REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 19 poz. 103

USTAWA

z dnia 7 kwietnia 1989 r.

Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Tekst pierwotny

Art. 1.

1. Wybory do Senatu odbywają się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Ordynacji wyborczej do Sejmu, o ile niniejsza ustawa nie stanowi inaczej.

2. Wybory do Senatu odbywają sią łącznie z wyborami do Sejmu.

Art. 2.
1. Senatorowie wybierani są w okręgach wyborczych.

2. Okręgiem wyborczym do Senatu jest obszar województwa.

Art. 3.
W okręgu wyborczym wybiera się 2 senatorów, a w okręgach obejmujących obszar województwa stołecznego warszawskiego i województwa katowickiego wybiera się po 3 senatorów.
Art. 4.
Obwody głosowania utworzone na polskich statkach morskich oraz obwody utworzone dla obywateli polskich przebywających za granicą wchodzą w skład okręgu wyborczego obejmującego obszar województwa stołecznego warszawskiego.
Art. 5.
1. W celu przeprowadzenia wyborów do Senatu powołuje się wojewódzkie komisje wyborcze na zasadach i w trybie określonych dla okręgowych komisji wyborczych.

2. Wojewódzkie komisje wyborcze w odniesieniu do wyborów do Senatu wykonują te same zadania, co okręgowe komisje wyborcze w wyborach do Sejmu.

3. Państwowa Komisja Wyborcza i obwodowe komisje wyborcze powołane w celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu wykonują te same zadania w odniesieniu do wyborów do Senatu.

Art. 6.
Prawo zgłaszania kandydatów na senatorów przysługuje:

1) naczelnym i wojewódzkim władzom organizacji politycznych, społecznych i zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym; organizacje te potwierdzają zgłoszenie kandydata podpisami co najmniej 3000 wyborców,

2) wyborcom z danego okręgu wyborczego w liczbie co najmniej 3000.

Art. 7.
Nie można równocześnie kandydować do Sejmu i do Senatu.
Art. 8.
Wojewódzka komisja wyborcza sporządza jeden rejestr kandydatów do Senatu, umieszczając w nim w kolejności alfabetycznej wszystkich prawidłowo zgłoszonych kandydatów.
Art. 9.
Dla każdego okręgu wyborczego drukuje się jedną kartę do głosowania.
Art. 10.
1. W głosowaniu na senatorów na karcie do głosowania wyborca pozostawia nie skreślone nazwiska kandydatów, na których głosuje.

2. Pozostawienie na karcie do głosowania nie skreślonych nazwisk kandydatów w liczbie większej niż liczba senatorów wybieranych w danym okręgu wyborczym powoduje nieważność głosu oddanego na tej karcie.

Art. 11.
1. Za wybranych do Senatu w 2-mandatowym okręgu wyborczym uważa się dwóch kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, pod warunkiem że każdy z nich otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.

2. Za wybranych do Senatu w 3-mandatowym okręgu wyborczym uważa się trzech kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, pod warunkiem że każdy z nich otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.

Art. 12.
1. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów lub wymaganą liczbę głosów otrzymało mniej kandydatów niż liczba senatorów wybieranych w danym okręgu wyborczym, w okręgu tym przeprowadza się ponowne głosowanie.

2. Ponowne głosowanie przeprowadza się również, jeżeli z powodu otrzymania przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów nie da się ustalić kolejności, o której mowa w art. 11.

Art. 13.
1. W wypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1, w ponownym głosowaniu kandyduje najwyżej dwukrotnie więcej osób niż liczba mandatów pozostałych do obsadzenia, z tym że są to osoby, które otrzymały kolejno największą liczbę głosów, a jeżeli kolejności takiej nie da się ustalić - kandydują wszyscy, którzy otrzymali równą liczbę głosów.

2. W wypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 2, w ponownym głosowaniu kandydują osoby, które otrzymały równą liczbę głosów.

Art. 14.
Ważność wyboru senatorów stwierdza Senat na podstawie sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą.
Art. 15.
1. Wygaśnięcie mandatu senatora następuje wskutek:

1) stwierdzenia nieważności wyboru senatora,

2) odmowy złożenia ślubowania,

3) utraty prawa wybieralności,

4) śmierci,

5) zrzeczenia się mandatu.

2. Wygaśnięcie mandatu senatora stwierdza Senat.

Art. 16.
W razie nieobsadzenia lub wygaśnięcia mandatu senatora, Senat podejmuje uchwalę w sprawie przeprowadzenia wyborów uzupełniających.
Art. 17.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Państwa: W. Jaruzelski

Sekretarz Rady Państwa: Z. Surowiec

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1989-04-08
  • Data wejścia w życie: 1989-04-08
  • Data obowiązywania: 1989-04-08
  • Z mocą od: 1989-04-08
  • Dokument traci ważność: 1991-07-03
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA