REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ustawa śmieciowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci

Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.

Nowela ustawy śmieciowej z podpisem prezydenta

Ustawa śmieciowa. Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach - podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ustanawia m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody.

Zmiany w ustawie śmieciowej - będzie taniej

Zmiany w ustawie śmieciowej. Zgodnie z nowelą opłata śmieciowa przy metodzie "od wody" nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe (tj. ok. 150 zł).

Ile wyniesie maksymalna opłata za śmieci przy metodzie od wody?

Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie od wody - Sejm uchwalił przepisy noweli tzw. ustawy śmieciowej. Ile wyniesie w tym wypadku najwyższa opłata za odpady?

REKLAMA

Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

Nowy system gospodarki odpadami. Samorządy dopłacą do śmieci

Nowy system gospodarki odpadami. Rząd chce, by gminy mogły legalnie dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Lokalne władze twierdzą, że to przekładanie z jednej kieszeni do drugiej, a kluczem do obniżenia stawek jest wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Jak prawidłowo ustalić zwolnienie kompostownikowe?

Ustawodawca nakazując określić wielkość zwolnienia kompostownikowego proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych nie wskazał w jaki sposób tę proporcję wyliczyć, co oznacza, że w tym zakresie pozostawiono pewną swobodę gminom, co w konsekwencji powoduje, że nie można uznać, że istnieje tylko jeden sposób ustalenia wysokości zwolnienia.

Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, rada gminy nie może różnicować stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli opłata została ustalona metodą od gospodarstwa domowego. W szczególności niedopuszczalne jest w opinii Sądu, różnicowanie ze względu na wielkość tego gospodarstwa. 

REKLAMA

Założenia kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Klimatu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu Jacka Ozdoby oraz samorządowców reprezentujących Związek Samorządów Polskich. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia opracowywanej kolejnej nowelizacji prawa odpadowego, w tym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowe uprawnienia strażników gminnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, związane m.in. z gospodarką odpadami komunalnymi.

Sposób wyliczenia zwolnienia kompostownikowego

Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym musi wynikać z kalkulacji sporządzonych przez wójta.

Zawiadomienie o zmianie opłaty śmieciowej jako podstawa egzekucji

W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie większość zmian wprowadzonych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowelizacją z dnia 19 lipca br. Istotna modyfikacja dotyczy m.in. zawiadomień przesyłanych w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Nowa ustawa śmieciowa już obowiązuje

Odpłatność za wszystkie plastikowe torby, zakaz ryczałtowego rozliczania się z firmami odbierającymi śmieci to tylko niektóre zmiany w ustawie śmieciowej. Co jeszcze się zmieni?

Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy śmieciowej?

Dla wszystkich interesariuszy gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie daty wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

25 groszy za każdą torbę foliową w sklepie od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT - powiedział 21 sierpnia 2019 r. minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.

Ustawa śmieciowa a RODO

Ustawodawca dokonując nowelizacji szeregu ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) dokonał także nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych

Czy możliwe jest wprowadzenie zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych? W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wyjaśniła wątpliwości w kwestii stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego 2015 r.

Odpady w rękach samorządów to dobry pomysł

Rok po pełnym wprowadzeniu ustawy śmieciowej resort środowiska jest zadowolony z efektów. Przekazanie gospodarowania odpadami komunalnymi do samorządów nastąpiło w całym kraju 1 lipca 2013 r. Tylko w Warszawie okres przejściowy zakończył się 1 lutego 2014 r.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.

1 lutego 2015 roku zmianie ulega częśc przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podlegała zaokrągleniu.

Nowelizacja ustawy o odpadach w Sejmie

Nowelizacja zakłada uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych.

Niejasne przepisy nowej ustawy śmieciowej

10 października Sejm przyjął zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedsiębiorcy uważają nowe przepisy za niejasne i niespójne, które mogą skłaniać gminy do własnych interpretacji oraz powodować obejście prawa.

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Odbiór śmieci przez spółki gminne

Gminy będą mogły zlecać własnym spółkom odbiór śmieci. Takie zapisy wynikają z tzw. małej noweli śmieciowej.

Ustawa śmieciowa obowiązuje już rok

Mija rok od wprowadzenia tak zwanej ustawy śmieciowej. Polska zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej za osiem lat powinna co najmniej połowę o surowców takich jak papier, szkło, plastik, czy metal uzyskiwać z recyclingu.

Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Wiemy już, które firmy będą odbierać śmieci od Warszawiaków. Warszawa została podzielona na dziewięć obszarów, w skład których będzie wchodzić od 1 do 3 dzielnic Warszawy. Każdy obszar będzie obsługiwany przez jedną z firm: Lekaro, Sita Polska lub MPO. Wymienione firmy będą odbierać śmieci od lutego 2014 roku.

Deklaracje śmieciowe - w Toruniu złożyli prawie wszyscy

W Toruniu prawie wszyscy mieszkańce złożyli deklaracje śmieciowe, segregowanie śmieci i ich odbiór przebiegają bez zakłóceń. Większość mieszkańców Torunia zadeklarowała segregację śmieci. Osoby, które nie złożyły deklaracji w wyznaczonym czasie będą musiały zapłacić najwyższą stawkę.

Jak segregować śmieci? Infografika

Jak segregować śmieci? Gdzie wyrzucić opakowanie po mleku? Jakie śmieci wrzucać do pojemnika w danym kolorze? Nasza Infografika podpowie jak segregować śmieci. Zobacz, które śmieci wrzucić, do jakiego pojemnika.

Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci? Który kolor pojemnika odpowiada danemu rodzajowi odpadów? Od 1 lipca obowiązują nas nowe opłaty za gospodarkę odpadami. Ekologiczni, osoby, które segregują odpady będą płacić najmniej. Czy wiesz jak segregować odpady? Zobacz poradnik, jak segregować śmieci i płacić mniej.

Ustawa śmieciowa – co nam grozi za kłamstwo w deklaracji śmieciowej?

Jakie są skutki kłamstwa w deklaracji śmieciowej? Zgodnie z Ustawą śmieciową, gminy przejęły obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi, do tej pory obowiązek ten spoczywał na właścicielach nieruchomości. Nowe przepisy nakładają na nas obowiązek uiszczenia deklarowanej kwoty za gospodarowanie odpadami. W wielu gminach opłaty za wywóz śmieci określa się wg liczby osób zamieszkałych w lokalu. Co jednak jeśli nie podamy faktycznego stanu mieszkańców? Jakie grożą nam konsekwencje?

Deklaracje „śmieciowe” – sprzeczne z ochroną danych osobowych?

Zgodnie ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy złożyć deklaracje o liczbie osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Jednak ustawodawca nie ustalił wzoru deklaracji, dlatego każda gmina musiała ustalić własny formularz. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wskazuje na nieprawidłowości w deklaracjach.

REKLAMA