Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana ustawy o cudzoziemcach - dłuższe zatrudnienie, krótsze oczekiwania na zezwolenia, otwarta droga do awansów

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Zmiana ustawy o cudzoziemcach - dłuższe zatrudnienie, krótsze oczekiwania na zezwolenia, otwarta droga do awansów
Zmiana ustawy o cudzoziemcach - dłuższe zatrudnienie, krótsze oczekiwania na zezwolenia, otwarta droga do awansów
Zmiana ustawy o cudzoziemcach. Proponowana przez MSWiA nowelizacja obowiązującej od 2013 roku Ustawy o cudzoziemcach niewątpliwie jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na polskim rynku pracy oraz postpandemicznych rynkach światowych. Jej główne założenia dotyczą zarówno wydawania pierwszych dokumentów, jak i procedury przedłużenia zezwoleń pobytowych oraz na pracę cudzoziemców. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 października i z końcem tego samego miesiąca wpłynął do Sejmu.

Zatrudnianie migrantów ekonomicznych w Polsce - przepisy

Obecne polskie przepisy dotyczące zatrudniania migrantów ekonomicznych pozostają najbardziej liberalne w UE w kontekście rozpoczęcia pracy w naszym kraju. Sytuacja komplikuje się jednak podczas starań o możliwość przedłużenia pobytu i zatrudnienia pracowników zagranicznych w związku zawiłością przepisów oraz całym szeregiem stawianych wymagań. Polska gospodarka natomiast coraz silniej odczuwa potrzebę zatrudniania na dłuższy okres cudzoziemców, którzy przed pandemią COVID-19 najczęściej pracowali w naszym kraju jedynie po kilka miesięcy. Sytuacja nieco się zmieniła w 2020 roku. Wprowadzone przez polski rząd szczególne rozwiązania dla cudzoziemców na czas pandemii, pozwoliły zatrzymać w kraju na dłużej wielu pracowników zagranicznych. Ponieważ regulacje zawarte w tzw. „ustawach covidowych” są jedynie czasowe, a zapotrzebowanie na pracowników rośnie także w innych gospodarkach europejskich, polski rząd zdecydował się na długo wyczekiwaną przez polskich przedsiębiorców zmianę ustawy o cudzoziemcach.

Sprawniejsze przedłużanie pobytu i zatrudnienia

Nowelizacja upubliczniona 19 października 2021 roku stawia na ułatwienia, mające zachęcić cudzoziemców do szerszego korzystania z możliwości wnioskowania o pobyt tymczasowy (dotychczas karta czasowego pobytu była wydawana na okres do 3 lat) i stały. Ponadto projekt zakłada digitalizację tego procesu, co z pewnością ucieszy nie tylko wnioskujących migrantów, ale również polskich pracodawców.

Jedną z proponowanych zmian jest “rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu”. “W projekcie zawarto przepis zastępujący to wymogiem otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę” - czytamy w rządowym komentarzu do nowelizacji ustawy.

Oznacza to, że cudzoziemcy nie byliby więcej zobowiązani do dostarczenia do urzędu umów najmu lokalu mieszkalnego lub potwierdzenia własności mieszkania przy składaniu wniosku o pobyt stały lub tymczasowy. Dzięki temu urzędnicy podczas procedowania dokumentów nie będą musieli weryfikować sytuacji majątkowej cudzoziemca, co powinno skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji. Wciąż jednak od obcokrajowca wymagane będzie posiadania zatrudnienia (potwierdzonego zawarciem umowy) oraz wykazania zarobków na poziomie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce na dzień złożenia wniosku, co ma za zadanie zabezpieczyć cudzoziemców od strony socjalnej.

Kolejnym istotnym punktem nowelizacji jest zapis głoszący, że “zgodnie z nowymi przepisami, poszerzony zostanie katalog okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę”.

Jest to bardzo ważny i potrzebny krok. Likwiduje on bowiem przeszkodę na drodze awansów zagranicznych pracowników w polskich firmach. W myśl obecnych przepisów jakakolwiek zmiana stanowiska cudzoziemca, zatrudnionego na podstawie zezwolenia na prace, wiąże się z koniecznością ponownego złożenia wniosku o zezwolenie. Propozycja rządu powinna pozytywnie wpłynąć na możliwość rozwoju zawodowego cudzoziemców w polskich firmach, zwiększając ich motywację do pracy oraz do zatrzymania się w Polsce na dłuży okres.

Dłuższe pierwsze zezwolenia – tzw. “oświadczenia”

Równie istotnymi z punktu widzenia zarówno pracodawców, jak i pracowników są “zmiany dotyczące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.”

Zapowiedź wydłużenia terminów ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (tzw. uproszczona procedura dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii), z obecnych 6 miesięcy w ciągu 1 roku do 24 miesięcy to krok w stronę potrzeb rynku i przedsiębiorców. Ponadto okres ten pozwoli na rozładowanie urzędów wojewódzkich zarówno pod kątem wydawania zezwoleń na pracę zarówno dla obywateli sześciu państw objętych procedurą uproszczoną, jak i krajów spoza tej grupy. Prócz tego zlikwidowany zostanie przepis mówiący o tym, że po odpracowaniu maksymalnie 6 miesięcy na tzw. “oświadczeniu”, cudzoziemiec zmuszony jest odczekać kolejnych 6 miesięcy zanim ponownie podejmie pracę na podstawie wspomnianego dokumentu. Zmiana ta umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerw, co wpłynie na charakter migracji zarobkowej do Polski, zmieniając ją z obecnej rotacyjnej i krótkookresowej na średniookresową, a w efekcie na stałą i długookresową, na czym z kolei zależy polskim pracodawcom.

Krótsze terminy rozpatrywania spraw w urzędach

MSWiA zapowiada również wprowadzenie szczególnych 60-dniowych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w pierwszej instancji liczonych w sposób szczególny, od momentu, w którym wszystkie braki formalne wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy zostały uzupełnione”.

Co oznacza, że decyzje na udzielenie pobytu czasowego byłyby wydawane w terminie dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku lub uzupełnienia braków formalnych. Jest to kluczowe, bowiem to właśnie długie oczekiwanie na wydanie tzw. “karty pobytu” zniechęca zarówno cudzoziemców, jak i pracodawców o wnioskowanie o zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę. Pojawił się również analogiczny zapis dotyczący zezwoleń na pobyt stały i czasowy, zakładający “wprowadzenie szczególnych, 6-miesięcznych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej liczonych w sposób szczególny, od momentu, w którym wszystkie braki formalne wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy zostały uzupełnione”. Jest to krok w dobrym kierunku, gdyż obowiązujące obecnie terminy (90 dni) nie są przestrzegany, a w niektórych urzędach wojewódzkich na wydanie zezwolenia na pobyt stały lub tzw. “karty rezydenta” cudzoziemcy oczekują nawet po kilka lat.


Zaproponowane w nowelizacji przepisy to ruch w stronę uproszczenia procedur związanych z przedłużaniem cudzoziemcom możliwości pracy i pobytu w Polsce. Wciąż jednak jest to pierwszy krok. Ciągle jest nad czym pracować, dlatego kolejne niezbędne zmiany to przede wszystkim digitalizacja całego procesu legalizacji oraz przedłużenia pobytu cudzoziemców, ponadto warto rozważyć wydawanie tzw. “kart pobytu” w e-wersji w przyszłości.

Następnym krokiem mogłoby być zezwolenie cudzoziemcom na wykonywanie pracy w Polsce już w trakcie oczekiwania na wpisanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji (co w praktyce trwa od 7 do 14 dni, a w niektórych urzędach nawet do 18 dni roboczych) oraz automatyczne przedłużenie zezwoleń na pracę obcokrajowca, jeśli pracodawca nie zmienia się, a zaproponowane warunki zatrudnienia są korzystniejsze. Przyniosłoby to profit zarówno polskim przedsiębiorcom, jak i pracownikom zagranicznym. Proszę pamiętać, że liberalne ustawodawstwo wobec migrantów to najistotniejszy atut Polski w walce o pracowników z zagranicy z krajami, które także potrzebują rąk do pracy i mogą zaproponować kilkakrotnie wyższe zarobki.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Trudno dokładnie wskazać, kiedy przepisy omawianej nowelizacji staną się obowiązującym prawem. Dopiero zaczęła się bowiem procedura legislacyjna w Sejmie. Teoretycznie może się to stać jeszcze w bieżącym roku. Projekt przewiduje bowiem krótkie vacatio legis - wejście w życie zmian ma nastąpić po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Jednak bardziej prawdopodobne jest wejście w życie nowych przepisów w 2022 roku.

Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw

Projekty i plany finansowe samorządowych jednostek budżetowych na 2022 r. krok po kroku (PDF)
Projekty i plany finansowe samorządowych jednostek budżetowych na 2022 r. krok po kroku (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  9 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki cen gazu zostaną zminimalizowane – prezydent podpisał ustawę
  Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych zostaną zminimalizowane. Nowe przepisy mają na celu zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. W jaki sposób?
  Reforma prawa karnego w Kościele – zmiana sankcji karnych
  Reforma prawa karnego w Kościele katolickim weszła w życie w środę 8 grudnia 2021 r. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące pedofilii w kościele. W jaki sposób? Jakie inne przepisy uległy modyfikacji, a jakie dodano?
  Dodatek osłonowy – rząd przyjął projekt ustawy
  Dodatek osłonowy, czyli element tarczy antyinflacyjnej, ma zrekompensować skutki dynamicznego wzrostu cen. Rząd pracuje nad przyjęciem regulacji prawnych.
  Przedświąteczne zakupy - kiedy, ile pieniędzy
  Przedświąteczne zakupy - kiedy Polacy ruszą do sklepów? Ile pieniędzy na nie przeznaczają? Na co zwracają uwagę, dokonując zakupu?
  Inflacja czy lockdown - czego bardziej boją się konsumenci?
  Inflacja czy kolejny lockdown - czego bardziej boją się polscy konsumenci? Jak długo kryzys będzie miał wpływ na nasze finanse? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe?
  Nowe obostrzenia - grudzień, święta 2021
  Nowe obostrzenia na grudzień 2021 r. i styczeń 2022 r. ogłosił 7 grudnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jakie obostrzenia od 15 grudnia wprowadza się w Polsce? Jakie są limity na Święta Bożego Narodzenia?
  Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa ma być łatwiejsza – nowe regulacje prawne
  Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa została ułatwiona. Nowe regulacje określa Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników. Jakie nowe regulacje przewidział ustawodawcza?
  Rekrutacja zdalna - zmiana trendu [BADANIE]
  Ponad 50% Polaków ubiegających się o pracę brała już udział w rekrutacji online. Czy jest to istotny czynnik dla osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych?
  Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. – planowane zmiany
  Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. ma być dostosowana do ostatnich zmian przepisów. Czego będą dotyczyły planowane zmiany?
  Ustawa o KZP niedopracowana [KOMENTARZ]
  W dniu 11 października 2021 roku weszła ustawa o kasach zapomogowo pożyczkowych. Ustawa była procedowana bardzo szybko i można powiedzieć, że jest mocno niedopracowana. W tym artykule omówię tylko kilka nieprzemyślanych nieprecyzyjnych rozwiązań.
  Stopień alarmowy ALFA-CRP. Co oznacza?
  Stopień ALFA-CRP został wprowadzony na obszarze całego kraju. Czego dotyczy i co oznacza? Do kiedy obowiązuje?
  Ugody frankowe mBanku - rozpoczęcie pilotażu
  W ramach ugody frankowej klienci mBanku będą mogli przeliczyć zaciągnięty w przeszłości kredyt frankowy na złotówki i odzyskać część wyliczonej różnicy. Jaką część i na jakich zasadach proponuje mBank?
  Święta i Sylwester poza domem – ceny
  Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.
  Zakupy przedświąteczne – jak dbać o bezpieczeństwo?
  Zakupy przedświąteczne mogą wykorzystać oszuści. Policja podpowiada na co uważać i jak zadbać o bezpieczeństwo.
  Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu
  Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?
  Rodzinny kapitał opiekuńczy od 2022 r.
  Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
  Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa
  Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).
  Emerytury i renty z KRUS - kwoty przychodu od 1 grudnia 2021 r.
  Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS.
  KE zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce
  Komisja Europejska zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce dotyczące regulacji emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego.
  Wniosek o paszport – planowane zmiany
  Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
  W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
  Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
  Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
  Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
  Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
  Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
  Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
  Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
  Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.