REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie ograniczenia na polskim rynku pracy dla Rosjan?

Niebawem zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia na polskim rynku pracy dla obywateli Rosji – jakie? Nie będą już mogli wykonywać pracy bez zezwolenia na pracę, czyli tak jak dotychczas na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń. Ukraina pozostaje na liście krajów z preferencyjnymi procedurami zatrudnia Ukraińców w Polsce.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

REKLAMA

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Zatrudnianie pracowników spoza UE. Na co zwrócić uwagę?

Zatrudniając pracowników spoza Unii Europejskiej, w tym między innymi obywateli Ukrainy, pracodawcy powinni zwracać uwagę na różne aspekty. Szczególnie ukraińscy programiści i specjaliści IT od wielu lat zasilają polskie firmy. Po wybuchu wojny przedsiębiorcy w Polsce stanęli jednak przed nowym wyzwaniem, z którym muszą się codziennie mierzyć.

Zatrudnianie cudzoziemców - czy odcisk stempla w paszporcie coś zmienia?

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

REKLAMA

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty

Jakie dokumenty powinien posiadać obywatel Białorusi, którego planuje się zatrudnić na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej?

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca - najczęstsze błędy pracodawców

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej powszechne. Tym samym zwiększa się lista pytań i wątpliwości o prawidłowość skomplikowanych procedur. Jakie błędy związane z zezwoleniem na pracę popełniają najczęściej pracodawcy?

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce – obowiązki pracodawcy (podatki i BHP)

Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pokazują, że już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy podjęło legalną pracę w Polsce, z czego 390 tys. na podstawie nowej procedury ułatwiającej zatrudnienie. Zapowiadane przez pracodawców oraz rząd długofalowe działania – np. pomoc systemowa w integracji uchodźców – przełożą się na wzrost liczby zatrudnionych Ukraińców w najbliższych miesiącach.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.

Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?

W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Szczególnie w okresie letnim rozwija się rynek pracy sezonowej. Jakie są prawa pracownika sezonowego, jakie obowiązki pracodawcy i czy cudzoziemcy mogą świadczyć pracę sezonową? Poniżej warunki wykonywania pracy sezonowej.

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Zatrudnianie uchodźców a jakość

Nie będzie odstępstw od jakości przy zatrudnianiu cudzoziemców – w tym uchodźców z Ukrainy – w polskiej służbie zdrowia – zapewnili w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki i przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera.

Z ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy ok. 600-700 tys. może pracować

Z ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy pracę może podjąć u nas ok. 600-700 tys. - uważa Kamil Sobolewski z Pracodawców RP. Po wojnie to polskie firmy będą jeździć na Ukrainę odbudowywać ten kraj - wskazał prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Pracodawcy apelują o szybką legalizację pobytu i zatrudnienia Białorusinów

Należy umożliwić Białorusinom szybką legalizację pobytu i podjęcie zatrudnienia od razu po przekroczeniu naszych granic – apelują do rządu BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, ZPP, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Infolinia dla pracodawców zatrudniających Ukraińców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię 22 245 61 05 dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Pytania będzie można kierować również drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

Deklaracje pracodawców, gotowych zatrudnić uchodźców z Ukrainy, wciąż spływają do bazy ofert prowadzonej przez urząd pracy w Krakowie. Chętnych, którzy chcą szybko uniezależnić się od pomocy z zewnątrz, również nie brakuje; często decydują się oni na pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Możliwości zatrudnienia uchodźców

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Krakowie zwrócił się z zapytaniem do pracodawców o możliwości zatrudnia uchodźców z Ukrainy. Ankietę zgłaszającą chęć zatrudnienia uchodźców można wypełniać online na stronie WUP.

Prace dotyczące zawodów możliwych do przyjęcia na polski rynek pracy

Już dzisiaj zaczynam pracę z radą przedsiębiorców, które zawody są możliwe do przyjęcia na polski rynek pracy – wskazała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zatrudniam pracowników z Ukrainy - pytania i odpowiedzi

Zatrudniam pracowników z Ukrainy. Czy obowiązują ich takie same zasady powoływania do czynnej służby wojskowej jak pracowników z Polski? Jak udzielić zwolnienia od pracy pracownikowi wracającemu, by walczyć w obronie Ukrainy? Czy Ukrainiec posiadający status uchodźcy może pracować w Polsce? - odpowiedzi na te i inne pytania pracodawców.

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców - będą nowe przepisy

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców będą przyznawane jak dla Polaków. Trwają prace nad nowymi przepisami. Proponuje się specjalny, czasowy program obejmujący migrantów wojennych z Ukrainy.

Chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy? Zgłoś ofertę pracy.

Jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy? Zgłoś swoją ofertę pracy w powiatowym urzędzie pracy lub na stronie https://www.praca.gov.pl.

SPEK – apel do pracodawców

SPEK w związku z sytuacją na Ukrainie zdecydowała o rezygnacji z zarobku agencji i zwraca się do przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie potrzeb kadrowych. SPEK świadczy usługi w zakresie rekrutacji pracowników z zagranicy, legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, a także doradztwa personalnego i outsourcingu.

Urzędy pracy - sprawy Ukraińców jako priorytet

Urzędy pracy mają traktować sprawy Ukraińców priorytetowo i rozstrzygać je bez zbędnej zwłoki. To prośba minister Marleny Maląg.

Godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy

Czy godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy są zobowiązujące? Czy pracodawca musi zawsze wypłacić wynagrodzenie za tyle godzin pracy, ile wskazano w oświadczeniu?

Cudzoziemcy 2022 - zmiany w przepisach o zatrudnianiu

Cudzoziemcy w 2022 roku w Polsce - jakie zmiany weszły w życie w przepisach o zatrudnianiu? Na jakich zasadach wydaje się oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Co zmienia się w zezwoleniu na pracę sezonową, a co w zezwoleniu na pracę?

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu i zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Czy wpłynie to na ich decyzję o przyjeździe do Polski? Ukraińcy chcą wiedzieć jak zmieni się ich wynagrodzenie netto.

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach - skorzystają pracodawcy

Na zmianach w ustawie o cudzoziemcach skorzystają głównie pracodawcy. Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców wejdą w życie 29 stycznia 2022 roku. Jakie zmiany wprowadzają?

Outsourcing kadr ma sens [WYWIAD]

Outsourcing kadr w dzisiejszych czasach daje dużo korzyści. Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach.

Dłuższe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie dłuższe. Praca na podstawie oświadczenia wykonywana była dotychczas maksymalnie 6 miesięcy. O ile wydłuża się ten okres?

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt trafił do Sejmu. Jaki jest jej cel? Jakie rozwiązania przewiduje?

Nie zapominajmy o legalnej imigracji

Milion. Tyle oświadczeń o zatrudnieniu pracowników zza wschodniej granicy zarejestrowały w pierwszej połowie br. polskie urzędy pracy. To około jedną piątą więcej niż przed pandemią. Jednak potrzeby polskiego rynku są znacznie większe. Stajemy przed wyzwaniem jak pogodzić aktualne potrzeby polskich przedsiębiorców z rozsądną, długofalową polityką migracyjną. Nie zapominajmy, że obok problemów z nielegalną migracją na granicy białoruskiej, ciągle musimy stawić czoła kwestiom związanym z imigracją legalną.

Zmiana ustawy o cudzoziemcach - dłuższe zatrudnienie, krótsze oczekiwania na zezwolenia, otwarta droga do awansów

Zmiana ustawy o cudzoziemcach. Proponowana przez MSWiA nowelizacja obowiązującej od 2013 roku Ustawy o cudzoziemcach niewątpliwie jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na polskim rynku pracy oraz postpandemicznych rynkach światowych. Jej główne założenia dotyczą zarówno wydawania pierwszych dokumentów, jak i procedury przedłużenia zezwoleń pobytowych oraz na pracę cudzoziemców. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 października i z końcem tego samego miesiąca wpłynął do Sejmu.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Zatrudnianie cudzoziemców - 6 propozycji zmian

Zatrudnianie cudzoziemców musi zostać uproszczone. Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców bardziej niż kiedykolwiek. Jakie 6 zmian proponuje Konfederacja Lewiatan?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - jaka kara?

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców jest częstym zjawiskiem w Polsce. Jaka kara grozi za zatrudnianie Ukraińców, Białorusinów i innych pracowników zza granicy na czarno?

Status uchodźcy a praca w Polsce

Status uchodźcy zapewnia możliwość podjęcia pracy w Polsce. Jakie prawa ma uchodźca? Ile jest uchodźców? Gdzie można znaleźć legalną pracę?

Zatrudnianie cudzoziemców a koniec pandemii – jak szybko zmienią się przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Tarcza antykryzysowa automatycznie przedłużyła ważność wiz i pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. Od momentu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego wrócą jednak poprzednie zasady. Dowiedz się, ile czasu zostanie na legalizację pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce.

Polska potrzebuje pracowników z dalekich państw

Polska potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy, ale i z dalekich państw takich jak: Indie, Nepal czy Argentyna. Brakuje jednak jasnych przepisów i uproszczonych procedur.

Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca

Zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest przez wojewodę lub starostę. Jakie są rodzaje zezwoleń? Kto może skorzystać z oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Jakie benefity dla pracownika cudzoziemca?

Co dwudziesty pracownik w kraju to cudzoziemiec. W Polsce legalnie pracuje blisko 800 tys. obcokrajowców – wynika z danych ZUS. Jak pracodawcy chcą dbać o tę grupę pracowników?

REKLAMA