REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2006 nr 14 poz. 186

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 17 lutego 2006 r.

z okazji 25-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Tekst pierwotny

25 lat temu po strajkach studenckich rozpoczętych w Łodzi zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów, pierwszą oficjalną organizację studencką niezależną od władz komunistycznych. NZS kontynuował tradycję Studenckich Komitetów Solidarności zainicjowanych w roku 1977, po politycznym zabójstwie studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa, dokonanym przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

NZS byt studenckim odpowiednikiem ruchu Solidarności. Dzięki aktywności członków NZS dzisiejsze uczelnie wyższe są miejscami zdobywania wiedzy i wykształcenia, a nie politycznej indoktrynacji. Dzięki NZS-owi kolejne roczniki młodych Polaków trwały w oporze wobec reżimu komunistycznego, domagając się poszanowania podstawowych praw człowieka. NZS-owcy drukowali, kolportowali, organizowali demonstracje, strajki i bojkoty.

W roku 1988 wspólnie z młodymi robotnikami członkowie NZS zapoczątkowali serię strajków, najpierw w maju potem w sierpniu, zmuszając władze PRL do podjęcia dialogu z opozycją.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoje uznanie i podziękowanie dla kolejnych pokoleń młodych ludzi aktywnie działających w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów na rzecz Polski niepodległej i suwerennej.

Marszałek Sejmu: M. Jurek

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-02-24
  • Data wejścia w życie: 2006-02-17
  • Data obowiązywania: 2006-02-17
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA