REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2011 nr 118 poz. 1191

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 21 grudnia 2011 r.

w sprawie uczczenia pamięci Vaclava Havla

Tekst pierwotny

Śmierć Vaclava Havla – wybitnego męża stanu, znakomitego dramaturga i eseisty jest wielką stratą nie tylko dla pogrążonego w smutku narodu czeskiego, ale i dla całego świata.

We współczesnej historii Vaclav Havel zapisał się jako legendarny przywódca opozycji, który powiódł Czechosłowację ku demokracji i wprowadził ją na drogę głębokich przemian społeczno-politycznych. Ten charyzmatyczny polityk pozostanie uosobieniem myśli wolnej i niezależnej, obrońcą wolności słowa i przekonań, jednym z pierwszych rzeczników Karty 77 i autorem jej manifestu.

W pamięci wielu ludzi na całym świecie Vaclav Havel zapisał się jako niestrudzony rzecznik walki z reżimem komunistycznym. Do końca swoich dni wspierał piórem i własnym autorytetem opozycję demokratyczną w krajach, w których wciąż panuje ustrój totalitarny.

18 grudnia świat stracił również wybitnego humanistę i pisarza. W latach 70. XX wieku obywatele państw zachodnich dowiedzieli się dzięki Jego utworom, jak wygląda życie za żelazną kurtyną.

Vaclav Havel był żarliwym apologetą praw człowieka. Uczył i wciąż będzie uczył kolejne pokolenia tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, odwagi i sprzeciwu wobec naruszania ludzkiej godności. Pozostanie wzorem mądrości i prawości.

Był powszechnie szanowany – zarówno przez głowy państw, jak i zwykłych ludzi. W pamięci wielu z nas pozostanie człowiekiem nie tylko odważnym, ale też pogodnym i serdecznym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć pamięci Prezydenta Czech Vaclava Havla.

Marszałek Sejmu: E. Kopacz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-12-31
  • Data wejścia w życie: 2011-12-21
  • Data obowiązywania: 2011-12-21
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA