REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wzór, COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Środki ochrony indywidualnej pracowników szczególnie narażonych na COVID-19

Znamy termin końca epidemii. Ministra Zdrowia wydał komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2 Sprawdź jakie przepisy przestana obowiązywać a które należy nadal stosować.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Rozwój zawodowy pracowników w trakcie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozwój kompetencji zawodowych pracowników. Sprawdź co spowodowało obniżenie rozwoju. Jakie zmiany zamierzają wprowadzić pracodawcy.

Praca zdalna a korzystanie z prywatnych komputerów

Sprawdź jak wyglądała praca w czasie pandemii. Publikujemy raport NIK o funkcjonowaniu urzędów administracji publicznej w okresie epidemii COVID-19.

REKLAMA

COVID-19: Zmiany dla zatrudnionych na uczelniach

Osoby pracujące na uczelniach czekają zmiany zasad i przepisów bezpieczeństwa. Wynikają one ze niesienia obostrzeń covidowych. Pracowniku sprawdź jakie zasady Cię obowiązują.

Nowe wytyczne dla dyrektorów oświatowych

Dyrektorzy placówek oświatowych powinni wdrożyć nowe zasady epidemiczne związane z COVID-19. Wytyczne zostały opracowane przez Ministra Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wytyczne dotyczą szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Polska służba zdrowia musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - powiedział PAP dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenił, że wielu pracowników służby zdrowia jest dawno za granicą wytrzymałości, ale w obliczu kryzysu humanitarnego łatwiej wykrzesać z siebie resztki sił.

REKLAMA

Chiny walczą z największą falą koronawirusa od dwóch lat

W Chinach nasila się epidemia Covid-19, a władze podejmują starania, aby zapanować nad najsilniejszym uderzeniem koronawirusa od ponad dwóch lat. W niektórych miastach wprowadzono ścisły lockdown i zakaz wychodzenia z domu.

Szpitale COVID-owe na Mazowszu do likwidacji

Od 1 kwietnia nie będzie już szpitali przeznaczonych jedynie dla pacjentów z COVID-19. Wymagający hospitalizacji będą leczeni w "zwykłych" szpitalach z zachowaniem izolacji i zasad bezpieczeństwa – powiedział dziennikarzom w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Obostrzenia COVID-owe dot. m.in. zniesienia obowiązku noszenia maseczek zostają zdjęte zbyt wcześnie? PPOZ ostrzega

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek – z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Urlop bezpłatny 2022

Urlop bezpłatny Kodeks pracy reguluje w art. 174. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek. Jakie są zasady urlopu bezpłatnego? Ile dni można wykorzystać? Jak wpływa na ZUS i urlop wypoczynkowy?

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek od 1 kwietnia?

Rada Ministrów zajmie się we wtorek 22 marca 2022 r. rekomendacją ministra zdrowia dotyczącą zakończenia obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzje kierunkowe właściwie są przyjęte, została kwestia zatwierdzenie terminu - dodał.

Karta wypadku 2022 - wzór

Karta wypadku przy pracy 2022 - nowy wzór obowiązuje od 1 lutego. Reguluje je rozporządzenie z dnia 23 stycznia 2022 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.

Wniosek o urlop na żądanie – wzór 2022

Wniosek o urlop na żądanie – jaki jest wzór w 2022 roku? Ustawodawca przewidział dla pracowników uprawnienie pozwalające skorzystać w przypadku niespodziewanej nieobecności w pracy z dnia wolnego na specjalnych warunkach. Kto może wnioskować o urlop na żądanie? Jak wygląda wzór wniosku?

Dodatki covidowe dla personelu medycznego tylko do 31 marca 2022 r.

Dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku.

COVID-19: brak limitów widzów w instytucjach kultury. Noszenie maseczek wciąż obowiązuje.

COVID-19: brak limitów i ograniczeń w instytucjach kultury. Jednak Zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki obowiązuje osoby przebywające w budynkach użyteczności publicznej, w tym również przeznaczonych na potrzeby kultury, czyli w kinach, teatrach, operach, filharmoniach, galeriach, muzeach, bibliotekach i domach kultury

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Amantadyna a COVID-19. Badania prof. Rejdaka

Wstępne wyniki badań dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19 wskazują na trend w kierunku skuteczności leku u pacjentów włączonych do badania w ciągu pięciu dni od potwierdzenia zakażenia przy braku istotnych działań niepożądanych - skomentował lider projektu badawczego dotyczącego amantadyny prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Oświadczenie dotyczące powierzenia cudzoziemcowi pracy 2022 - wzór

Wzór Oświadczenia dotyczącego powierzenia cudzoziemcowi pracy obowiązuje od 29 stycznia 2022 roku. Znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia dotyczącego powierzenia cudzoziemcowi pracy.

Prof. Barczyk: amantadyna jak placebo w leczeniu COVID-19

W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim COVID-em nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny – powiedział 11 lutego 2022 r. podczas konferencji prasowej prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poinformował też, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

RPP: Leczenie amantadyną COVID-19 narusza prawa pacjentów

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – twierdzi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jego zdaniem leczenie amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawa pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Nabór wniosków do Funduszu Kompensacyjnego rusza 12 lutego

12 lutego 2022 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Kto może uzyskać odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19?

Ile Polacy chorowali w 2021 roku?

ZUS udostępnia informacje mówiące o tym, ile Polacy chorowali w 2021 roku. Ile było zwolnień lekarskich?

Ile trwa izolacja?

Ile trwa izolacja domowa covid w 2022 roku po pozytywnym wyniku testu? Co zmienia się w lutym? Izolacja a kwarantanna - jakie są różnice?

Prof. Kuna: Leczę z zakażenia Omikronem 90-latków

Prof. Kuna. Leczenie z zakażenia Omikronem. Osoby 90-letnie, które były szczepione, przechodzą zakażenie Omikronem w postaci kataru.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 lutego 2022 r.

Od 1 lutego 2022 roku rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy kto i jak może go uzyskać.

Włochy: Osoba z pozytywnym wynikiem testu, ale bezobjawowa nie jest chora

Za zniesieniem ograniczeń dla osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, które nie mają objawów opowiedział się włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Osoba tylko z pozytywnym wynikiem nie jest chora - podkreślił we wtorek 1 lutego 2022 r.

WHO po tygodniu zmienia stanowisko o końcu pandemii

WHO: ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne.

Czarnek: nie ma rozmów o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli

Nie ma rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli bo nie możemy stracić kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli w systemie edukacji od 1 marca 2022 r.

Ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) skrócona do 9 miesięcy od 1 lutego 2022 r.

Od wtorku ważność unijnych ceryfikatów covid (UCC) zostanie skrócona do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Paxlovid: Prezes Pfizer Polska mówi o nowym leku na COVID-19 (wywiad)

Doustna terapia przeciwwirusowa Paxlovidem zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci aż o 89 proc. Lek opracowany przez Pfizera należy podać w pierwszych pięciu dniach choroby, przy pierwszych oznakach infekcji. Lek może być przyjmowany w domu, bez konieczności hospitalizacji.

ZUS DRA i ZUS RCA 2022 - nowe wzory

ZUS DRA i ZUS RCA w 2022 roku - Zakład wprowadza nowe wzory formularzy w związku ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. Do kiedy należy wysłać nowe dokumenty?

Molnupiravir i Paxlovid leki do leczenia Covid-19 w domu

Molnupiravir i Paxlovid - mamy w Polsce dostępne dwa leki hamujące replikację SARS-CoV-2.

Molnupiravir: Lekarze nie chcą rozprowadzać leku wśród zakażonych

Dr Sutkowski: Naszym zdaniem Molnupiravir powinien być dystrybuowany przez apteki. Leczenie trwa 5 dni i wymaga przyjmowania tabletek dwa razy dziennie.

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Omikron powoduje ogromne braki pracowników

Omikron powoduje ogromne braki pracowników - nawet 2 mln pracowników może przebywać na izolacji i kwarantannie w lutym 2022 roku. Jak ochronić firmę przed kryzysem?

Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm

Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.

Weryfikacja covidowa - drugi projekt ustawy

Weryfikacja covidowa - w środę 26 stycznia 2022 r. do Sejmu wpłynął drugi projekt ustawy. Stanowi uzupełnienie "lex Hoc". Pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienia pracowników, wyniki testów na COVID-19 lub uzyskać informację o przebytej infekcji. Kto zapłaci za testy pracowników?

Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG

Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.

Informacja o szczepieniu pracownika - czy pracodawca może jej wymagać?

W polskim systemie prawnym wciąż brakuje jednoznacznej podstawy prawnej umożliwiającej pracodawcy swobodne tzn. bez narażenia się na ryzyko jakiejkolwiek odpowiedzialności) pytanie pracowników czy kandydatów do pracy o to, czy są zaszczepieni (w zasadzie nie tylko w kierunku COVID-19, ale w ogóle). Oznacza to, że zadawanie pytania o szczepienie jest na ten moment obarczone ryzykiem, którego nie da się wyeliminować. Obszary ryzyka są przy tym dwa: kwestia ochrony danych osobowych oraz przepisy prawa pracy – tłumaczy Anna Wiluś-Antoniuk, radca prawny w agencji zatrudnienia LeasingTeam Group – w obu przypadkach sytuacja prawna jest niejasna. Na szczęście zmiany przepisów wydają się możliwe w niedługiej przyszłości – nie brakuje bowiem zwolenników takich zmian.

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Prof. Kuna: są leki na wczesną fazę COVID-19., a do kwietnia praktycznie wszyscy Polacy nabędą odporność przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Do kwietnia praktycznie wszyscy Polacy nabędą odporność przeciw wirusowi SARS-CoV-2, dlatego że się zaszczepią, lub przechorują, lub będą poddani okresowemu niewielkiemu narażeniu na wirusa i też się uodpornią. Ten proces nazywany jest wariolizacją.

WHO: koniec pandemii koronawirusa w Europie

Weryfikacja szczepień pracowników coraz bliżej

Weryfikacja szczepień pracowników jest coraz bliżej. Rząd poparł rozwiązanie pozwalające pracodawcom na żądanie okazania negatywnego wyniku testu lub dowodu zaszczepienia. Co w przypadku, gdy pracownik odmówi?

Praca zdalna urzędów - projekt rozporządzenia

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada on m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.

1 marca 2022 r.: Do kiedy lekarz, pielęgniarka, student mają się obowiązkowo zaszczepić?

Pracuję jako pielęgniarka. Czy 1 marca 2022 r. mam być w pełni zaszczepiona, czy dopiero od 1 marca 2022 r. rozpoczynam szczepienie?

Pandemia coraz bardziej utrudnia firmom funkcjonowanie w sposób etyczny

Rekordowo wysoka liczba respondentów - 98% w Polsce i 97% na świecie uważa, że uczciwość jest ważna w ich firmie. Równolegle, 63% ankietowanych w Polsce i 55% na poziomie globalnym uważa, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy standardy etyczne pogorszyły się lub pozostają na obecnym poziomie, wynika ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022, przeprowadzonego przez EY.

Ferie 2022 r: Podejrzenia zakażenia dziecka na zimowisku

Niezwłocznie odizolować dziecko, u którego podejrzewa się zakażenie koronawirusem, skontaktować się z lekarzem, rodzicami i z powiatowym inspektoratem sanitarnym – radzi Główny Inspektorat Sanitarny w razie podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 na zimowisku.

REKLAMA