REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2006 nr 1 poz. 3

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 grudnia 2005 r.

w sprawie uczczenia pamięci ofiar wydarzeń grudniowych w 1970 roku

Tekst pierwotny

Dzisiaj mija 35 lat od tragicznych wydarzeń grudniowych, które były jednymi z najkrwawszych w powojennej historii Polski. Trzydzieści pięć lat temu w całej rozciągłości ujawniło się prawdziwe oblicze władzy komunistycznej, która w imię utrzymania totalitarnego systemu pozbawiającego obywateli nadziei na godne życie nie wahała się zabijać tych, którzy jej się sprzeciwiali. W okresie od 14 grudnia 1970 roku w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu, a następnie w wielu innych miastach Polski miały miejsce strajki, demonstracje i protesty, w których wzięli udział ludzie niezgadzający się na dalsze poniżanie ludzkiej i obywatelskiej godności.

Dramat Grudnia 1970 roku, jak podają opracowania historyczne, to śmierć około 200 osób zamordowanych na rozkaz komunistycznej władzy przez Służbę Bezpieczeństwa, Milicję Obywatelską i Ludowe Wojsko Polskie. To ponad tysiąc osób rannych, ogromna liczba osób prześladowanych: wtrąconych do więzień, pozbawionych pracy i inwigilowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Mimo upływu 35 lat od wydarzeń grudniowych, osoby sprawujące w tamtym okresie władzę i będące sprawcami zbrodni wciąż nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Stawia to z całą ostrością problem niedokończonego prawnego i moralnego rozliczenia systemu komunistycznego w naszym kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w imię historycznej prawdy, pamięci i sprawiedliwości, uznaje, że osoby, które w tamtym czasie swoimi decyzjami i działaniami doprowadziły do masakry na Wybrzeżu, a w szczególności ówczesny Minister Obrony Narodowej oraz inni członkowie władz centralnych i wojskowych, powinny ponieść odpowiedzialność karną i moralną. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa właściwe organy do zintensyfikowania działań, których rezultatem będzie naprawienie krzywd i osądzenie winnych grudniowej zbrodni.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 35. rocznicę wydarzeń grudniowych oddaje hołd tym wszystkim, którzy sprzeciwiając się uzurpatorskiej władzy komunistycznej, oddali swoje życie za godność i wolność nas wszystkich. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć poległych stoczniowców.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 roku były jednym z najważniejszych etapów na drodze do obalenia systemu komunistycznego, drodze do Sierpnia 1980 roku i do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku.

Marszałek Sejmu: M. Jurek

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-01-04
  • Data wejścia w życie: 2005-12-29
  • Data obowiązywania: 2005-12-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA