płacy minimalnej.

Przepisy o służbowych podróżach kierowców niekonstytucyjne

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Wskazał m.in. na niedopuszczalny "poziom wątpliwości interpretacyjnych" tych regulacji.

Ryczałty za noclegi kierowców - skutki wyroku TK

W dniu 24 listopada 2016 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie o sygnaturze akt K 11/15 dotyczącej ryczałtów za nocleg kierowców w transporcie międzynarodowym. Wyrok komentuje Jakub Elegańczyk, prawnik w Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska.

Przepisy ws. służbowych podróży kierowców niezgodne z konstytucją

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 24 listopada 2016 r. w wyroku o sygn. akt K 11/15.

Kolejne województwa uruchamiają środki unijne dla przedsiębiorców

Województwa łódzkie i zachodniopomorskie powierzyły Bankowi Gospodarstwa Krajowego wdrażanie programów unijnych służących wspieraniu przedsiębiorców w tych regionach.

Nie tylko uczelnie otrzymają dotacje unijne na przedsięwzięcia naukowe

O unijne dotacje na działalność naukowo-badawczą mogą się starać nie tylko uczelnie czy jednostki naukowe, ale także przedsiębiorstwa z sektora prywatnego. Przy tym swoją działalność naukowo-badawczą mogą prowadzić w bardzo wielu formach prawnych.

Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia

Niemalże każdy wie, że pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia, jeżeli ulegnie on wypadkowi przy pracy. Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że w polskim systemie prawnym świadczenia przysługują pracownikowi również wtedy, gdy uległ on wypadkowi uznawanemu za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.

Czy zapewnienie noclegu przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Pracodawcy, którzy zapewniają noclegi pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych, nadal pojawiają się wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód?

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Wielkiej Brytanii kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey i Jersey.

Wolne za pracę w podróży służbowej 1 i 11 listopada

Pracownik pracujący w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym w podstawowym systemie czasu pracy, który będąc w zagranicznej podróży służbowej w państwie, gdzie 1 i 11 listopada nie są dniami wolnymi od pracy pracował w te dni, powinien otrzymać za pracę w te dni dodatkowe dni wolne. Jeżeli nie otrzyma dni wolnych, będzie mu przysługiwać, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek 100% za każdą godzinę pracy w święto.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Jak złożyć VAT-REF za pośrednictwem systemu e-Deklaracje

Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności opodatkowanej w innym kraju Unii Europejskiej mogą strać się o zwrot VAT zawartego w towarach i usługach, które nabyli w tym kraju, gdy wydatki te mają związek z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą. W celu ubiegania się o zwrot VAT należy wypełnić formularz VAT-REF za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Niższa akcyza dla drobnych producentów alkoholu

Komisja Europejska chce dokonać zmian w przepisach o podatkach akcyzowych. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenia obniżonych stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych.

Polska zaskarży decyzję KE dot. podatku handlowego do TSUE

Decyzja Komisji Europejskiej zobowiązująca Polskę do zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej do czasu rozstrzygnięcia czy podatek ten narusza prawo UE, będzie zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ministerstwo Rozwoju przekazało 26 października 2016 r. informację, że wiceminister finansów Wiesław Janczyk zwrócił się do MSZ o zaskarżenie tej decyzji.

Będą darmowe rachunki płatnicze

Sejmowa komisja finansów zaakceptowała we wtorek (18 października) wraz z poprawkami rządowe projekty ustaw, które przewidują możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego.

Podstawowe zasady rozliczania delegacji

Pracownikowi delegowanemu przysługuje wynagrodzenie za pracę, diety oraz zwrot kosztów z tytułu przejazdów, noclegów. Jakie są podstawowe zasady rozliczania delegacji krajowej? Czy każdy delegowany pracownik otrzyma dietę?

Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach

Wysokość dotacji dla przedsiębiorców uzależniona jest od poziomu rozwoju gospodarczego danego regionu. W związku z tym, im dalej od średniego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej, tym wyższe wsparcie może otrzymać przedsiębiorca. Ale są także inne czynniki, które wpływają na zwiększenie czy zmniejszenie dofinansowania ze środków UE.

Podróż służbowa - rozliczenie VAT

Pracodawcy wysyłający pracowników w podróż służbową często otrzymują od nich faktury, paragony lub bilety dokumentujące poniesione koszty. W wielu przypadkach takie dokumenty dają możliwość odliczenia VAT. Gdy podróż odbywa się za granicą, pracodawca może być zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług lub WNT. Przedstawiamy skutki podróży służbowych dla rozliczeń VAT.

Brexit – wszystkim zależy na wspólnym rynku

Tych, którzy przed referendum chcieli Brexitu straszono, że ewentualne opuszczenie Wspólnoty pogrąży brytyjską gospodarkę i poskutkuje masowym odpływem firm. Dziś już oficjalnie wiadomo, że Wielka Brytania ma wyjść ze struktur UE do końca marca 2019 roku, a najwyżsi brytyjscy urzędnicy na każdym kroku podkreślają, że bezpieczeństwo przedsiębiorców to podstawowy priorytet dla rządu. Czy drugiej gospodarce Europy rzeczywiście grozi izolacja i koniec wspólnego rynku?

Podstawa wymiaru składek dla pracowników delegowanych - zmiany od 1 października 2016 r.

Od 1 października 2016 r. zmienił się przepis dotyczący podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników delegowanych. Najniższa podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych do pracy za granicę w 2016 r. wynosi 4055 zł.

Wdrożenie unijnych przepisów dotyczących wymiany informacji podatkowych

Przygotowany został projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, wdrażający rozwiązania zawarte w Dyrektywie Rady 2014/107/UE. Ministerstwo Finansów poinformowało, że powinien wejść w życie przed końcem bieżącego roku.

Wkrótce ułatwienia w komunikacji elektronicznej

Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą podpisał prezydent.

Reforma ochrony danych osobowych w UE od 25 maja 2018 roku

27 kwietnia 2016 r. Parlament Europejski i Rada (UE) przyjęły rozporządzenie numer 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 5 maja 2016 r. Przepisy rozporządzenia znajdą zastosowanie począwszy od dnia 25 maja 2018 r.

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020, oprócz cieszących się największym powodzeniem środków na prace badawczo-rozwojowe i innowacje, oferuje możliwości pozyskania środków w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia. Fundusze unijne w tym zakresie są szansę na dofinansowanie zarówno dla przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne na zakup wyposażenia i remont budynków, ale także dla korzystających z badań profilaktycznych, diagnostyki czy opieki szpitalnej.

Nie można stosować niższej stawki VAT do e-booków

Przepisy dyrektywy VAT, które przewidują obniżoną stawkę tylko w przypadku książek, gazet i czasopism drukowanych są ważne - powiedziała Juliane Kokott, rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, między publikacjami elektronicznymi (e-bookami), a publikacjami drukowanymi istnieje znaczna różnica pod względem potrzeby ich wspierania, która wynika z bardzo różnych kosztów dystrybucji.

Ułatwienia dla pracowników spoza UE

Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. To główny cel przygotowanego przez MSWiA projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

REKLAMA